Представники приватної медицини незадоволені тим, що судова практика останнім часом схиляється на бік пацієнтів. Крім того, вони занепокоєні розповсюдженням матеріалів про лікарські помилки в ЗМІ без коментарів професіоналів.
Головний привід для конференції «Небезпечні тенденції при розгляді медичних справ у судовій практиці України», яку організувала Асоціація приватних медичних установ України, стала резонансна справа навколо випадку в Одесі.
В червні цього в Одесі обрали запобіжний захід 4 лікарям, яких підозрюють в халатності. Про це повідомили в прес-службі Київського райсуду.
За матеріалами слідства, лікарі робили пацієнту 4 операції, після них призначили консервативне лікування. Стан пацієнта раптово погіршився, людина померла. Перед судом послало 4 медичні працівники – 2 анестезіолога, хірург та завідувач анестезіологічним відділенням клініки. Суд обрав запобіжний захід для лікарів у вигляді домашнього арешту (цілодобового) з носінням електронних браслетів.
Згідно статистичних даних, за 2017-2019 роки, які повідомив віце-президент Української асоціації репродуктивної медицини Валерій Зукін, тільки за ст. 140 Кримінального кодексу (неналежне виконання професійних обов’язків) обвинувачення було винесено в 13 випадках, виправдувальний вирок – в 3 випадках.
На думку лікарів, негативні наслідки обвинувальних вироків спричиняють суспільну недовіру до лікарів, а молоді спеціалісти, дивлячись на таку тенденцію, прагнуть піти з медицини або емігрувати.
Учасники конференції наголосили, що зараз відсутнє чітке визначення в кодексах терміна «медична помилка». Також наявні проблеми незахищеності медперсоналу, є необхідність у систематизації медичних помилок професійними асоціаціями.
За підсумками конференції були внесені такі пропозиції:
- Визначити на законодавчому рівні медичну (лікарську) помилку як ненавмисне заподіяння шкоди пацієнту лікарем або медичною сестрою, медичним працівником.
- Зробити класифікацію медичних помилок і надати можливість визначати випадки професійної недбалості.
- Створити систему реєстрації професійних асоціацій, які мають право класифікувати медичні помилки.
- Запровадити обов’язкове страхування професійної відповідальності медичних працівників.
- Заборонити розповсюдження у ЗМІ матеріалів про медичні трагедії без коментарів професійних асоціацій.
- Відновити нормативну базу національних клінічних протоколів.
Джерело: Судово-юридична газета