Медики виявили, що ті пошкодження, які виникають через коронавірус у тканинах легенів і серці, не залишаються назавжди. Такий висновок зробили медики з Австрії під час спостереження за станом тканин легенів і серця у декількох десятків людей, які подолали захворювання. Підсумки дослідження спеціалісти презентували в ході Міжнародного конгресу Європейського респіраторного товариства (ERS).
Одна з авторів дослідження Сабріна Саханіч з Інсбрукського університету зазначила, що через декілька тижнів після виписки у пацієнтів, які хворіли на коронавірусну інфекцію спостерігаються пошкодження у легенях, але вони з часом минають.
Від початку інфікування коронавірус вражає клітини не лише у легенях, але й в інших органах (слизова оболонка носу, стравохід, судини, серце).
Дослідники допускають, що це може бути поясненням того, чому багато хворих на коронавірусну інфекцію не тільки страждають від порушень у роботі органів дихання, а й втрачають нюх, у них спостерігаються проблеми із травленням і збої в роботі кровоносної системи.
Медики поки що не з’ясували, наскільки постійні всі пошкодження, пов’язані із зараженням COVOD-19 і як сильно вони будуть шкодити людині у майбутньому. Група вчених з Австрії вперше здійснювала подібні спостереження, де за пацієнтами слідкували 24 тижні після їхньої виписки.
У дослідженні приймали участь 82 літніх мешканців Інсбрука. Науковці досліджували їхнє самопочуття і зміни у стані легенів протягом 6 місяців, а також опитували пацієнтів, брали у них кров на аналіз і робили нові знімки легень кожні шість тижнів.
Пошкодження легенів фіксували у 88% одужавших у перші дні після виписки. При цьому половина з цих осіб скаржилась на кашель або відчувала нестачу повітря, що було пов’язано зі зниженою здатністю легенів до газообміну. У 59% пацієнтів дослідники виявили проблеми в роботі органів кровообігу – тромби та порушення у роботі лівого передсердя.
Наступні спостереження продемонстрували, що через 3 місяці ситуація дещо стабілізувалася: видимі пошкодження легенів мала тільки приблизно половина одужавших від COVID-19, а кашель, тромби й інші неприємні наслідки перенесеної інфекції виявлялися рідше.
Все це свідчить про те, що навіть тяжкі наслідки коронавірусу з часом минають.