У Національному медичному університеті ім. О. О. Богомольця 2 червня відбулося засідання Колегії МОЗ України за участю Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, представників Адміністрації Президента України, народних депутатів України, керівників обласних управлінь і департаментів охорони здоров’я, деяких державних установ, закладів сфери управління МОЗ, представників пацієнтських і громадських організацій, ЗМІ.
Під час заходу були обговорені законодавчі ініціативи МОЗ з реформування медичної галузі.
Заслухавши виступи Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі та його заступників, Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольги Богомолець, Арсеній Яценюк наголосив на необхідності визначити дві ключові проблеми: «Зараз це вже питання національної безпеки: низькі тривалість і якість життя. Це два найбільші виклики, на які потрібно шукати відповідь».
Він зазначив, що сьогодні в Україні діє пострадянська система медицини: «Стару поки що не розвалили, а нову не побудували. І знаходимося між двома стільцями».
Прем’єр-міністр нагадав, що на систему охорони здоров’я із держбюджету виділяється близько 4% ВВП. Більшість цих коштів витрачається на оплату комунальних послуг медзакладів й праці медичних працівників: усе інше — за залишковим принципом, у тому числі й кошти на ліки та нові технології.
«Фактично зараз вся система фінансування охорони здоров’я зводиться до одного: працюємо на штучному диханні й інколи вмикаємо дефібрилятор, коли вже повністю відключаються життєво важливі органи», — сказав Голова Уряду.
Він попросив Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі надати конкретні розрахунки, у тому числі розібратися в системі викликів по невідкладній допомозі, бо, на його думку, ті, хто викликає швидку десятки разів, позбавляють інших можливості отримати допомогу.
Держава має гарантувати й первинну допомогу, вважає Прем’єр-міністр. «Не маючи якісної первинної допомоги і профілактики, забезпечити подальше лікування пацієнта в
десятки разів дорожче, а інколи — уже просто пізно допомагати людині», — наголосив він.
На думку Арсенія Яценюка, значна частина населення з початком війни й в умовах економічної кризи, яка триває з 2008 р., не може дозволити собі оплатити медичні послуги. «Ми з вами повинні рухатися до державної страхової медицини. У нас немає іншого варіанта — це солідарна відповідальність суспільства.
Так живе Європа, так живуть Сполучені Штати Америки».
У рамках переходу до державної страхової медицини Голова Уряду основним напрямом визнав впровадження медичних протоколів: «Цей документ має передбачати формулу — як і що ви лікуєте, і мене як Прем’єр-міністра цікавлять ще дві речі: ефективність цього лікування і його вартість. Має бути єдиний стандарт».
Крім того, Арсеній Яценюк вважає за потрібне навести порядок у сфері забезпечення медикаментами, адже в системі охорони здоров’я «зараз існує принцип реклами лікарських засобів, а не принцип доцільності їх застосування».
Він звернувся до медичних працівників: «Ви провели свою роботу, виставили рахунок бюджету — і ми його сплатили. Але за здорову людину, а не за кількість ліжко-днів. За якісне лікування, а не за списані медичні препарати».
Звертаючись до Олександра Квіташвілі, Арсеній Яценюк сказав: «У нас із вами є три місяці. Є Парламент, і він хоче змін. Є Міністерство — воно пропонує зміни. На вересень я вимагаю результату як щодо прийняття законів, так і щодо закупівлі лікарських засобів й забезпечення вакцинами. Конкретного результату».
За матеріалами Урядового порталу