Нещодавно в Рівненському обласному онкологічному диспансері (РООД) відновив роботу кабінет брахітерапії. Після вимушеної трирічної перерви, зумовленої виходом із ладу обладнання, медики знову отримали можливість надавати своїм пацієнтам якісну медичну допомогу сучасного рівня.
До речі, в РООД працює апарат брахітерапії Nucletron виробництва Нідерландів, версія — HDR-V3. Сьогодні це надсучасне потужне обладнання, яке у всьому світі вважається «золотим» стандартом радіології. В Україні наразі це єдиний працюючий апарат такого класу. У Рівненському обласному онкодиспансері він з’явився ще у січні 2008 року, відтоді тутешні фахівці й почали опановувати метод брахітерапії. І, за їхніми словами, він цілком виправдав їхні сподівання на хороші клінічні результати.
Брахітерапія, або як її іще називають контактна променева терапія, за словами завідувача відділення променевої терапії № 2 РООД Миколи Марченкова, є нині одним із оптимальних рішень для лікування пацієнтів зі злоякісними новоутвореннями різних органів. Але найчастіше її застосовують у лікуванні онкопатології піхви, тіла і шийки матки, прямої кишки, стравоходу, носової порожнини, носоглотки та ін. Суть цього виду радіотерапії полягає в локалізованому впливі доз опромінення на уражений пухлиною орган.
— Брахітерапія — це процедура імплантації в порожнини тіла пацієнта радіоактивних джерел, і, зокрема, як у нашому випадку — іридію, — розповідає Микола Олексійович. — При цьому ми маємо можливість підвести джерело безпосередньо до пухлини, даючи на неї більше променеве навантаження і мінімізуючи тим самим опромінення та ушкодження навколишніх тканин. Це — одна з вагомих переваг цього методу.
Варто також зауважити, що під час процедури брахітерапії всі маніпуляції з пацієнтом проводяться поза радіаційним полем. Радіоактивне джерело жодним чином не торкається слизової оболонки. Воно ізольоване в капсулі, яка знаходиться в захисному сейфі у головці апарата. Спочатку в порожнину тіла пацієнта вводиться і фіксується дуже тоненький полий аплікатор. Лише після цього його під’єднують до головки апарата гнучкими шлангами, і натисканням кнопки в канал аплікатора подається іридій. Таким чином проводиться опромінення, яке знищує ракові клітини.
До слова, спектр випромінювання і розподіл дози від іридію дещо кращий, ніж в інших радіоактивних джерел, наприклад, цезію, кобальту та ін. Під час відповідних розрахунків крутий спад дози призводить до того, що радіація зникає вже за кілька сантиметрів від аплікатора. Тоді як під час застосування інших ізотопів — кобальту чи цезію — радіаційний вплив на тканини значно більший і поширюється на значно більшу відстань.
Процес брахітерапії повністю автоматизований і здійснюється за допомогою досконалих інноваційних медичних технологій. Комп’ютеризована плануюча система дає змогу грамотно й точно розрахувати потрібну лікувальну дозу опромінення залежно від виду злоякісного новоутворення, локалізації і стадії захворювання, анатомічних особливостей пацієнта тощо. Отож, цей метод дає змогу пацієнтам уникнути багатьох негативних наслідків, які виникають у разі застарілих форм променевої терапії.
До всього, кабінет брахітерапії оснащено системою відеоспостереження та аудіозв’язку, що дозволяє фахівцям контролювати стан пацієнта під час процедури. Сеанси брахітерапії проводяться зазвичай в амбулаторних умовах і тривають кілька хвилин, після чого пацієнти можуть повертатися додому. Курс лікування, залежно від особливостей захворювання, — від 3 до 6 процедур.
Як свідчать науковці, після лікування брахітерапією у більшості хворих не проявляються рецидиви захворювання протягом 10 років. Рівненські фахівці поки що не можуть цього підтвердити, адже їхній досвід застосування методу ще не такий тривалий. Утім, за словами Миколи Марченкова, ті пацієнти, які пройшли курс лікування брахітерапією у 2008‑2009 роках і періодично приходять на огляд до лікарів, добре почуваються і живуть повноцінним життям.
Водночас кількість онкологічних хворих, які потребують сучасного лікування, на жаль, не зменшується. Щодня рівненські фахівці проводять від 6 до 15 сеансів брахітерапії. Як пояснив завідувач, їхня кількість залежить від стану радіаційного джерела, яке дуже швидко втрачає свою активність. Так, якщо в перші дні його роботи процедура триває всього 1,5‑2 хвилини, то в кінці життєвого циклу джерела — 10‑15 і більше. Період напіврозпаду джерела іридію становить 90‑92 дні, після яких його потрібно замінити.
— Це чи не єдиний недолік джерела іридію: воно потужне, має хороший спектр і дозований розподіл, але швидко втрачає потужність, — зауважує Микола Марченков. — Втім, зважаючи на клінічний лікувальний ефект, іридієве джерело все ж значно перевершує витриваліші і, можливо, більш економічно вигідні кобальтові та цезієві джерела.
Треба сказати, що на даний час кабінет брахітерапії Рівненського онкодиспансеру радіоактивними джерелами забезпечений. У цьому медикам допоміг фонд Ріната Ахметова «Розвиток України», який, до речі, окрім джерел придбав для кабінету й інше обладнання. А саме: цифрову рентгенодіагностичну систему «С-арка» для контролю положення аплікатора в тілі пацієнта, рентгенопрозорий стіл, каталку, медичні меблі, інструментальні столики, хірургічну лампу та ін. Крім цього, задля психологічного комфорту пацієнтів на стелі кабінету виготовили чудове світлове панно. Тож тепер під час процедури хворі дивитимуться не на білу стелю, а милуватимуться блакитним небом та гілочками із зеленим листям.
Найближчим часом медики очікують ще на нову плануючу систему, розширення номенклатури наявних аплікаторів та нових рентгенопрозорих аплікаторів, також придбаних за сприяння Фонду. А на перспективу вони планують дооснастити кабінет, аби запровадити в РООД лікування методом брахітерапії захворювань м’яких тканин, і насамперед молочної залози та простати.
Дана РОМАНЮК, власкор «ВЗ», м. Рівне