У Чернівецькій області щорічно збільшується кількість дітей із вродженими вадами розвитку. Проте єдиної установи, котра надавала б увесь спектр медичних послуг таким немовлятам, у регіоні немає, тож і лікарям, і їх маленьким пацієнтам у боротьбі за життя доводиться маневрувати між різними закладами.
ВЗ Наскільки зросла частота вроджених вад у дітей?
ВЗ Які патології трапляються найчастіше?
— Найчастіше діагностуємо вроджені вади травного тракту, центральної нервової та сечової систем. Щороку оперуємо маленьких пацієнтів з омфалоцеле — грижею пуповинного канатика, гастрошизисом — вродженим дефектом передньочеревної стінки, атрезіями, гідроцефалією. І можемо похвалитися позитивною статистикою: 87% дітей, які надходять до нас, виживають. Власне, цей показник дещо вищий, ніж середньоукраїнський. Зазвичай, не вдається врятувати малят із множинними вродженими вадами, коли ушкоджено багато органів і систем. Нещодавно в нас був пацієнт із хворобою Гіршпрунга, причому, із тотальною формою цієї недуги. Ми надали йому невідкладну допомогу і направили на подальше лікування до Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».
Єдине, чого ми поки що не оперуємо, — це патології серця.
ВЗ Чи достатньо забезпечене відділення необхідною апаратурою, зокрема для порятунку крихіток?
— Звісно, про повну забезпеченість говорити не доводиться. Маємо УЗД-апарат, лапароскопічну стійку. Нам не завадило б оновити інструментарій, особливо для оперування новонароджених, адже це специфічні мініатюрні інструменти, яких у нас обмаль. Навчилися працювати тим, що є. Проте коли буваємо на стажуванні в європейських клініках, дух перехоплює від інструментарію, котрим користуються тамтешні хірурги.
Найбільше нас турбує те, що хірургічна допомога дітям «розпорошена» по всьому місту. Хірургічне відділення розташоване в дитячій міській клінічній лікарні, неонатальне — на базі обласної дитячої клінічної лікарні, травматологічне та опікове — у лікарні швидкої медичної допомоги, ЛОР-відділення — у Чернівецькій обласній клінічній лікарні й міській лікарні №1. Тож те, як нам доводиться працювати, з боку виглядає доволі дивно. Наприклад, оперуємо малюка з вродженою вадою, надаємо необхідний післяопераційний догляд у реанімації, а далі, за логікою, таким пацієнтом повинен займатися лікар-неонатолог. При цьому спостерігати дитину зобов’язаний і хірург. Аби сумістити все це, пацієнта перевозимо в обласну дитячу клінічну лікарню (переїзд — додатковий стрес для ослабленого організму новонародженого!), а наш хірург регулярно виїжджає туди на консультацію. Це значно ускладнює роботу і негативно впливає на стан здоров’я крихітного пацієнта. Якби була можливість об’єднати хірургів і неонатологів під одним дахом, ми могли б надавати медичну допомогу набагато якісніше.
ВЗ Попри труднощі, дитяча хірургія області постійно розвивається. Де вдосконалюють свої вміння чернівецькі хірурги і що нового за останні роки вдалося запровадити у відділенні?
— Надавати допомогу новонародженим із хворобою Гіршпрунга наші фахівці навчилися в Німеччині. Раніше такі оперативні втручання в Чернівцях не виконувалися. Окрім того, двоє хірургів пройшли півторарічне навчання й отримали сертифікати за спеціалізацією «Дитяча нейрохірургія». Раніше дітей оперували дорослі нейрохірурги або ж доводилося направляти їх до «Охматдиту». Нині ж маємо своїх спеціалістів, які, зокрема, проводять операції хворим на гідроцефалію, пацієнтам із черепно-мозковими травмами, крововиливами в головний мозок, гнійно-септичними захворюваннями тощо.
У нас є грамотні небайдужі фахівці. Найбільше потребуємо об’єднання всієї дитячої хірургії в одному центрі, що дасть змогу скоротити клінічний маршрут пацієнтів і в такий спосіб максимально наблизити хірургічну допомогу до дітей.
Ольга РУСНАК, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці