У чернівецьких поліклініках запроваджується електронний запис на прийом до лікаря. Наразі пілотний проект уже діє в міській поліклініці №2. Медики переконані: це розвантажить терапевтів і дасть можливість упорядкувати їх роботу.
ВЗ Що обумовило потребу в електронному записі на прийом до дільничного терапевта?
Окрім того, до єдиної бази даних буде внесено всю статистичну інформацію про пацієнтів, лікарів, їх завантаженість, що дасть змогу визначити рівень кваліфікації наших спеціалістів, їх активність і зайнятість.
ВЗ У дільничних терапевтів навантаження велике. Чи зменшиться воно від впорядкування запису на прийом?
— За нормами, терапевт, який працює на повну ставку, у рік обслуговує 1600 пацієнтів: протягом трьох годин прийому щодня — 15-16 людей, плюс — дільнична служба (виклики додому, санітарно-освітня робота, патронаж). Але на практиці ці показники значно вищі, особливо в період епідемій.
До того ж, згідно із чинним законодавством пацієнт не може самостійно звернутися до спеціаліста вузького профілю. До невролога, кардіолога чи гастроентеролога його повинен направити дільничний терапевт. І це дуже правильно. Колись у нас трапився випадок: людина звернулася до гастроентеролога зі скаргами на біль у шлунку. Їй пощастило: кваліфікований лікар звернув увагу на те, що хворий давно не проходив електрокардіографічного дослідження, і відправив на дообстеження. У результаті в пацієнта виявили інфаркт міокарда. Саме для того, аби уникнути подібних ситуацій, з будь-якими скаргами люди повинні звертатися до терапевта. Він направляє на обстеження, виявляє патологію і визначає, консультація якого спеціаліста потрібна пацієнту.
Вважаємо, що за такого навантаження електронний запис впорядкує потік хворих до лікаря і зменшить черги. Одну з трьох годин прийому кожен лікар-терапевт виділяє на прийом за онлайн-записом і повідомляє про це оголошенням на дверях свого кабінету. Окрім того, у реєстратурі на цей час іншим пацієнтам не видають талонів на консультацію.
ВЗ Але такі нововведення вимагають сучаснішого оснащення кабінетів і реєстратури…
— Наша поліклініка складається із двох корпусів. Для реєстратури кожного з них Чернівецькою міською радою та управлінням охорони здоров’я було виділено кошти для придбання сучасних комп’ютерів. Власне, саме медичний реєстратор постійно слідкує за електронним записом на прийом до лікаря і потім передзвонює пацієнту.
Крім того, 5 із 9 кабінетів терапевтів, у яких працюють по двоє лікарів, оснащені комп’ютерами, підключеними до інтернету. Таким чином, прийшовши на зміну, фахівець обов’язково перевіряє, скільки осіб записалося до нього на прийом онлайн. У майбутньому, звісно, плануємо встановити комп’ютери в усіх кабінетах.
Переконана, що нова система запису на прийом організує і населення, і самих лікарів. І тоді з головним завданням — профілактикою розвитку хронічних захворювань — буде легше впоратися.
Ольга РУСНАК, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці
Коментарі
Електронний запис на прийом до лікаря незабаром буде впроваджено в Чернівецьких поліклініках №1, 3, 5, міській дитячій поліклініці і жіночих консультаціях. Окрім цього, із часом систему об’єднаємо. Плануємо, що інформація про здоров’я пацієнтів заноситиметься до єдиної бази даних і прикріплюватиметься до «Картки чернівчанина». Тож у будь-якому медичному закладі України відомості про хворого будуть доступні лікарям, і в разі потреби йому зможуть надати кваліфіковану медичну допомогу. Тобто електронний запис — це перший крок до реорганізації української медицини.