У міському бюджеті Чернівців на 2018 рік передбачені видатки на медикаментозне забезпечення пологів мешканкам міста. За ці кошти придбають ліки та засоби медичного призначення для породіль і новонароджених.
ВЗ Скільки коштів загалом було виділено і хто може на них розраховувати?
ВЗ Про які суми йде мова?
— Суми розраховані, виходячи із середньої вартості медикаментозного забезпечення фізіологічних пологів та кесарського розтину. На фізіологічні пологи виділено 1,1 тис. грн, на кесарський розтин — 3,7 тис. грн.
Звісно, слід враховувати, що жінки — різного віку, з різними екстрагенітальними патологіями та супутніми захворюваннями. Тож до кожної потрібен індивідуальний підхід: комусь знадобиться більше ліків, комусь — менше. Усе вирішують лікарі.
Управління охорони здоров’я провело роз’яснювальну роботу з медичними працівниками пологових будинків, наголосивши зокрема й на особистій відповідальності керівників у разі виявлення порушень. Інформація щодо медикаментозного забезпечення пологів розміщена на інформаційних стендах у цих закладах, на сайті управління охорони здоров’я тощо.
ВЗ А яка сума передбачена на виходжування новонароджених?
— У середньому на догляд за важкохворою недоношеною дитиною в пологовому будинку витрачають 9 тис. грн. Саме такі кошти закладено в бюджет.
Щоправда, є невеликий список дороговартісних ліків, які на сьогодні не включені до Національного переліку основних лікарських засобів, тому їх ми не змогли закупити (це кілька препаратів, які використовують лише при певних патологіях). Однак із січня цього року запрацював оновлений Нацперелік, тож сподіваємося, що зможемо придбати медикаменти, яких бракувало.
ВЗ Як вирішується питання з ліками для породіль, котрі не мешкають у Чернівцях, однак народжують у міських пологових будинках?
— Протягом 2017 року у двох пологових будинках Чернівців було прийнято 4423 пологи, з яких 2641 — у мешканок Чернівців. Тож близько 40% — це пологи у жительок районів Чернівецької області. Міська рада звернулася до керівників області — Голови Чернівецької ОДА і Голови обласної ради — з пропозицією виділити кошти з обласного бюджету на медикаменти для породіль з області. Так вдасться уникнути соціальних невдоволень, адже на сьогодні відповідно до рішення сесії ми маємо забезпечувати за рахунок коштів з міського бюджету тільки мешканок Чернівців.
ВЗ Тож тепер у пологових будинках Чернівців не братимуть благодійних внесків?
— Кошти, виділені з міського бюджету, передбачені винятково на медикаментозне забезпечення пологів. Це не відміняє благодійництва. Тобто люди, котрі матимуть бажання, можуть допомагати пологовим будинкам у спосіб, який вважають за потрібний. Але винятково в межах власної ініціативи — ніхто не має права цього вимагати.
Ольга КАМСЬКА, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці
Коментар
Якщо ж говорити про мешканок районів області, котрі народжують у пологових будинках Чернівців (а всіх вагітних з патологією спрямовують саме до міських пологових будинків), то тут ситуація складніша, бо за цю породіллю має розрахуватися певна територіальна громада. Як підрахувати витрати?
На нашу думку, питання оплати пологів слід вирішувати на базі ЦРЛ, яка уповноважена укладати угоду з іншим лікувальним закладом. У принципі, найближчим часом ми до цього прийдемо, адже медична реформа передбачає автономізацію закладів охорони здоров’я, тобто укладання угоди з державним страховиком. Тоді будь-який лікувальний заклад, до якого потрапить вагітна, буде зобов’язаний надати допомогу відповідно до умов договору.