Буковина: У краї — нагальна потреба в перинатальному центрі та неонатологах

638

child

Протягом останніх трьох років на Буковині дещо зросла кількість передчасно народжених дітей з екстремально низькою масою тіла. Рятують немовлят спочатку в неонатальних відділеннях при пологових будинках, а потім — у відділенні інтенсивної терапії новонароджених та відділенні передчасно народжених дітей КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня». Ускладнює роботу лікарів та знижує якість надання медичної допомоги маленьким пацієнтам відсутність у Чернівцях перинатального центру, який, до речі, почали створювати ще 4 роки тому. 

 

ВЗ Чи зростає кількість пологів у Чернівцях і скільки з них передчасних?

— Протягом останніх років у нашому краї спостерігається зниження кількості пологів. Наприклад, за 9 місяців 2016 року народилися 7696 немовлят, що на 471 дитину менше, ніж за аналогічний період 2015 року. Але при цьому кількість передчасних пологів збільшилася: у 2015 році їх було 283, а у 2016-му — 302. Це відповідає світовим тенденціям, адже частота передчасних пологів коливається в різних країнах від 4,5 до 10%. Виживаність передчасно народжених дітей з критичною масою тіла минулого року становила 66 на 100 новонароджених, а отже, більше половини таких дітей мають шанси на життя. Наразі нам вдається утримувати цей показник на рівні загальнодержавного.

ВЗ Із чим пов’язуєте таке зростання кількості передчасних пологів?

vz-05-06_2017_stranytsa_14_yzobrazhenye_0001Олена ВЛАСОВА, головний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА зі спеціальності «Неонатологія», кандидат медичних наук
— На жаль, раніше визначеного терміну народжуються діти у матерів, які зловживають алкоголем і наркотиками, не спостерігаються в жіночій консультації, не обстежуються. Тому в разі розвитку внутрішньоутробних інфекцій такі жінки не отримують своєчасного лікування, що й спричинює передчасні пологи.

Ще одна група ризику — жінки з багатоплідною вагітністю. Часто раніше терміну з’являються на світ і діти, матері яких страждають на те чи інше екстрагенітальне захворювання: артеріальну гіпертензію, ожиріння тощо або переживають надмірні психоемоційні навантаження.

ВЗ Як вдається надавати допомогу передчасно народженим дітям за відсутності перинатального центру?

— Відділення для виходжування передчасно народжених дітей та інтенсивної терапії і реанімації новонароджених наразі функціонують у КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня». Тому всіх немовлят, які народилися недоношеними або з ознаками перинатальної патології, з пологових будинків виїзні неонатальні бригади транспортують до цього медичного закладу. І вже тут вирішують, де надаватиметься подальша спеціалізована допомога. На жаль, ліжковий фонд відділень обмежений: відділення виходжування розраховане лише на 30 ліжок, а ВІТН — на 9. Через періодичну відсутність вільних місць не завжди можливою є перегоспіталізація новонароджених. У подібних випадках бригада неонатологів-анестезіологів працює як консультативна, допомагаючи забезпечити належну лікувальну тактику на місцях. Особливо складною така ситуація є для районів, бо там надання спеціалізованої медичної допомоги діткам, що передчасно народилися, особливо з екстремально низькою масою тіла, не передбачене рівнем роботи лікувальних закладів. Разом із тим, дорога з райцентру до Чернівців і власне транспортування — це неабиякий стрес для маляти.

Цю проблему може вирішити тільки перинатальний центр, куди своєчасно потраплятимуть вагітні з груп ризику, а також новонароджені з високим ризиком захворюваності. Бо окрім передчасно народжених діток чимало малят з’являються на світ із вродженими патологіями, потребують догляду й термінового оперативного втручання. Тобто в перинатальному центрі було б три окремі відділення: для дітей, які народилися з масою тіла до 1 кг, дітей, котрі народилися до 32 тижнів гестації, і для малюків, народжених у період від 35 до 37 тижнів гестації. Це різні групи пацієнтів, які повинні отримувати різний догляд. Також при перинатальному центрі діятиме відділення інтенсивної терапії новонароджених з відповідним оснащенням життєзабезпечувальною апаратурою, окремо — операційні блоки та дитяча хірургія, що дасть змогу уникати зайвого транспортування в міську дитячу лікарню.

Окрім того, створення перинатального центру передбачає забезпечення його сучасним обладнанням, якого наразі бракує, особливо в районних центрах.

ВЗ Якого обладнання найбільше потребують відділення?

— Нині на 30 ліжок відділення недоношених дітей є лише 6 кювезів, а повинно бути 15. Нам потрібні також лампи фототерапії, апаратура для спостереження за станом дитини, пульсо­ксиметри. Особливо гострим є питання контролю газового складу крові в новонароджених із порушеннями роботи систем внутрішніх органів. У дитячій обласній клінічній лікарні є газовий аналізатор крові, проте через високу вартість і обмежений термін придатності (2-3 тижні) витратних матеріалів ми не можемо його використовувати. Проте моніторинг вмісту кисню, оксиду вуглецю, концентрації іонів у крові дав би змогу значно покращити тактику та результати лікування, зменшити кількість інвазивних втручань, оптимізувати респіраторну підтримку новонароджених, що дуже важливо для наших крихітних пацієнтів.

Наразі Чернівецька область у повному обсязі за державною програмою отримує легеневі сурфактанти. Окрім того, неонатальні відділення забезпечені значною часткою дороговартісних і життєво необхідних медикаментів. Проте придбання ще певної кількості ліків, яких потребують немовлята, лягає на плечі батьків. Мабуть, цю проблему допоможе вирішити тільки страхова медицина.

Мені випала нагода ознайомитися з досвідом роботи ВІТН у клініці м. Баден-Баден (Німеччина). Апаратура не справила на мене враження — у нас теж така є. Що дійсно вразило, то це наявність у відділенні великої шафи, на поличках якої розкладено рукавиці, шапочки, бахіли, маски, шприці, канюлі різних діаметрів, системи, катетери, під кожен діаметр катетера — наклейка, яка захищає від бактеріальної інфекції. Тобто лікарі не пишуть довгих списків батькам, не замислюються, є в аптеці відповідний катетер чи ні, а просто відкривають шафу і користуються всім необхідним. Сподіваюся, ми отримаємо щось подібне після впровадження страхової медицини.

ВЗ А чи вистачає фахівців-неонатологів, адже ця робота дуже відповідальна і, відверто кажучи, не приносить великого доходу?

— На жаль, кількість неонатологів у Чернівецькій області щороку зменшується. Наразі не всі райони краю забезпечені такими фахівцями. Це важка і дуже відповідальна професія. Недарма інтернатура з неонатології триває не один, а два роки. На цій проблемі постійно наголошує президент Асоціації неонатологів України професор Тетяна Знаменська.

Насправді в області є висококласні спеціалісти, які готові вчити і ділитися своїми знаннями з молоддю. Державі необхідно подбати про достатнє матеріальне і технічне забезпечення медиків. І тоді ми зможемо рятувати більше дитячих життів.

Ольга РУСНАК, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці


Коментар

vz-05-06_2017_stranytsa_14_yzobrazhenye_0002Марія ПОЛІЩУК, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної державної адміністрації
У 2012 році в Чернівцях почали створювати перинатальний центр на базі міського клінічного пологового будинку №1. Проект «Нове життя — нова якість охорони материнства і дитинства» запроваджувало Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України. Одна з вимог — реконструкція наявної будівлі, а не будівництво нової. Зважаючи на те, що пологовий будинок №1 розташований поруч з ОКУ «Чернівецька обласна клінічна лікарня» та КМУ «Міська дитяча клінічна лікарня», у якій є відділення хірургії, для реконструкції обрали саме його.

Розробляючи модель перинатального центру, планували, що там мають відбуватися допологовий супровід вагітних, пологи та катамнестичне спостереження новонароджених. Щоправда, сама будівля пологового будинку не давала змоги розмістити в ній додаткові відділення. Тому вирішили, що консультативна поліклініка КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня» виконуватиме функції катамнестичного спостереження після виписування з пологового будинку. Вона для цього має всі потужності. Це саме стосується і допологового етапу: при Чернівецькому обласному медичному діагностичному цент­рі давно діє відділення антенатальної охорони плода та медичної генетики. Гадаю, вводити в перинатальному центрі посади фахівців, які, по суті, дублюють ті, що вже є в консультативній поліклініці та діагностичному центрі, нераціонально і надто дорого. Тому в нас вийшла така функціональна модель: перший етап — до пологів жінок з ускладненнями вагітності спостерігаємо в діагностичному центрі, другий — у пологовому будинку, третій — катамнестичне спостереження в консультативній поліклініці.

Проект майбутнього перинатального центру розробили за рахунок коштів з обласного бюджету, медичне та технічне завдання — за допомогою Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України. Передбачалося, що в операційних діятиме система «чисте повітря», встановлять сучасні вентиляційні мережі. Після створення проектно-кошторисної документації корпус пологового будинку передали управлінню капітального будівництва Чернівецької ОДА. Перша частина коштів на реконструкцію надійшла у грудні 2013 року. 10 млн грн витратили на внутрішнє перепланування, добудову другого поверху для розміщення реанімаційного відділення, початок монтажу вентиляційної системи. І зупинилися, бо продов­жувати будівництво взимку було неможливо. Натомість, аби освоїти кошти, прийняли рішення придбати медичне (УЗ-апарати, кювези, апарати ШВЛ для дорослих) і технічне (система «чисте повітря») обладнання на суму 23,6 млн грн.

З 2014 року проект «Нове життя — нова якість охорони материнства і дитинства» було достроково припинено, і коштів область більше не отримувала. Протягом двох років за гроші з обласного бюджету накрили добудоване приміщення і частково провели електромережі. Медичне та технічне обладнання, яке придбали, наразі зберігається на складі Центру комунального майна Чернівецької обласної ради. За два роки ми написали чимало листів у всі можливі інс­танції — до всіх виконувачів обов’язків Міністра охорони здоров’я, до Прем’єр-міністрів, депутатів Верховної Ради, Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я. Просили дозволу використовувати дороговартісне обладнання, придбане для перинатального центру, та виділити кошти на продовження будівництва. Але до сьогодні ситуація залишається невирішеною.

Наразі для того, аби добудувати перинатальний центр у Чернівцях, потрібно 81,6 млн грн. Звісно, в області таких грошей немає.

Тим часом міський клінічний пологовий будинок №1 працює у складних умовах — на пристосованих площах міської дитячої клінічної лікарні. Це не відповідає жодним санітарно-гігієнічним вимогам. Тому нам украй необхідно завершити реконструкцію перинатального центру, щоб дати нарешті можливість пологовому будинку працювати на повну потужність у нормальних умовах. Плюс — вирішити проблему з обладнанням. Наразі пологовому будинку бракує базисного устаткування: апаратів ШВЛ для дітей і дорослих. Ми не маємо ілюзій, а просто хочемо, щоб діти й їх матері отримували якісну та своєчасну медичну допомогу, а медики працювали в нормальних умовах і на сучасній апаратурі.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я