Буковина: Як райлікарня з ЄС співпрацює

2403

Хронічна нестача коштів на потреби закладів охорони здоров’я спонукає їх шукати додаткові джерела фінансування. Одним із таких є участь у грантових програмах Європейського Союзу. Прикладом успішної співпраці з ЄС для поліпшення матеріально-технічного оснащення закладу стала Новоселицька центральна районна лікарня Чернівецької області.

Валерій КАЛАРАШ, головний лікар КМУ «Новоселицька центральна районна лікарня», Чернівецька область
Ідею такої співпраці нам підказали колеги з-за кордону. Оскільки Новоселицький район ме­­жує з Румунією і Молдовою, до нас часто приїздять гості й офіційні делегації із цих країн. Не раз вони заходили до районної лікарні, бачили наші проблеми, тож порадили взяти участь у спільних транскордонних грантових проектах. Ми дослухалися, і така співпраця вже знайшла втілення в низці проектів.

До першого з них підштовхнули дві катаст­рофічні повені 2008-го і 2010 років, які однаковою мірою наробили лиха у Чернівецькій області та на територіях сусідніх Румунії й Молдови. Велика вода змусила по-новому подивитися на ймовірність природних катаклізмів й вказала на необхідність заздалегідь готуватися до надзвичайних ситуацій, щоб зустрічати їх у всеозброєнні. У тому числі — і з медичної точки зору.

Зокрема повені висвітлили недоліки в організації надання медичної допомоги постраждалим під час стихійних лих. Найбільшою проб­лемою тоді стало їх транспортування. Через відсутність належної кількості санітарного транспорту зробити це було вкрай важко. Крім цього, на випадок надзвичайних ситуацій у повній готовності має бути хірургічна служба, операційний блок лікарні. Адже поруч — державний кордон, жвава міжнародна траса з високою ймовірністю ДТП. Відтак, коли з’явилася можливість взяти участь у проекті з покращення надання медичної допомоги в умовах надзвичайних ситуацій, ми одразу зголосилися. Тим більше, що тоді швидка допомога була у складі ЦРЛ, тому дуже розраховували на підвищення її потужностей.

Підготовка до транскордонного проекту за фінансової підтримки ЄС «Медицина у надзвичайних ситуаціях і випадках — швидка відповідь транскордонним викликам», у якому взяли участь Румунія, Молдова й Україна, зай­няла певний час. Тривали перемовини, у тому числі з місцевою владою Новоселицького району, бо за умовами гранту десяту частину від загальної суми його кошторису мали виділити з українського боку. Зважаючи на те, що бюджет проекту для Новоселицької ЦРЛ становив майже 1 млн Євро, місцева складова також була чималою. Утім, розуміючи нагальну потребу у зміцненні бази місцевої медицини, влада району пішла назустріч.

Коли проект стартував, для районної лікарні придбали два реанімобілі, повністю оснащені всім необхідним обладнанням. За умовами проекту після створення в Україні окремої служби екстреної медичної допомоги автомобілі залишилися на балансі лікарні. Один із них цілодобово забезпечує доставку ургентних хворих і спеціалістів для консультацій за межами лікарні, а другий транспортує хворих до медичних закладів вищого рівня в Чернівцях, Києві, Львові. Також допомагаємо колегам-медикам із сусіднього Герцаївського району, перевозячи їх пацієнтів.

Другою складовою проекту був капітальний ремонт операційного блоку лікарні. Після його проведення від старого приміщення залишилася фактично лише цегляна коробка: було повністю замінено систему енергоживлення, мережу водо- й теплозабезпечення та каналізації. Блок обладнали безтіньовими лампами, бактерицидними фільтрами, встановили спліт-систему автоматичного регулювання температури в операційній. В цілому ж після капітального ремонту та дооснащення операційна лікарні повністю відповідає стандартам Євросоюзу.

Слідом за першим грантовим проектом ЄС у травні нинішнього року стартував другий. Участь у ньому беремо разом з ОКУ «Лікарня швидкої мединої допомоги» м. Чернівці. Наша складова проекту — придбання та встановлення в лікарні комп’ютерів і оргтехніки, а також програмного забезпечення для створення електронного реєстру, карток пацієнтів і електронного документообігу в усіх підрозділах закладу, включаючи приймальне і поліклінічне відділення, бухгалтерію, відділ кадрів тощо.

Порівняно з попереднім, бюджет другого проекту для Новоселицької ЦРЛ скромніший — лише 1 млн грн. Однак за його умовами лікарня має одержати ще й УЗ-датчики серця. А в найближчій перспективі разом із партнерами з Румунії та Молдови поборемося за ще один грант щодо запобігання транскордонним інфекційним ризикам. У його рамках маємо на меті оновити наше інфекційне відділення. Розміщене поруч із річкою, воно весь час підтоплюється внаслідок підняття рівня води в ній і, відповідно, грунтових вод. Це руйнує фундамент. Свого часу запрошували фахівців-меліораторів для проведення дренування та інших робіт із водовідведення, проте підтоплення тривають.

Зі свого боку, країни-партнери теж зацікавлені в проекті, враховуючи інфекційні ризики, які виникають під час повеней, зокрема ймовірність спалахів кишкових інфекцій. Зважаючи на достатню ємність нашого відділення, у разі потреби ми могли б охопити не лише населення нашого району та сусідньої Герцаївщини, лікарня якої взагалі не має інфекційного підрозділу, а й розвантажити інфекційне відділення обласної лікарні. Наразі вся документація і кошторис робіт для проекту готові й пройшли необхідну експертизу.

Крім грантів нам допомагають колеги-медики сусідніх країн. Оскільки Новоселиця і місто Мойнешть із повіту Бакеу (Румунія) нещодавно стали побратимами, ми налагодили співпрацю з тамтешніми медиками. Наприкінці минулого року від колег із лікарні міста Мойнешть отримали вагомий подарунок — лапароскопічну стійку провідного світового виробника Karl Storz вартістю 40 тис. Євро. Щоб це цінне обладнання працювало максимально ефективно, крім власне хірургів операції на стійці проводять також гінекологи нашої районної лікарні. Тобто навіть попри фінансову кризу ми знаходимо можливість модернізуватися, покращуючи якість надання медичної допомоги на районному рівні.

Анна ГАРГАЛЯ, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я