Бюджет на медицину 2021: що просили та що отримали?

903

Уряд підготував до другого читання новий проєкт Держбюджету України на 2021 рік, цей документ викликав просто хвилю невдоволення громадян та медиків зокрема. Вся справа в тому, що не дивлячись на тяжку ситуацію в сфері охорони здоров’я в нашій державі, яка викликана епідемією коронавірусу та системними проблемами в фінансуванні, Уряд заклав на медицину значно менше грошей, ніж просило МОЗ.

Бюджет на медицину 2021: що просили та що отримали?

Скільки грошей просило МОЗ на фінансування медицини?

Нагадаємо, що Міністерство охорони здоров’я в фінансовому запиті просило передбачити на фінансування медицини в наступному році майже 300 млрд грн. В ці кошти було закладено і підвищення заробітних плат медиків, закупівлі вакцин проти коронавірусу для іммунізації громадян з груп ризику і закупівля інших ліків для терапії хворих на коронавірус і т.д.

Натомість, в останній версії проєкту бюджету на медицину заклали лише 159 млрд грн. Більше того, в ці кошти ляже і боротьба з COVID-19, адже наступного року цільовий спец-фонд взагалі не передбачений.

На закупівлю вакцин проти COVID-19 МОЗ просило виділити 15,1 млрд грн, в результаті на ці потреби виділили лише 2,6 млрд грн. 

Подібна ситуація і в інших нозологіях та галузях. Наприклад, на фінансування Програми медгарантій в 2021 році з 159 млрд грн піде 123 млрд грн. Тобто левова частка бюджету на медицину піде на забезпечення виплат за договорами НСЗУ.

За оцінками Максима Степанова, запит МОЗ на фінансування медицини в наступному році є абсолютно реальним, це необхідні видатки, аби українці могли отримати якісне лікування, а медики – достойні зарплати.

За словами пана Степанова, запропонований Урядом рівень фінансування системи охорони здоров’я є абсолютно недостатнім. Його необхідно збільшити щонайменше на 57 млрд грн, вважає міністр.

Позиція НСЗУ щодо запропонованого рівня фінансування Програми медгарантій?

Аналогічної думки притримуються і в НСЗУ, там наголошують, що запропонований варіант Держбюджету ставить боротьбу з COVID-19 під питання, адже грошей на це виділили абсолютно недостатньо.

Зі 123 млрд грн пропонованих на фінансування ПМГ-2021, на лікування пацієнтів із COVID-19 на весь рік передбачено лише 14,5 млрд грн. Зважаючи на динаміку захворюваності та зростання навантаженості на систему, вже у ІІ кварталі НСЗУ доведеться в 10 разів зменшити видатки на лікування пацієнтів із COVID-19, а медикам доведеться забути про доплати за роботу з цими пацієнтами.

Крім того не передбачено достатнього фінансування первинної ланки медицини, адже боротися з пандемією можно довго, але перемогти її можна лише за допомогою профілактики, яка забезпечується лише вакцинацією. Це питання державної безпеки, але коштів на це не виділено.

Бюджет у 123 млрд грн також не дозволить НСЗУ запровадити доплати за досягнення індикаторів якості для первинної та екстреної допомоги. Також НСЗУ доведеться зменшити обсяг надання послуг ранньої діагностики раку, які держава оплатить пацієнтам. 

Чи є надія на достойне фінансування медицини в Україні?

Аби змінити ситуацію та відстояти достойний рівень фінансування медицини, Максим Степанов збирається провести зустрічі з головами парламентських фракцій. Керівник МОЗ збирається вмовити лідерів політсил збільшити видатки на систему охорони здоров’я, яка є ключовою в наступному році, враховуючи COVID-19.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я