Міністерство охорони здоров’я України та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) підписали Меморандум про надання послуг із закупівлі лікарських засобів. Зараз договір з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Crown Agents проходить останню стадію узгодження. Також на розгляді в Кабінеті Міністрів України перебуває Проект порядку ввезення, поставки та цільового використання лікарських засобів, медичних виробів, що закуповуються із залученням спеціалізованих організацій.
Для підписання контрактів щодо здійснення закупівель через міжнародні організації було проведено відповідну роботу як у Міністерстві, так і на рівні Уряду. Прем’єр-міністр уже підписав Постанову Кабінету Міністрів від 8.10.2015 р. №787, котра визначає перелік лікарських засобів і медичних виробів, що закуповуються через міжнародні програми.
У цьому році МОЗ прийняло нормативно-правові документи, необхідні для проведення закупівель, які:
- визначають вибір спеціалізованих міжнародних організацій, що здійснюють закупівлі, перелік медикаментів і виробів медичного призначення, які закуповуються через міжнародні програми;
- визначають механізм використання бюджетних коштів для виконання програм і здійснення централізованих заходів при проведенні держзакупівель із залученням спеціалізованих організацій, а також механізм супроводу кожної упаковки (товару);
- доповнюють державний реєстр лікарських засобів відомостями про препарати, що закуповуються із залученням спеціалізованих організацій, регламентують переклад інструкції із застосування лікарського засобу чи медичного виробу;
- визначають особливості спрощеної процедури реєстрації (перереєстрації) ліків, які закуповуються із залученням спеціалізованих організацій (зменшено перелік документів, котрі додаються до заяви; скорочено підстави для відмови в реєстрації, термін для відправки відмови про реєстрацію; відмінено сплату державного мита);
- скасовують необхідність декларування оптово-відпускних цін без урахування податків і зборів на лікарські препарати та вироби медичного призначення, які закуповуються із залученням спеціалізованих організацій.
У рамках цієї роботи МОЗ разом зі спеціалістами Міністерства фінансів, Міністерства юстиції та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України підготувало й видало накази «Про визначення напрямів використання бюджетних коштів в 2015 році» та «Про забезпечення проведення МОЗ України державних закупівель із залученням спеціалізованих організацій». В інших міністерствах і відомствах завершується робота із затвердження проектів зі спрощення порядку здійснення експертизи препаратів й оцінки відповідності медичних виробів.
Спеціалізовані організації від представництв ЮНІСЕФ, ПРООН і Crown Agents підтвердили свою готовність закуповувати препарати та вироби медичного призначення.
«Процес передачі частини закупівель міжнародним організаціям непростий, оскільки ми робимо це вперше, і є багато юридичних нюансів, які потрібно врахувати, щоб вони відбулися відповідно до всіх норм і процедур українського законодавства та вимог міжнародних організацій. Ми можемо запевнити, що, незважаючи на всі перешкоди, частину ліків більше ніж на 2 млрд грн закупимо через міжнародні організації», — наголосив заступник Міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець.
За матеріалами прес-служби МОЗ України