Черкащина: До Вирішення медико-соціальної проблеми — один крок

766

vrachУскладнення, які виникають після оперативних втручань при лікуванні раку молочної залози (РМЗ), створюють фізіологічні та психологічні проблеми для хворих жінок. Зазвичай вони з’являються вже після виписки зі стаціонару: опинившись за межами лікарні, пацієнткам дуже складно знайти заклад, де можна пройти необхідний курс відновного лікування. Фахівці Черкаського обласного центру медико-соціальної експертизи, поєднавши медичні та соціальні аспекти цього болючого для багатьох хворих на РМЗ питання, знайшли на нього відповідь.

У ході благодійної акції колектив Черкаського обласного центру медико-соціальної експертизи передав Золотоніському територіальному центру соціальної допомоги унікальний апарат для пресотерапії, який використовується для лікування порушень крово- і лімфообігу в жінок після мастектомії. Це вже третій апарат типу Air Press A1, який за останній рік встановлено в територіальних центрах області завдяки тісній співпраці МСЕК та обласного відділення Всеукраїнської громадської організації жінок-інвалідів «Донна».

Придбати і встановити таку апаратуру в зак­ладах області було вкрай необхідно. Згідно зі статистичними даними, на Черкащині щорічно діаг­ностується близько 500 нових випадків зах­ворювання на РМЗ, через що 150 осіб стають первинними інвалідами (у 2012 році визнано інвалідами 143 особи, у 2013 — 168 осіб). Майже 25% жінок, яким проведено оперативне втручання з приводу РМЗ, мають післяопераційні ускладнення. Найпоширенішими серед них є лімфостаз верхніх кінцівок (46-67%) та контрактури плечового суглоба (23%). Лише на обслуговуванні Територіального центру соціальної допомоги Сос-нівського району, де було встановлено перший апарат для пресотерапії, перебуває близько 70-ти жінок віком від 35 років і старше, які перенесли оперативні втручання з приводу РМЗ. Із них кожна четверта потребує лікування.

Донедавна процедуру пресотерапії онкохворі черкащанки могли пройти лише в обласному онкологічному диспансері. Звісно, її проводять лише для жінок, які знаходяться на лікуванні в стаціонарі. Проте, як свідчить практика, лімфо-стаз може розвинутися і через 6-12 місяців після проведеної операції. Крім того, психологи зауважують: не кожна жінка може повернутись туди, де перенесла психологічну травму внаслідок операції. Курс реабілітації в приватних центрах коштує близько 1000 гривень, а це — фактично розмір місячної пенсії жінки-інваліда. До цих витрат необхідно ще додати вартість проїзду та оренду житла в чужому місті, оскільки в районних центрах аналогів такій апаратурі взагалі немає.

Відтепер черкащанки, хворі на РМЗ, можуть безкоштовно лікуватися в амбулаторних умовах, не виїжджаючи за межі області.

У зв’язку з відсутністю спеціалізованих реабілітаційних центрів для онкохворих, апарати пресотерапії встановлено в територіальних центрах соціальної допомоги та реабілітаційному центрі м. Умань. Для проведення процедури облаштовано спеціальні кімнати: тут онкохворі жінки, які перенесли операцію з приводу РМЗ, також отримують психологічну підтримку, інформацію щодо профілактики захворювань, консультації вузькопрофільних спеціалістів, проходять курси масажу та ЛФК.

Процедуру пресотерапії пацієнтки проходять виключно в рамках індивідуальної програми реабілітації (ІПР), яка складається реабілітологом МСЕК на підставі плану реабілітаційних заходів, наданого лікуючим лікарем. В ІПР зазначається необхідність проходження курсу пресотерапії з урахуванням протипоказань, кількість сеансів, періодичність проведення такої процедури та вказуються заклади, де можна її пройти.

Застосування системи реабілітаційних заходів дає можливість забезпечити прооперованій жінці комфортніше життя, усунути косметичні дефекти та психоемоційну нестабільність, а також зменшити вплив факторів, які призводять до інвалідності, що є проблемою не лише окремо взятої людини, а й суспільства в цілому.

Інна ХІМІЧУК, власкор «ВЗ», м. Черкаси

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я