Низький рівень життя «у глибинці» на тлі мізерної зарплати та відсутності житла завжди негативно впливав на рішення молодих лікарів щодо роботи в районному, а тим паче — сільському медичному закладі. А після відміни обов’язкового трирічного відробітку, декларованого свого часу законодавством, молодих фахівців на роботу у сільську місцевість не заманити. Невтішна ситуація з медичними кадрами на Черкащині спонукала керівників окремих громад і головних лікарів ЦРЛ подбати про створення належних умов для життя медиків — їх забезпечують житлом та гідною зарплатою.
Перший будинок реконструювали з колишнього гуртожитку місцевого збанкрутілого підприємства, яке рада кредиторів хотіла продати. Після перемовин із Головою Маньківської селищної ради та кредиторами колишній гуртожиток безкоштовно передали на баланс ради. То було закинуте, але добротне приміщення. Капітальний ремонт гуртожитку виконали за три місяці. Для цього підключили спонсорів, частково роботи профінансувала селищна рада, 150 тис. грн виділили з обласного бюджету. Вставили пластикові вікна, стіни зовні оздобили «короїдом», підвели газ. Усього вийшло 5 квартир. Внутрішнє оздоблення своїх помешкань власники здійснювали самостійно.
Інший будинок розташований на території нашої лікарні. Це теж колишній гуртожиток, який не використовувався понад 10 років. Будівля перебувала в занедбаному стані, на одній зі стін утворилася тріщина. Вирішили ми і її перебудувати. Реконструкцію цього гуртожитку під житловий будинок розпочали ще 5 років тому, але через нестачу коштів ремонт довелося заморозити більше ніж на рік. У 2015 році проект подали на розгляд регіональної комісії для фінансування з Державного фонду регіонального розвитку України. На добудову об’єкта ми отримали 617 тис. грн із державного бюджету, 300 тис. грн субвенції сільських рад, більше 200 тис. грн із районного бюджету і зрештою закінчили ремонт 5 квартир.
Розташування житла поблизу медичної установи — не лише зручно для самих лікарів, а й заощадить бюджетні кошти на їх транспортування для надання невідкладної допомоги у позаробочий час. Улітку минулого року новосілля в цьому будинку відсвяткували три лікарські родини, ще дві квартири чекають нових господарів.
Також минулого року вдалося вирішити житлове питання молодого лікаря-травматолога завдяки фінансовій підтримці від Голови благодійного фонду «Розвиток Маньківщини» Миколи Северина у розмірі 100 тис. грн.
Забезпечення житлом молодих спеціалістів позитивно впливає на кадрове питання — до нас на роботу приїжджають навіть фахівці з інших областей, тож тотального кадрового голоду не відчуваємо.
Молодшим персоналом первинна ланка забезпечена на 100%. А ось лікарів бракує. На таку кількість населення необхідно 6 сімейних лікарів. Нині ж працює лише три, і ті — передпенсійного віку.
Щоб заохотити медиків до роботи в лікувальних закладах нашої громади, ми вирішили збудувати для них житло. На будівництво квартир для медиків витрачено 1,7 млн грн. Це частина коштів, які виділила держава на підтримку об’єднаних громад та розвиток інфраструктури. Під квартири переробили приміщення місцевої школи. Наприкінці минулого року будівельники здали 3 нові квартири: одну двокімнатну і дві однокімнатні. Це буде відомче житло, у якому медики мешкатимуть, доки працюватимуть у нас. Якщо у них виникне бажання звести власний будинок, громада виділить для цього земельну ділянку.
Цього року буде прийнято місцеву програму з підтримки медичних працівників. Відповідно до рішення громади плануємо доплачувати молодим спеціалістам до заробітної плати певну суму, щоб вони отримували в межах 10 тис. грн на місяць. Також із молодими спеціалістами укладатимемо угоди, відповідно до яких перші 3 роки вони звільнятимуться від оплати комунальних послуг.
На сьогодні на наше запрошення відгукнулися двоє інтернів, що закінчують Харківський національний медичний університет. Це сімейна пара, яка вже забронювала собі однокімнатну квартиру, тож із 1 серпня чекаємо на роботу молодих медиків.
Куди тільки не зверталися: і на сайти навчальних закладів, і в управління охорони здоров’я, та молоді спеціалісти не поспішають до нас на роботу. Із такою проблемою зіткнулася не лише наша громада. Дефіцит кадрів відчувають й інші медичні заклади Черкащини. Ми могли б придбати ще одну квартиру, проте й перша не затребувана.
Нині в ординатурі навчається місцевий мешканець, тож сподіваємося, що цей молодий спеціаліст повернеться і залишиться в нас працювати. Зараз ведемо з ним перемовини. Для сімейного лікаря в селищі міського типу Єрки за кошти громади придбали однокімнатну квартиру, але лікаря поки немає.
Щоб заохотити лікарів працювати у нас, минулого року за кошти місцевого бюджету громада купила газифікований будинок. Біля хати — криниця, присадибна ділянка, садочок, господарські приміщення, гараж, літня кухня. Таке придбання здійснили ще в березні минулого року, а лікаря досі не можемо знайти. Так і стоїть хата пусткою.
Плануємо прийняти програму щодо соціального захисту медиків. Вона передбачатиме, що за умови роботи лікаря в громаді протягом 10 років будинок йому передаватиметься у приватну власність. Молодому спеціалісту перші три роки за рахунок громади гарантуємо оплату комунальних послуг та надбавку до зарплати, яка тоді становитиме не менше 8-9 тис. грн.
Було б чудово, аби приїхала сімейна пара лікарів. Та, на жаль, нині молодь не хоче працювати в селі. Починаючи з минулорічної зими, ми зверталися в усі вищі навчальні медичні заклади, обласне управління охорони здоров’я, але лікарів так і не знайшли.
Окрім ЦПМСД на території громади розташовано 2 амбулаторії (у Мокрій Калигірці та Ярошівці), 4 фельдшерсько-акушерські пункти, психоневрологічний інтернат. Крім того, створили реабілітаційний центр для учасників АТО, придбали для нього нове медичне обладнання. Тож хочеться, щоб і лікар-реабілітолог був свій. Зараз ремонтуємо дві кімнати для надання хоспісної допомоги.
Щоб вирішити проблему з кадрами, минулого року на сесії сільської ради затвердили цільову програму підготовки лікарів для громади на 2016-2020 роки. На наступну вступну кампанію в нас заплановано для цього 83 тис. грн.
Інна ХІМІЧУК, спеціально для «ВЗ», м. Черкаси