Чернігівщина: Для підвищення енергоефективності українських лікарень

369

У Чернігові розпочато реалізацію українсько-німецького проекту «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях». Проект фінансується урядом Німеччини, а виконує його федеральна компанія Deutsche Gesellschaft fr Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Чернігівщина: Для підвищення енергоефективності українських лікарень

Грегор БРЬОМЛІНГ, директор проекту «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях», представник федеральної компанії Deutsche Gesellschaft fr Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH
Минулої осені федеральна компанія GIZ за дорученням німецького федерального міністерства соціального співробітництва та розвитку розпочала реалізацію проекту партнерства з модернізації енергоспоживання в українських лікарнях. Його було започатковано у рамках німецько-українського співробітництва у сфері енергоефективності. Бюджет проекту становить 3 млн Євро — ці кошти надає німецький уряд.

На сьогодні ефективне використання енергії — економічний пріоритет для вашої країни. На жаль, лікарні — одні з найбільш енергоємних громадських установ, адже на енергоносії вони витрачають 10-20% свого бюджету (у Німеччині ця цифра становить 3-4%).

Система відбору українських міст-партнерів була дворівневою. У процедурі відбору могли брати участь усі міста України, які мають у комунальній власності мінімум 7 лікарень. Із близько 30 потенційних учасників проекту заявки подали 15. Спочатку було відібрано 4 міста, з якими ми ознайомилися, приїхавши до України. Завдяки тому, що в Чернігові й Сумах уже триває активна робота з енергомодернізації, ці міста ми й обрали для реалізації проекту. Третім повноправним партнером є Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Проект передбачає, по-перше, підвищення кваліфікації фахівців лікарень і представників міської адмініст­рації, що включає як навчально-інформаційні поїздки, так і консультування на місцях. Досвід Німеччини доводить: завдяки простим заходам з оптимізації енергоспоживання, які не потребують значних інвестицій, вдається заощадити щонайменше 10% енергії.

Наступний крок — проведення енергоаудиту, що дасть змогу побачити потенціал і розробити на його підставі рекомендації. У такий спосіб ми здійснимо паспортизацію всіх об’єктів і розробимо систему обов’язкових до впровадження заходів.

Маючи таку дорожню карту, місто отримуватиме з боку GIZ технічне консультування і співфінансування. Крім того, ми будемо надавати підтримку щодо залучення міжнародних інвестицій для енергетичної модернізації лікувальних закладів.

Для нас важливо створювати «маякові» проекти, щоб розроблені концепції та набутий досвід потім поширювати по всій Україні.


Владислав АТРОШЕНКО, Чернігівський міський Голова
Енергоефективність і енергозбереження вважаю одним з пріоритетних напрямків роботи. Наші спеціалісти проаналізували споживання електроенергії й витрати тепла для кожного комунального закладу порівняно з опалювальними сезонами 2014-2015 і 2016-2017 років. Ці цифри доводять: там, де кошти вкладали в термореновацію, досягнуто значної економії. Ми наполегливо рухаємося в цьому напрямку: якщо за 7 попередніх років у Чернігові на впровадження заходів з підвищення енергоефективності об’єктів комунальної сфери було витрачено 55,4 млн грн (це загальна сума, у якій враховано як допомогу кількох міжнародних організацій, так і власні кошти міста), то цього року на ці заходи тільки в бюджеті Чернігова передбачено 53,4 млн грн. Тож ми також надзвичайно зацікавлені в технологічній, зокрема проектній, підтримці німецьких партнерів.

Олена БЕРЕЗКІНА, спеціально для «ВЗ», м. Чернігів

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я