Чи не стануть українці жертвами сумнівних клінічних випробувань?

705

Таблетка - ЯДНабув чинності Наказ Міністерства охорони здоров’я України №966, що помітно спростив процедуру тестування ліків на добровольцях. Зокрема, до 5 робочих днів скоротилися терміни отримання дозволу на випробування. А нові форми договорів між дослідниками та пацієнтами прописані так, що в разі непередбачуваних наслідків «тестів» добровольці, по суті, не зможуть відстояти своїх прав.

Страхуванню життя й здоров’я «піддослідних» у новому Наказі присвячений лише один рядок — про укладення договору зі страховою компанією в рамках чинного законодавства. Ані суми можливих компенсацій, ані схема реабілітації громадян у документі не прописані.

Зацікавленість міжнародних фармкомпаній у тестуванні медикаментів на жителях України пояснюється дешевизною досліджень. Здоровим добровольцям фармацевти пропонують близько 500-1000 доларів за курс «лікування». В Європі вони отримують як мінімум уп’ятеро більше.

Проте в самому МОЗ новий порядок проведення клінічних випробувань вважають прогресивним, оскільки він, на думку чиновників, усуває бюрократичні бар’єри на шляху міжнародних дослідників. Адже раніше доводилося чекати дозволу та оформлювати папери місяцями і, щоб прискорити цей процес, платити посадовцям хабарі (від 10 тис. доларів за кожне найменування ліків, за даними видання «Деловая столица»). Тому Україна не була пріоритетним ринком для клінічних випробувань. Минулого року в нашій країні провели близько 150 клінічних досліджень ліків, в яких узяли участь 25-30 тис. громадян.

У розвинених країнах процедура проведення досліджень знаходиться під жорстким контролем не тільки органів охорони здоров’я, а й численних громадських організацій із захисту прав пацієнтів. А в разі лікарської помилки хворі можуть розраховувати на безкоштовну реабілітацію та солідні компенсації.

У нас же відповідальність фармацевтів чітко не прописана. Враховуючи багаторічну практику «співпраці» лікарів і виробників ліків, можна припустити, що на вітчизняних пацієнтах тестуватимуть і сумнівні новинки, заборонені для досліджень на людях у тих же США чи Європі. Адже загальнодоступного реєстру клінічних випробувань в Україні досі не існує.

За матеріалами тижневика «Деловая столица»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я