У цьому році українці вчергове не зможуть вчасно щепитися від грипу, оскільки в найближчі два-три тижні такими вакцинами не будуть забезпечені навіть ті, хто цього потребує найбільше, — медпрацівники, вчителі, військові тощо. Спільну заяву про це озвучили Голова правління громадської організації «Батьки за вакцинацію» Тимофій Бадіков та колишній головний імунолог МОЗ Федір Лапій. Коментуючи ситуацію, Тимофій Бадіков висловив припущення, що у відсутності вакцин проти грипу винна Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, оскільки саме цей орган затягнув перевірку поставлених в Україну препаратів, а також «завернув» продукцію компаній «Санофі» (Франція) та «Хуалан Біолоджікал Бактерін Ко., Лтд.» (Китай). За словами Т. Бадікова, причина негативної відповіді Держлікслужби йому незрозуміла, тоді як Міністерство охорони здоров’я та Державний експертний центр зробили все від них залежне, аби перевірити та пропустити на український ринок необхідні вакцини.
Натомість представники ГО «Медичний контроль» зазначають, що подібний коментар виглядає досить дивно, оскільки в листі від Держлікслужби ясно й чітко сказано: «…під час транспортування зафіксовані відхилення температур серій Р3G461V, Р3Н321V вакцини «Ваксігрип»/Vaxigrip спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка від встановлених нормативними документами вимог транспортування». Це означає, що їх використання неможливе без додаткової експертизи або отримання даних від виробника про те, як змінюються властивості вакцини після розморожування.
«По суті, ситуація з протигрипозними вакцинами цьогоріч аналогічна тій, котра склалася з вакциною від поліомієліту у 2015 році, яку наша країна отримала в якості гуманітарної допомоги від Канади, — пояснюють представники ГО «Медичний контроль». — Тоді під час транспортування порушили умови зберігання вакцини: допустили повторну заморозку. Громадські організації два роки тому також почали тиснути на регуляторні органи. Однак фінал тієї історії показовий: після проведення експертизи Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України дійшов висновку, що вакцина підлягає утилізації. Це спричинило широку антивакцинальну кампанію, а канадську вакцину тоді так і не використали. Якби у 2015 році контролюючим органам дали час і можливість спокійно виконати свою роботу, наслідки для пацієнтів не були б такими плачевними. Прикметно, що зараз програється той самий сценарій: Тимофій Бадіков практично шантажує Держлікслужбу, звинувачуючи у зриві вакцинальної кампанії, і домагається, аби всі три вакцини, які пройшли перевірку, потрапили в роздрібну аптечну мережу. Однак тут постає питання: хто нестиме відповідальність за якість цих вакцин? І чи захочуть українці вакцинуватися, знаючи, що препарат під час транспортування зберігався неналежним чином? Така інформація, навпаки, може спричинити паніку, багато людей принципово відмовляться щепитися від грипу, переймаючись за своє здоров’я», — наголошують у «Медичному контролі».
Представники громадської організації дивуються з того, що Тимофій Бадіков закликає всіх прийти на пікет під Держлікслужбу, адже, на їх переконання, пікетувати потрібно не перевіряючий орган, який вказав на порушення, а постачальника. «Очевидно, що в цьому конкретному випадку саме на постачальниках лежить відповідальність за дотримання температурного режиму і правильність наданих для перевірки документів, але її чомусь намагаються перекласти на Держлікслужбу, — наголошують громадські активісти. — Така дивна «вибірковість» викликає багато запитань, а організація, котра повинна популяризувати вакцинацію, своїми діями сіє панічні настрої серед пацієнтів і формує у них сумніви. Щоб вакцинальна кампанія проти грипу у 2017 році була ефективною, потрібно тільки одне: дати можливість Держлікслужбі виконати свою роботу. Лише в цьому випадку українці отримають якісні препарати, застосування яких буде безпечним».
За матеріалами Pharma.net.ua