ЧОМУ ІНФЕКЦІЇ ВИХОДЯТЬ З-ПІД КОНТРОЛЮ?

2135

ВІКТОР ЛЯШКО: «СИТУАЦІЯ ТРИВОЖНА, АЛЕ КОНТРОЛЬОВАНА»

Боротьба з інфекціями – одна з найактуальніших проблем людства впродовж усієї історії його іс­нування. Ще у позаминулому столітті середня тривалість життя становила 37 років – передусім через високу смертність від інфекційних хвороб, особливо дітей у віці 5–10 років. Високі показники інфекційної захворюваності утримувалися до ери відкриття антибіотиків і винайдення вакцин проти інфекцій, які відтоді почали вважати керованими. Приміром, вакцинація проти кору була запрова­джена у 1967 році і завдяки цьому вже за кіль­ка років захворюваність на кір зменшилася у 50 разів. До 2012 року ВООЗ планувала ліквідувати епідемічне поширення кору на європейському кон­тиненті. Натомість сьогодні читаємо «зведення» із фронту нових і нових спалахів кору у цивілізованих країнах (за останні 2 роки лише у країнах ЄС заре­єстровано понад 30 000 випадків цієї хвороби), які спричиняють щонайменше нерозуміння ситуації, а то й паніку серед населення.

Не відступають і киш­кові інфекції – у країнах ЄС лише у 2010 році заре­єстровано 5262 спалахи кишкових інфекцій, у яких постраждало понад 43 000 осіб та зареєстровано 25 летальних випадків. Жахливим сюрпризом для людства стали події у Німеччині, коли спалах ін­фекційної хвороби, зумовленої Е.coli, забрав життя 35 осіб. Чому інфекції виходять з-під контролю? Вони адаптувалися до ліків і вакцин? Вони муту­ють? Наука безсила впоратися з невідомим їй досі світом бактерій і вірусів? Чи можливо їх приборка­ти або бодай зробити цілком керованими? На ці та інші запитання відповідають наші експерти.

Про ситуацію з інфекційною захворюваністю в Україні та шляхи виходу з неї – наша роз­мова з начальником відділу ор­ганізації державного санітар­но-епідеміологічного нагляду Державної санітарно-епідеміо­логічної служби України Вікто­ром ЛЯШКОМ.

– Які інфекційні хвороби нині загрожують українцям найбільше?

– У цілому захворюваність на інфекційні хвороби за 6 місяців 2012 року виявилися на 19% мен­шою порівняно з аналогічним періодом 2011 року. Зокрема, спостерігається значне знижен­ня захворюваності на протозойні кишкові хвороби, лептоспіроз, менінгококову інфекцію, вірус­ний менінгіт, краснуху, коросту, вірусний гепатит А. Водночас від­значається зростання захворю­ваності на кір, сальмонельозні ін­фекції, кашлюк, хворобу Лайма.

– Чим пояснити те, що ін­фекції «ожили»?

– Сьогодні нас дуже непоко­їть зростання захворюваності на деякі керовані інфекції, яке відбувається одночасно зі зни­женням обсягів профілактичних щеплень. Досвід вакцинопрофі­лактики вірусних інфекцій свід­чить, що стійке зниження захво­рюваності можливе лише у разі охоплення щепленнями понад 95% сприйнятливого населен­ня. В Україні за 2011 рік проти коклюшу, дифтерії та правцю щеплено лише 45,9% населення, проти поліомієліту – 54,3, гепа­титу В – 21,6, кору, паротиту та краснухи – 67%. Думаю, комен­тувати це не потрібно.

Незважаючи на незначну по­зитивну динаміку охоплення щепленнями в першому півріччі 2012 року, ми констатуємо посту­пове збільшення осіб, сприйнят­ливих до інфекцій керованих за­собами імунопрофілактики. Так, у минулому році захворюваність на краснуху збільшилася майже удвічі (проте за І півріччя відміче­но спад захворюваності на дану хворобу з 3107 випадків у 2011 році до 1626 – у 2012 р.), уже в цьому році захворюваність на кір зросла в більш як 300 разів, удвічі збільшилася захворюваність на кашлюк.

– Кашлюк також належить до небезпечних інфекцій?

– Посудіть самі: незважаючи на досить ефективні програми імунізації, щорічно у світі реє­струється від 20 до 60 млн ви­падків хвороби, з яких від 200 до 500 тис. закінчуються летально. Основним чинником, що стримує цю інфекцію, є загальна планова вакцинопрофілактика, завдяки якій у світі вдається щорічно за­побігти 85,5 млн випадкам каш­люку та 760 тис. летальним на­слідкам. Упровадження планової вакцинопрофілактики в Україні з 1960 року призвело до знижен­ня захворюваності на кашлюк більш як у 100 разів, тому питан­ня доцільності вакцинації проти кашлюку не повинно взагалі об­говорюватися ні серед медичних працівників, ні тим більше у ЗМІ. До того ж в Україні останнім ча­сом почали використовувати нові вакцинні препарати з ацелюляр­ним кашлюковим компонен­том, завдяки чому частка дітей з протипоказаннями до щеплень зменшилася у середньому з 10,6 до 5,7%, у тому числі з тривалими і постійними протипоказаннями — у середньому з 3,4 до 1,6%.

– У цивілізованому світі «прогалин» із вакцинацією не спостерігається, чому ж тоді такі керовані інфекції як кір крокують по благополучних країнах?

– Завдяки ефективній вакци­нації впродовж останніх 40 років смертність від кору в усьому сві­ті різко зменшилася (за даними ВООЗ, за період 2000–2008 рр. – на 78%). В останнє десятиліт­тя сприйнятливість населення до кору зросла, що призводить до сплеску цього захворюван­ня. Те, що нині кір реєструють у багатьох країнах Європи (по­над 30 000 випадків виявлено у державах-членах ЄС за останні 2 роки), пов’язано, передусім, із низькими відсотками охоплення населення щепленнями.

Спалахи або велику кількість спорадичних випадків на сьо­годні, за даними ECDC, уже за­реєстровано у 14 з 29 країн ЄС. Найбільше випадків – у Румунії, Франції, Іспанії, Італії та Великій Британії.

– Що маємо в Україні?

– Із початку нинішнього року зареєстровано 11 745 випадків підозри на кір, із них найбіль­ше в Івано-Франківській (3625), Львівській (2928), Закарпат­ській (1464) та Тернопільській (1006) областях. У м. Києві – 98 випадків. Група експертів ВООЗ проаналізувала ситуацію щодо спалахів кору в Україні і надала свої рекомендації відносно по­дальших дій системи охорони здоров’я країни для локалізації спалаху кору, вони співзвучні з рекомендаціями оперативного штабу МОЗ України.

– Дехто прогнозує ще й спа­лахи дифтерії з настанням хо­лодів…

– Незважаючи на багаторічну масову вакцинопрофілактику, дифтерія зберегла характерну для довакцинального періоду періодичність і сезонність. Пік останньої епідемії був у 1995 році. Однак останнім часом спо­стерігається зниження захво­рюваності на дифтерію: втричі (серед дітей – у 8 разів) у 2010 році та майже удвічі за 2011 рік. Водночас із кожним роком змен­шуються обсяги виявлення бак­теріоносіїв як токсигенних, так і нетоксигенних штамів дифтерії. Але показники охоплення ще­пленнями дифтерія/правець, коклюш лише у 2010–2011 році зменшились удвічі, що дає під­стави для підозри на неякісний епідеміологічний нагляд за дифтерією на стадії виявлення, діагностики та реєстрації. Не ви­ключено випадки «заліковуван­ня» дифтерії у вогнищах під час виявлення та обстеження хворих на ЛОР-патологію та контактних осіб із вогнищ дифтерії.

Тож в умовах зниження за­хворюваності слід дотримува­тися календаря щеплень у дітей та термінів імунізації у дорос­лих, а також проводити моніто­ринг захворюваності на ангіну з обов’язковим бактеріологічним обстеженням хворих на дифте­рію та досліджувати нетокси­генні штами коринебактерій на наявність гена токсигенності, що не експресується.

– Що заважає налагодити по­вноцінну імунопрофілактику в Україні? Не вистачає вакцин?

– У деяких регіонах за достат­ньої забезпеченості вакцинами відсотки охоплення профілак­тичними щепленнями значно нижчі загальнодержавного рівня. І цю ситуацію, на мою думку, ма­ють виправити органи місцевих управлінь охорони здоров’я і дер­жавної санітарно-епідеміологіч­ної служби спільними зусиллями.

– Чи не виникне перегинів на місцях? Чимало громадян обурені забороною дітям від­відувати садочок чи школу у разі відмови від щеплення.

– У багатьох країнах світу під­ходи до проведення щеплень такі ж, як і в нашій країні: нещеплена дитина до відвідування органі­зованого колективу не допуска­ється. У разі, якщо установлені терміни щеплення порушено че­рез медичні протипокази, за бла­гополучної епідемічної ситуації дозвіл на відвідування закладу може надати консиліум лікарів.

Комітет Верховної Ради Укра­їни з питань охорони здоров’я напрацював проект Закону «Про внесення змін до законів України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та «Про захист насе­лення від інфекційних хвороб», який уже пройшов перше читан­ня. Передбачені ним зміни сто­суються, зокрема, відвідування дитиною виховного закладу за наявності потрібних профілак­тичних щеплень. Законопроект скасовує вимогу чинної норми статті 15 Закону України «Про за­хист населення від інфекційних хвороб» щодо заборони відвідування дитячих закладів дітей, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем, на­томість запроваджується норма щодо можливих тимчасових об­межень відвідування на період

неблагополучної епідемічної си­туації.

– А з якою метою створено Національну технічну групу експертів із питань імунізації?

– У червні 2012 року за участі представників Європейського ре­гіонального бюро ВООЗ, ЮНІСЕФ, Національного медичного уні­верситету ім. О.О. Богомольця, НАМНУ, НМАПО ім. П.Л. Шупи­ка, Національної академії після­дипломної освіти, Державної са­нітарно-епідеміологічної служби України та громадських орга­нізацій відбулося обговорення питання створення такої групи. Представник ЄРБ ВООЗ презен­тував її структуру, характерну для більшості країн європейсько­го регіону, представники ВООЗ надали гарантії щодо підтримки МОЗ України у підготовці по­ложення про НТГЕІ з урахуван­ням передового європейського досвіду. Кандидатури фахівців технічної групи – експертів із пи­тань імунізації, також буде пого­джено з керівництвом ЄРБ ВООЗ в Україні. На мою думку, після створення НТГЕІ деякі питання щодо закупівлі вакцин та ефек­тивності їх застосування вирішу­ватимуться значно ліпше.

– А наскільки ефективною є тактика боротьби зі спалахом інфекцій в Україні вже зараз?

– Якщо відокремити керовані інфекції, можна констатувати, що останнім часом в Україні існує тенденція до зменшення кількос­ті осіб, які постраждали внаслі­док спалахів інфекційних хво­роб, – це підтверджує ефективну та своєчасну роботу фахівців державної санітарно-епідеміоло­гічної служби під час локалізації та ліквідації зазначених спала­хів. Для розслідування кожного з них проводиться епідеміологічне обстеження з обов’язковим ви­їздом фахівців у вогнище інфек­ції. Для своєчасного виявлення причин спалаху та адекватного лікування потерпілих, лабора­торні підрозділи санепідзакладів щорічно проводять понад 700 тис. досліджень проб харчових продуктів, питної води, об’єктів довкілля за мікробіологічними показниками. Показовою є від­сутність летальних випадків серед потерпілих унаслідок ін­фекційних спалахів в Україні. Як приклад – у Донецькій області у 2011 році було зареєстровано 33 випадки захворювання на холеру та 24 випадки вібріоно­сійства, однак не зареєстровано жодного летального випадку від цієї хвороби (для порівняння: у 1994 році в Україні від холери померло 22 людини). Саме завдя­ки ефективній та оперативній роботі ДСЕС не допущено поши­рення спалаху за межі області й виникнення широкомасштабної епідемії холери. Зрештою, можу з певністю сказати, що і ситуація із захворюваністю на керовані інфекції також не вийшла з-під контролю ДСЕС, хоча тенденція до зростання їх рівня порівняно з минулими роками викликає об­ґрунтовану тривогу. І ситуацію можна виправити лише за раху­нок достатнього охоплення на­селення вакцинопрофілактикою.


ТОЧКА ЗОРУ

Федір ЛАПІЙ, доцент кафедри дитячих інфек­ційних хвороб і дитячої імуноло­гії НМАПО імені П.Л. Шупика, го­ловний дитячий імунолог м. Києва

Історія підтверджує: погіршення охоплення населення вакцинацією сприяє підвищенню захворюванос­ті на відповідні інфекційні недуги. Погіршення системи імунопрофі­лактики або зниження рівня охо­плення щепленнями впродовж од­ного року ще не призведе до спалаху тієї чи тієї хвороби – для цього по­трібно, щоб протягом кількох років накопичувався так званий неімун­ний прошарок людей, тобто тих, хто не має імунітету до певної хвороби. Так, для прикладу, за даними вибір­кового серологічного дослідження, у Києві в 2011 році майже 15% осіб віком 18–30 років неімунні до кору.

На збільшення неімунного про­шарку впливає відмова від вакцина­ції, її несвоєчасність. На жаль, част­ка лікарів (досить кваліфікованих у своїй галузі), не маючи достатньої фахової підготовки в питаннях іму­нопрофілактики, роблять помилко­ві висновки і нав’язують їх своїм па­цієнтам. Не думаю, що нейрохірург, кардіохірург, не маючи достатнього рівня підготовки з вакцинації, може якісно проконсультувати пацієнта з цього питання. Але в Україні це чо­мусь досить поширена практика. Нерідко такі лікарі-«порадники» плутають назви вакцин, не знають їх складу, наприклад, не знають, що, скажімо, вакцина від гепатиту В не містить живого вірусу, тому не може спричинити післявакци­нального гепатиту. Та й населення відмовляється від щеплення через банальні незнання. Наприклад, вважає кір хворобою, яка минає без тяжких наслідків. Однак це не так – кір дає ускладнення у вигляді коро­вого енцефаліту, корової пневмонії, ураження зору аж до сліпоти. Та­кож трапляються летальні випадки – 1 на 1000.

Для України характерна цикліч­ність спалахів кору, які повторю­ються кожні 5–6 років. Якраз за цей період накопичується критичний рівень осіб, які не мають імунітету до кору. Зазвичай спалах триває 2 роки поспіль.

Нинішній спалах кору фахівці прогнозували у 2005–2006 роках. І планували додаткову вакцинацію у 2008 році для осіб 17–29 років, на­магаючись йому запобігти. Однак кампанію було зірвано у зв’язку з трагічними обставинами – смертю підлітка із Краматорська. Окрім того особи, яким зараз за 20 років, свого часу вакцинувалися від кору за однодозовою схемою. Однак на першу дозу імунітет приблизно у 5–10% щеплених може не відпові­сти. Набагато дієвішою є дводозова схема вакцинації (запроваджена в Україні з 1986 року). За сучасним календарем щеплень перша доза вакцинації проти кору вводиться у 12 місяців, друга – у 6 років. Якщо дитина старше 6 років або молода людина вакцинувалася однодозово, то другу дозу їй можна ввести що­найменше з місячним інтервалом від першої дози.

Наступний чинник – багато осіб, які хворіють на кір зараз, вакцину­валися на початку 90-х років, коли із закупками та збереженням вакцин були проблеми, що призводили до втрати ними імуногенності.

Ситуація з вакцинацією в Укра­їні на сьогодні однозначно ліпша порівняно з 2011 роком щодо над­ходження вакцин та порівняно з 2008–2011 рр. щодо довіри населен­ня до імунопрофілактики. Однак вона не ідеальна. Щоб поліпшити ситуацію, потрібно відновити дові­ру до вакцинації. І передусім – через кваліфіковані консультації лікарів. Іншого шляху у нас просто немає.

Погляньмо на ситуацію в Європі, де також стався спалах кору (у Фран­ції, Румунії тощо). Рівень вакцинації проти кору у Франції в середньому досить високий – 90–95%. Але спа­лах кору стався в регіонах країни, де рівень охоплення вакцинацією (першою дозою) становив не більш як 70%, а охоплення другою дозою в окремих регіонах становило лише 40–45%. Відповідно, спалах відбувся за рахунок неімунного прошарку, який накопичувався роками.

У Румунії переважна більшість спалахів кору реєструвалася на за­ході країни, де проживає багато­чисельна община ромів, які нале­жать до соціально неорганізованих верств населення, і рівень охоплен­ня вакцинації у цій групі був досить низьким.


 

Жанна ВО­ЗІАНОВА, ака­демік НАМНУ, доктор медич­них наук, про­фесор

Причин можливості ви­никнення спалахів контрольо­ваних інфекцій кілька. Головна – це відмова від вакцинації. Люди «розслабилися» у сприйнятті ін­фекційних хвороб, мовляв, вони не такі страшні, як про них розпо­відають, і забувають, що це стало­ся саме завдяки вакцинації. Дуже показовим є приклад США, де кір було практично ліквідовано. Минулого року на кір у США за­хворіло майже 200 осіб, при чому 86% виявилися невакциновани­ми. Друга причина – міграція на­селення: саме туризм та активне переміщення людей на тлі війн, світових катастроф сприяють можливості завезення будь-якої інфекції у будь-яку країну. Про­контролювати ці процеси майже неможливо. А якщо врахувати, що не завжди країна, де виникає спалах інфекції, поспішає повідо­мити про це (бо це може вплину­ти на престиж держави, знизити прибутки від туризму, торгівлі тощо), ризик поширення інфек­цій зростає.

У нашій країні завжди існува­ла і досі існує тенденція замов­чувати статистику з інфекційної захворюваності. Коли подивити­ся таку статистику МОЗ за 2010 рік, то серед причин смертності населення інфекції навіть не зга­дуються, вони зникають серед та­ких назв, як «хвороби дигестив­ної системи», «хвороби дихальної системи». Але ж значна частка смертності від захворювань ор­ганів травлення зумовлена саме інфекційним чинником. Прак­тично вся патологія дихальної системи в основі своїй має інфек­ції. Тобто відсутність достовірної статистики – одна з важливих вад у боротьбі з інфекціями.

Суттєво впливає на рівень за­хисту населення від інфекцій не­дотримання графіка вакцинації (через індивідуальний стан паці­єнта, у разі збоїв поставок вакцин державою – а, як відомо, скупий платить двічі – на лікування хво­рих витрачається значно більше коштів, ніж на вакцинацію здо­рових). Протягом останніх років в Україні активно обговорюють створення паспорта вакцинації, в якому записувалися б індивіду­альний графік вакцинації дити­ни, назви введених вакцин, імена лікарів, які це здійснили, усклад­нення, ефективність, покази і протипокази до вакцинації, коли відбулися збої вакцинації). Час від слів перейти до діла.

І, нарешті, не слід ігнорувати ще одну причину можливих епіде­мій – інфекційні збудники схиль­ні «мутувати», змінювати свої властивості під впливом нашої активної протидії (застосування вакцин та сироваток, противі­русні, протибактеріальні, імунні препарати). А збудник, що на­буває нових властивостей, може спричинити захворювання навіть в особи, яка раніше була якісно вакцинована проти цієї хвороби.

Інфектологія як наука з’явилася лише 150 років тому, вірусологія – у 1898 році, антибіо­тики – лише у середині минулого століття. Природньо, ми відкри­ваємо все нові і нові збудники, яких раніше не знали. Існують дані, що нині людству відомо при­близно 1% вірусів та 10–15% бак­терій, що можуть загрожувати здоров’ю людини. Нових збудни­ків ми маємо ризик одержати під час освоєння космосу, морських глибин тощо. Деякі захворювання тварин потроху пристосовуються до нас (людство ліквідувало віспу, водночас є випадки захворюван­ня людей на віспу мавп).

Так доведено, що існує абсо­лютно різний перебіг захворю­вання залежно від групи крові, резус-фактора. Натуральною ві­спою дуже важко хворіли люди з ІІ групою крові. Чумою – з І гру­пою. Існує зараз і так звана етніч­на біологічна зброя (з урахуван­ням генетичних особливостей певних груп населення) – надзви­чайно небезпечна. Тож слід роз­ширювати коло знань майбутніх лікарів із інфекційних хвороб. Натомість спостерігаємо скоро­чення програм з вивчення інфек­цій в медичних ВНЗ України – че­рез «неактуальність» проблеми. І це тоді, коли люди помирають від інфекцій, у тому числі неви­вчених. Нещодавно ВООЗ опри­люднила дані, що у країнах, які розвиваються і в яких відсутня вакцинація, інфекційні хвороби залишаються основною причи­ною смертності населення. І так звані «дитячі інфекції», проти яких знайдено надійні засоби боротьби – вакцини – продовжу­ють забирати мільйони життів не лише дітей, а й дорослих.


МОЗ ПОВІДОМЛЯЄ

Законом України «Про Державний бю­джет України на 2012 рік» на виконання заходів «Загальнодержавної програми іму­нопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2007–2015 роки» Міністерству охорони здоров’я на центра­лізовану закупівлю імунобіологічних пре­паратів для проведення імунопрофілактики населення передбачено видатки у сумі 302,1 млн гривень.

Обсяг фінансування, потрібний для задо­волення 100% потреби у здійсненні імуно­профілактики, становить 414,4 млн гривень. За рахунок виділених коштів у середньому рівень забезпечення наближається до 75%.

На 2012 рік в Україні повністю забезпе­чено 100% потребу регіонів у вакцині для профілактики туберкульозу (вакцина БЦЖ, виробництво Росія), у вакцині для профі­лактики поліомієліту (вакцина поліомієліт­на, пероральна ОПВ, виробництво Росія).

Вакцину для профілактики сказу в кіль­кості 20 тис. доз розподілено та поставлено у всі регіони України.

На сьогодні наявні у регіонах вакцини дають змогу здійснювати вакцинацію дітям першого року життя.

Починаючи з липня, здійснюється актив­на поставка вакцин за основними закупів­лями 2012 року. Найближчим часом буде здійснено поставку вакцини для профілак­тики кашлюку, дифтерії, правця.

У серпні очікується поставка вакцини для профілактики дифтерії, правця, каш­люку. А також вакцини, які використову­ють для проведення щеплень дітям першого року життя, а саме: вакцина для профілак­тики кору, паротиту, краснухи у кількос­ті 251 400 доз, вакцина для профілактики кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту та гемофільної інфекції у кількості 158 712 доз.

Усі вакцини закупівлі 2012 року згідно з визначеним графіком поставок планово надходитимуть до лікувально-профілактич­них закладів. Кожна серія вакцини перед подальшим постачанням у лікувально-про­філактичні заклади проходить відповідний лабораторний контроль якості у термін від 14 до 85 днів (залежно від виду вакцини).

Прес-служба МОЗ України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я