Нове дослідження попереджає, що після завершення лікування раку молочної залози жінки у віці 45 років і старше мають підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), рак молочної залози є найбільш поширеною формою раку, яку лікарі діагностують серед жінок у всьому світі.
В той час, це також одна з найбільш виліковних форм раку, з 5-річною відносною здатністю до виживання 91% серед білих жінок і 78% виживання серед чорношкірих жінок – і ці показники постійно збільшуються.
Проте, хоча очікувана тривалість життя збільшується для жінок, які проходять лікування раку молочної залози, вони стикаються з низкою ризиків для здоров’я після терапії.
Пізні побічні ефекти можуть включати пошкодження кісток, симптоми передчасного менопаузи і серцево-судинні захворювання.
Нове дослідження, проведене Медичною школою Ботукату в Державному університеті Пауліста в Сан-Паулу, Бразилія, підтверджує, що жінки старше 45 років, які пройшли курс лікування раку молочної залози, мають підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Результати дослідження, які публікуються в Інтернеті перед публікацією в журналі «Менопауза» Північноамериканського товариства менопаузи (NAMS), також пояснюють, чому жінки, які перенесли рак молочної залози, більш схильні до ризику серцевих захворювань.
«Окрім токсичної хіміотерапії або променевої терапії, багато жінок застосовують антиестрогени, якщо у них рак молочної залози, чутливий до естрогенів. Втрата естрогену може бути пов’язана з більш високим ризиком серцевих захворювань», – говорить лікар Джоанн Пінкертон, виконавчий директор NAMS.
Що збільшує ризик серцевих захворювань?
У дослідженні лікар Даніель де Араужо Бріто Буттрос і його колеги працювали з 288 учасницями. З них 96 успішно завершили лікування раку молочної залози, в той час як 192 були повністю здорові і ніколи не хворіли на рак молочної залози.
Всі жінки були у віці 45 років і старше і пройшли через менопаузу. Ні у кого з них не було серцево-судинних захворювань.
Аналіз дослідників показав, що, коли вони порівнювали їх з жінками старше 45 років, які ніколи не хворіли на рак молочної залози, у тих, хто отримував лікування від раку молочної залози, була набагато вища ймовірність метаболічного синдрому, діабету, атеросклерозу, гіпертригліцеридемії (підвищений рівень в крові жирових молекул), а також абдомінального ожиріння.
Всі ці стани є основними факторами ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Більш того, ризик смерті цих жінок від серцево-судинних захворювань був підвищений, що відповідає рівню смертності, який експерти пов’язують з діагнозом раку.
«Приблизно у 1 з 8 жінок (близько 12%) в США розвивається інвазивний рак молочної залози протягом усього їхнього життя. У 2019 році, за оцінками вчених, 268 600 нових випадків інвазивного раку молочної залози будуть діагностовані у жінок в США, паралельно з 62 930 новими випадками неінвазивного раку молочної залози», – сказала доктор Пінкертон.
«Станом на січень 2019 року в США налічувалося понад 3,1 мільйона жінок з раком молочної залози, включаючи жінок, які в даний час проходять лікування, і жінок, які закінчили лікування», – продовжила вона.
Оскільки дуже багато жінок можуть отримувати лікування від раку молочної залози, важливо, щоб вони поговорили зі своїми лікарями. Їм слід отримати консультацію про будь-які пізні побічні ефекти або ризики для здоров’я, щоб вони могли вжити адекватних заходів для їх запобігання.
«Ведення здорового способу життя може знизити як ризик рецидивуючого раку молочної залози, так і ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Таким чином, жінок слід оцінювати на предмет ризику серцево-судинних захворювань, так як вони лікуються від раку молочної залози, і продовжувати стежити за підвищеним ризиком після лікування раку молочної залози», –підсумувала Джоанн Пінкертон.
Джерело: Medical news today