Українська екстрена медицина опинилася в тяжкій ситуації, адже медики “швидких” завжди на самому вістрі атаки. Під час епідемії саме на ЕМД ляже левова частка роботи з доставки хворих. Але чи готові вони до таких викликів, чи можуть українські лікарі ЕМД впевнено реагувати на COVID-19?
Для перевезення пацієнтів з підозрою на коронавірус на Харківщині виділено 18 бригад екстреної допомоги по всіх районах міста та області. Не лише вони, а й усі бригади Центру пройшли спеціальне навчання та тренінги про особливості роботи в умовах пандемії. На телеконференції лікар обласної інфекційної лікарні, професор кафедри інфекційних хвороб ХМАПО провела інструктаж наших співробітників як правильно діагностувати COVID -19. Співробітники служби ЕМД також беруть участь у спільних з МНС навчаннях та тренінгах з фахівцями обласної клінічної інфекційної лікарні:відпрацьовували практичні навички на «Укрзалізниці», проходять тренування в райцентрах.
Будемо працювати за алгоритмом, затвердженим ВООЗ. Дотримуватимемося суворої схеми встановлення діагнозу: контакт з хворим –скарги пацієнта – анамнез медичного працівника – лабораторне дослідження – обсервація чи госпіталізація до спеціального інфекційного відділення.
Тобто, по-перше, за безпосередньої участі прикордонної служби або МНС встановлюється день і час прибуття хворого з підозрою на COVID-19 в Україну з-за кордону, наявність за кордоном контакту з хворими або з тими, хто контактував з хворими на коронавірус іноземцями чи іншими громадянами України. По-друге, якщо у пацієнта є відповідні скарги, то він мусить звернутися або ж до свого сімейного лікаря, або ж на гарячу лінію, визначену обласним департаментом охорони здоров’я. По-третє, диспетчер екстреної допомоги визначає, яку бригаду надіслати на виклик, і вже відповідно до анамнезу хворого направляють до стаціонару, де роблять аналізи методом ПЦР. Тестами Харківська область забезпечена.
Аби убезпечити медичних працівників як Центру екстреної медичної допомоги, так і визначених для боротьби з китайським коронавірусом медичних закладів придбали безконтактні термометри.
Відповідний захисний одяг був у нас в резерві. Це і одноразові костюми, і маски, і рукавички. Працівникам бригад, які перевозять пацієнтів з підозрою на COVID -19 видано сучасні костюми біозахисту, захисні респіраторні маски та все інше, що передбачено протоколами ВООЗ.
Є також і дезінфікуючі засоби. На днях очікуємо додаткову партію захисного знаряддя від Кабміну. Крім того додатково маємо на складах стандартні протичумні костюми, які на випадок епідемії цілком придатні для захисту від COVID -19 .
Медики після контакту із пацієнтами з підозрою на коронавірус після виклику проходитимуть спеціальну санітарну обробку в облаштованих для цього місцях у інфекційних лікарнях. Відправляти медичних працівників в обсервацію без належних підстав в умовах епідемії недоцільно.
Зараз розмірковуємо, як заохотити працівників спеціалізованих бригад в умовах складної санітарно-епідеміологічної обстановки. Але хочу сказати, що всі наші медики свідомо погоджуються працювати в таких умовах, жодної заяви на звільнення за власним бажанням через коронавірус немає.
На сьогодні в Харківській області випадків захворювання на грип типу COVID -19 не виявлено.
Підготувала Ольга Фалько
Вранье, посмотрите в чем ходят врачи скорых, на вызов пришли в лохмотьях старых, противочумных современность каменного века