Відколи було розшифровано і опубліковано геном нового вірусу, вчені намагаються спрогнозувати поведінку SARS-CoV-2. Проте нові дані про симптоми з’являються і дотепер, а гостру респіраторну вірусну хворобу COVID-19 медики лікують, ґрунтуючись на досвіді, отриманому емпіричним шляхом. Питань з кожним днем більшає і нещодавно з`явилося ще одне – чи можуть люди після повного одужання заражатися повторно? Адже є повідомлення про повторне зараження.
Кожного дня з’являється величезна кількість нової інформації щодо COVID-19 та її збудника SARS-CoV-2. Попри це, пройшло недостатньо часу, щоб можна було щось стверджувати, оскільки для отримання вірогідних результатів необхідно проводити якісні дослідження.
Наразі, щоб дозволити широкому колу науковців бачити та коментувати результати, дослідження часто публікуються у формі нерецензованих повідомлень. Це означає, що вони можуть містити помилки та повідомляти інформацію, яка ще не прийнята чи не затверджена науковою чи медичною спільнотою. Наша спікерка – молода вчена-імунологиня, співзасновниця і редакторка освітньої платформи з імунології Cup of Immunology Анна Безпала.
ВЗ Були повідомлення про повторне зараження SARS-CoV-2. З яких країн вони надходили? Чи достеменно відомо, що це були випадки саме після одужання від підтвердженого COVID-19?
Як відомо, золотим стандартом діагностики COVID-19, як і багатьох інших інфекційних захворювань, є ПЛР. Метод базується на виявлені РНК у біологічних зразках пацієнта з підозрою на захворювання. Тільки на основі позитивного результату можна встановити діагноз COVID-19. Іншими словами, клінічна картина для діагностики дуже важлива, але вирішального значення, як, наприклад, при деяких штамах грипу, не має.
Після покращення симптомів такі пацієнти можуть виписатися із лікарні за умови отримання двох послідовних негативних результатів тесту на РНК вірусу, тобто коли імунна система нібито позбулася вірусу. Але, як показують дослідження, це не кінець історії.
Так, наприклад, у нерецензованому дослідженні з Китаю повідомляється, що у 14,5% виписаних пацієнтів у місті Шеньчжень результат ПЛР через деякий час виявився позитивним. Що цікаво, у даних пацієнтів не спостерігалося явних симптомів або прогресування хвороби. Крім того, вони нікого не інфікували.
Окрім Китаю, про поодинокі випадки повідомлялося зЯпонії та Південної Кореї.
ВЗ У чому причина: можливо, не якісне тестування, біоматеріал?
– Дослідники повідомляють про те, що наразі причини достеменно невідомі. З одного боку, можливе виникнення хибно негативних результатів, зумовлених, наприклад, недостатньою чутливістю тест-системи, яка використовувалася у лікарні. Причина може бути також і у якості зразка, відібраного для аналізу.
Крім того, із досвіду «спілкування» із SARS-CoV, що є близьким родичем нового коронавірусу, відомо: його РНК може залишатися у зразках деяких пацієнтів понад місяць, проте вірус при цьому неактивний: не здатен розмножуватися і викликати захворювання. Відомо також, що новий коронавірус, SARS-CoV-2 може зберігатися у шлунково-кишковому тракті та фекаліях близько 50 днів.
Крім того, не можна виключити можливість імунологічних порушень у пацієнтів, таких як недостатність антитіл IgA, що беруть участь у захисті слизових оболонок тощо.
Минулого місяця було оприлюднено цікаве нерецензоване дослідження. Його автори зазначають, що резус макаки не реінфікуються.
Експеримент, який провели ці дослідники, полягав у наступному.
Макак, чия імунна система дуже схожа на нашу, інфікували SARS-CoV-2, після чого в них спостерігалися клінічні ознаки захворювання: зниження ваги, підвищення температури тіла, зменшення апетиту, збільшення частоти дихання тощо. Крім того досліджувалися вірусне навантаження і рівні антитіл у різні дні дослідження.
Половину макак, а дослідження проведене всього на чотирьох тваринах, після одужання знову інфікували такою ж дозою вірусу.
На повторну зустріч із вірусом мавпи відреагували лише тимчасовим підвищенням температури, без будь-яких клінічних ознак захворювання.
Таким чином, у цьому дослідженні автори продемонстрували, що макаки резус інфіковані SARS-CoV-2 після одужання не можуть бути реінфіковані тим же штамом вірусу. Це пов’язано, зокрема, і з утворенням антитіл, що нейтралізують вірус.
ВЗ FDA дозволило так звану «пасивну імунізацію». Чи продовжується пошук у цьому напрямку?
– Наразі є повідомлення про те, що після переливання реконвалесцентної плазми (від осіб, що вже видужали) у 5 пацієнтів з COVID-19 спостерігалося покращення клінічного стану. Припускається, що таке застосування плазми може допомагати в лікуванні критично хворих пацієнтів. Проте результати групи пролікованих цим методом не порівнювали з результатами у контрольній групі пацієнтів, що плазми не отримували.Отже, неможливо визначити справжній клінічний ефект цього втручання або можливість одужання пацієнтів без цієї терапії. Крім того, пацієнти отримували інше лікування (противірусні, стероїдні препарати), що унеможливлює визначення специфічної ролі плазми у перебігу захворювання.
Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) США пропонує такі шляхи для введення або вивчення використання реконвалесцентної плазми при COVID-19:
- клінічні випробування;
- програма розширеного доступу, дає можливість використання реконвалесцентної плазми COVID-19 для пацієнтів із тяжким перебігом, що загрожує життю людей, які не мають права або не можуть брати участь у рандомізованих клінічних випробуваннях;
- для окремих пацієнтів з невідкладними станами.
З іншого боку, в одиниці плазми специфічність та рівні антитіл зазвичай варіюють між донорами. Одержання високоочищених препаратів, що містять високий титр нейтралізуючих антитіл проти SARS2-CoV-2, мало б перевагу через вищу безпечність та більшу активність. Проте такі препарати, на жаль, ще не скоро будуть доступні – на відміну від реконвалесцентної плазми.
Тетяна СТАСЕНКО, «ВЗ»