Оскільки у собак надзвичайно чутливий нюх, дослідники все більше цікавляться, чи можуть вони виявити хворобу. Нове дослідження з біглями собаками виявило, що вони можуть успішно «винюхувати» рак легенів з надзвичайно високою точністю.
Останні дані показують, що недрібноклітинний рак легенів «є другим за поширеністю серед ракових захворювань», який лікарі діагностують серед пацієнтів в Сполучених Штатах. Цей тип раку також призводить до найбільшої кількості смертей, пов’язаних з раком в цілому.
З цієї причини рання діагностика має вирішальне значення. Боротьба з раком легенів на ранніх стадіях може дозволити лікарям знайти і застосувати найбільш ефективні методи лікування.
Але найбільш поширені методи діагностики раку легенів – за допомогою CT і PET – можуть бути дуже дорогими, а іноді неточними або ненадійними.
Нове дослідження вивчило унікальний нюх у собак, щоб з’ясувати, чи можуть вони і точно визначати рак легенів, просто використовуючи свій нюх.
«Нюхова гострота собаки майже в 10000 разів чутливіша, ніж у людини, що, ймовірно, пов’язано з їх більш розвинутим нюховим епітелієм і нюховими рецепторами і їх здатністю утримувати повітря в носоглотці під час видиху», – пояснюють автори дослідження в журналі Американської остеопатичної асоціації.
Дослідницька група, очолювана професором Томасом Квінном з Коледжу остеопатичної медицини Лейк-Ері в Ері, штат Пенсильванія, працювала з трьома біглями, яких навчали «винюхувати» недрібноклітинний рак легенів в зразках плазми (крові).
Професор Куїнн і його колеги вибрали біглів, тому що їх традиційно розводять, щоб полювати на дрібних тварин.
Як ніс собаки може виявити рак
Спочатку дослідники дресирували чотирьох гончих собак протягом 8 тижнів, хоча одна з них не виявляла особливого інтересу до поставленого завдання, тому не брала участі в дослідженні.
Після періоду дресирування, команда навчила трьох біглів правильно розрізняти зразки крові, взяті у людей з недрібноклітинний рак легенів, і набір зразків крові, отриманих від здорових людей.
Дослідники помістили всі зразки в одну кімнату, на висоті, на якій собаки могли б з комфортом понюхати їх. Команда навчила гончих сідати, коли вони відчувають запах раку, або рухатися далі, якщо зразок був від здорової людини.
Собаки успішно визначили відмінність між двома типами зразків, виявивши наявність раку зі специфічністю 97,5% і чутливістю 96,7%.
В даний час вчені завершують дослідження, в якому перевіряється здатність собак виявляти деякі інші форми раку, включаючи рак молочної залози і колоректальний рак.
На цей раз у біглів буде доступ до зразків дихання пацієнтів, які зібрали дослідники, попросивши добровольців дихати в спеціальній масці. Хоча результати цього дослідження ще не опубліковані в Інтернеті або у пресі, вчені кажуть, що вони продовжують фіксувати виняткову гостроту нюху собак у виявленні раку.
В майбутньому дослідницька група зацікавлена в розподілі зразків, відібраних у хворих на рак, на фракції, що містять конкретні біомаркери, щоб вони могли навчати собак виявляти окремі ознаки, пов’язані з наявністю раку.
Вчені сподіваються розробити дешевий скринінг-тест, який дозволив би людям самостійно визначати наявність раку, просто подихавши на нього.
Джерело: Medical news today