Ажіотаж навколо кору призвів до того, що вакцини для профілактики цієї недуги в багатьох регіонах виявилися в надлишку. Зважаючи на це, МОЗ України видало Наказ від 26.06.2018 р. №1216 «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями», яким приписано щепити залишками вакцин, закуплених за бюджетні кошти в попередні роки, медичних і немедичних працівників закладів охорони здоров’я, працівників освітніх закладів, представників усіх силових структур, а також студентів. Щоправда, хто із перелічених має бути в пріоритеті та що робити тим областям, у яких вакцин не вистачає, у Наказі не роз’яснюється.
Буковина
У Чернівецькій області ще в січні 2018 року були використані всі вакцини від кору, придбані за державні кошти у 2017 році. Тому протягом лютого нам доводилося збирати дози з різних областей України. А в квітні отримали нову партію, яку не маємо права використовувати для осіб віком понад 18 років. Департамент охорони здоров’я Чернівецької ОДА надіслав лист до МОЗ України із запитанням, чи можна використати цю вакцину для щеплення вказаного контингенту. Наразі очікуємо офіційних роз’яснень.
До того часу, аби вакцинувати представників груп професійного ризику, перелічених у Наказі, необхідно закуповувати вакцину за кошти місцевого бюджету. Але мусимо констатувати: область погано забезпечена іншими життєво важливими ліками, наприклад, інсуліном — лише приблизно на 38%. Тож якщо обирати: придбати за місцеві кошти інсулін чи вакцину від кору — перевагу швидше за все віддамо першому напрямку. Бо вакцина — це профілактика, а інсулін — невідкладна допомога.
Рівненщина
Сьогодні наша область вакциною КПК забезпечена на 114%. Тобто 14% доз ми надамо на проведення щеплень осіб із груп ризику. Наразі відправляємо вакцину в райони за їх запитами. Але, звісно, залишками вакцини ми не зможемо охопити всі групи ризику, зазначені в Наказі. Згідно з проведеним аналізом, найчастіше на кір у нас хворіють медики й освітяни — вони перші контактують із хворими. Тож саме їм ми й надаватимемо безоплатну вакцину.
До речі, на Рівненщині наразі є 8 вогнищ кору (у місті Рівне, Рівненському, Березнівському, Здолбунівському, Дубенському та Володимирецькому районах). Протягом першого півріччя було щеплено 85 контактних осіб, але вакцинація відбувалася за кошти громадян. Тепер же ми маємо можливість робити це безоплатно. За останні півроку в області захворіло 778 осіб, приблизно половина з них — діти, близько 50% яких не були щеплені. Також наведу приклад: за тиждень з 20 по 26 липня у нас захворіло 25 осіб, у тому числі 20 дітей. Серед них 13 жодного разу не були щеплені від кору, 4 — проведене тільки одне щеплення. Тобто 70% хворих не були захищені від цієї недуги.
Останнім часом рівень захворюваності на кір дещо зменшився, але пов’язано це з періодом канікул і відпусток, який посприяв розірванню контактного ланцюга поширення інфекції. Тому медики насторожено чекають початку вересня.
Слід також зауважити, що влітку значно сповільнилася імунопрофілактична кампанія, хоча проблем із вакцинами в нас немає, і загалом від кору населення щеплюється досить активно. В нашій області є тільки два райони, у яких показник імунопрофілактики становить менше 90%. А в Рівному, для прикладу, щепленнями охоплено 96% дітей.
Утім, сьогодні в нас виникла інша проблема — кір почали реєструвати в дітей віком до 1 року, які в принципі не повинні хворіти, бо мають материнський імунітет. В області наразі троє таких діток. Ми порушували це питання на нараді в МОЗ України. Але зміни, внесені до Календаря профілактичних щеплень, не торкнулися схем вакцинування від кору — дітей так само щепитимуть в 1 і 6 років.
Полтавщина
Ситуація, можна сказати, виявилася прогнозованою, адже протягом 2014-2015 років в Україні не вирішувалося питання забезпечення регіонів вакцинами відповідно до реальних потреб. Крім того, у суспільстві вирували так звані антивакцинальні настрої. Унаслідок цього охопити вакцинацією необхідні для формування колективного імунітету 90-95% населення не вдавалося. Через це ми й потрапили до вузького кола країн (разом з африканськими), рівень вакцинації населення у яких становить менше 50%. Вийшло, як у тій приказці: «Доки грім не вдарить…» І він таки вдарив.
З 2017 року наша область достатньою мірою забезпечувалася вакциною КПК («Пріорикс», Бельгія). Перебої трапилися хіба що в січні цього року. Сьогодні ми забезпечені названою вакциною на 156%. Цього повністю вистачає і для виконання планових профілактичних щеплень у дітей, і для того, аби згідно з Наказом МОЗ «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями» використати препарат для вакцинації дорослого населення з груп ризику — медиків, освітян, студентів, представників силових структур. Нині вже щеплено від кору 209 осіб. 5330 доз передано в центри ПМСД області. Наразі готується наказ Департаменту охорони здоров’я, у якому будуть визначені механізми вакцинації дорослих.
Хочеться вірити, що хвиля захворюваності на кір у регіоні піде на спад. Цьогоріч область також отримає додаткову кількість вакцин. Це питання, як і щеплення проти інших вакцинокерованих інфекцій, наш Департамент охорони здоров’я постійно тримає на контролі, оскільки імунопрофілактика — запорука інфекційної безпеки населення.
Чернігівщина
Проте є діти, яких або за життєвими показаннями або через відмову батьків не вакцинують. Тож саме цими не використаними вакцинами, закупленими за державний кошт, ми згідно з Наказом МОЗ України №1216 зможемо щепити певну кількість дорослих із груп професійного ризику: лікарів, інших медичних працівників та освітян. Вакцину надаватимемо безпосередньо тим, хто контактував із хворими, бо вже зафіксовано випадки захворюваності на кір серед медичних працівників і вихователів дитячих садків. Але про масову вакцинацію медичних працівників, освітян, представників силових структур, студентів не йдеться, бо такої можливості ми не маємо.
Щодо ситуації із захворюваністю на кір, то всього в області з початку року зареєстровано 353 випадки, 55% хворих не були щеплені проти цієї недуги. Випадки інфекції зафіксовані у 18 районах області та містах Ніжин, Прилуки, Чернігів. Серед захворілих — 241 дорослий та 112 дітей. Госпіталізовано 282 особи.
Волинь
У Волинській області, за оперативними даними станом на 26 липня 2018 року, захворіло 1148 осіб, у тому числі 347 дорослих, що становить 30%.
Відповідно до чинного законодавства, вакцини КПК (кір, паротит і краснуха) на національному рівні закуповуються лише для імунізації дітей. Рішення про вакцинування дорослих з груп ризику ухвалено як реагування на несприятливу ситуацію (спалах). Наказом №1216 визначено групи дорослих, яких вакцинуватимуть безоплатно, використовуючи для цього залишки вакцин, закуплених за бюджетні кошти в попередні роки. Для щеплень проти кору застосовуємо вакцину «Пріорикс» виробництва «Глаксо Сміт Кляйн» — вона якісна, ефективна й безпечна. Станом на 26 липня 2018 року в області наявні 19 тис. доз вакцини. Плановими щепленнями проти кору за перше півріччя 2018 року охоплено 43,5% дітей віком 1 рік, 51,7% — 2 роки і старших, 52,4% — 6-річного віку, 54,9% — 7 років і старших. За півроку в області вакциновано 26 тис. осіб, які підлягають плановому щепленню. У минулому році проти кору вакциновано 45 тис. осіб.
Забезпеченість імунобіологічними препаратами в області за останні роки значно покращилася. Вакцину КПК використовуємо як для планової вакцинації, так і для цільової групи дітей відповідно до Наказу МОЗ України щодо додаткових заходів проти кору та для нещеплених контактних осіб без вікових обмежень. У перспективі в разі додаткових поставок вакцини формуватимемо цільову групу професійного ризику.
Однак визначати цільові групи для проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями доведеться самим медичним працівникам. Найбільше проблем із вакцинацією може виникнути в силових структурах, адже зараз ще не визначений статус відомчих медичних установ, а медичний облік таких осіб ведеться саме там. З іншого боку, я не очікую аналогічних проблем зі студентами, освітянами чи медиками. Адже всі вони отримують медичну допомогу у загальних медичних закладах. До того ж, педагогічні працівники щороку проходять медичний огляд, і в рамках виконання Наказу МОЗ центри первинної санітарно-медичної допомоги пропонуватимуть їм зробити щеплення проти кору, якщо статус вакцинації невизначений.
Згаданий Наказ МОЗ з відповідним роз’ясненням ми розіслали в усі центри ПМСД. У районах спостерігається різне охоплення цільових груп, в окремих із них воно становить 80-90%. Якщо на місцях залишки вакцини є, то вони вже можуть використовувати її для вакцинації осіб із груп професійного ризику.
Харківщина
Виходом із ситуації як МОЗ, так і фахівці-імунологи вважають вакцинацію не тільки дітей молодшого віку, а й підлітків і дорослих. Саме тому з квітня цього року рішенням оперативного штабу по кору вікові рамки додаткової імунізації були розширені до 18 років. (Згідно з розрахунками МОЗ, в Україні — 760 тис. дітей, які вчасно не отримали першу або другу дозу КПК.) А наприкінці червня МОЗ затвердило Наказ №1216 «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями».
Для щеплень буде використана вакцина «Пріорикс» виробництва «Глаксо Сміт Кляйн». За даними МОЗ, поставленої в Україну вакцини вистачить усім категоріям, зазначеним у Наказі.
Я не аналізуватиму кількість вакцин, хочу натомість запропонувати метод визначення реальної кількості дорослих, яким потрібне щеплення, аби повністю не вакцинувати окремі групи. Бо якщо щепити всіх, то вийде непідйомна кількість, адже лише дорослих віком до 30 років загалом в Україні — близько 5 млн осіб. Групи ризику, зрозуміло, охоплюють значно менше людей, але все одно цифра — величезна. Проте у 80% осіб вже є пожиттєвий захист, обумовлений «дитячими» щепленнями або хворобою в минулому. Тож головне — перевірити людей на наявність у їх крові антитіл, а такий аналіз зараз виконують переважно приватні лабораторії. Якщо доза комбінованої вакцини проти кору, паротиту, краснухи для держави коштує близько 120 грн, то тест на кількість антитіл до однієї інфекції в приватних лабораторіях — від 100 до 200 грн. Та чи всі кандидати на щеплення з груп ризику і батьки нещеплених дітей захочуть і зможуть його оплатити? Адже вакцина — за державний кошт, а аналіз — ні.
Думаю: слід добре порахувати різницю між закупками вакцини та вартістю лабораторних досліджень й організувати їх у державних закладах. За моїми підрахунками, матимемо безумовний плюс, і не лише щодо економії державних коштів, а й зменшення кількості випадків захворювання, ускладнень і смерті. Тож ми пропонуємо новий підхід до виявлення осіб, котрі підлягають щепленню, який можна застосувати як до дорослих із груп ризику, так і усіх інших, щоб не витрачати задарма вакцини.
Проте з метою виявлення серед цього контингенту людей, які не були вчасно щеплені або ж після вакцинації у них не сформувався пожиттєвий імунітет, кандидатам на безкоштовне щеплення запропоновано зробити аналіз напруженості імунітету проти кору. Харківський обласний лабораторний центр було забезпечено всім необхідним для таких лабораторних досліджень за рахунок місцевого бюджету. Завдяки цьому вартість аналізу порівняно з приватними лабораторіями знижено втричі, і вона становить близько 40 грн.
Крім того, завершується створення спеціалізованого кабінету щеплень при обласній інфекційній лікарні, де можна буде вакцинуватися за державний кошт.
Вінниччина
Зважаючи на те, що серед захворілих на кір дітей 58,7% не були щеплені, у лікувально-профілактичних закладах області продовжується робота з імунізації дитячого населення. З початку року в області щеплено 56% дітей різного віку від загальної чисельності цієї групи населення, що потребує такої імунопрофілактики.
Слід зазначити: на території Вінницької області у довакцинальний період, тобто до 60-х років минулого століття, щороку на кір хворіло близько 12 тис. осіб. З уведенням вакцинації цей показник зменшився в сотні разів. А тепер захворюваність характеризується циклічністю, підйомами кожні 5-6 років. Так, підвещення було зафіксовано у 2002, 2006, 2012 роках, і нинішній спалах кору ми очікували ще торік. Головна причина в тому, що з 2012 року забезпеченість вакциною проти кору була недостатньою і становила в різні роки від 45 до 77%. Відповідно охоплення щепленням коливалося від 50 до 70%. Через це накопичилася велика кількість невакцинованих і неревакцинованих дітей. А оскільки кір — вірусна інфекція, що любить холодну пору року, то можемо очікувати новий пік восени, який буде пов’язаний до того ж із поверненням дітей до шкіл і садків.
Наказ МОЗ України №1216 декларує проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями серед груп професійного ризику, а також студентів без обмеження віку, використовуючи для цього залишки вакцин, закуплених за бюджетні кошти в попередні роки. Але зважаючи на те, що станом на 25 липня в лікувально-профілактичних закладах області в залишку було 27 тис. доз вакцини проти кору, що становить 100% від потреби для профілактичного щеплення дітей. Вакцинація дорослого населення проводитиметься тільки за епідемічними показаннями, тобто в першу чергу вакцину отримають особи, які контактували із хворим на кір, не мають жодного щеплення або ж не хворіли на цю недугу.
Щеплення проводиться в амбулаторіях загальної практики-сімейної медицини за зверненням громадян. На сьогодні таких осіб не виявлено: ані з числа дорослого населення, ані із зазначених груп ніхто до лікувально-профілактичних закладів поки що не звертався.
Хмельниччина
Можу запевнити, що протикорової вакцини вистачить для щеплення всіх дітей, котрі мають бути вакциновані відповідно до свого віку. Крім того, залишиться ще певний резерв. Також є залишки цієї вакцини в районах і містах області, створений запас на обласній базі спецмедпостачання.
Залишками вакцини вважається та кількість, що утворюється після щеплення всіх дітей, котрі мають бути вакциновані відповідно до Календаря профілактичних щеплень. На скільки вистачить запасів вакцини — сказати важко. Тут усе залежить від кількості осіб, які захворіють на кір у нашій області.
У першу чергу, на Хмельниччині залишки вакцини проти кору використовуватимуть для щеплень тих працівників медичних установ, закладів освіти, військових, котрі безпосередньо контактактували із хворими на кір.
Хочу наголосити, що Хмельницька область забезпечена всіма медичними імунобіологічними препаратами як для профілактики, так і для лікування найнебезпечніших інфекційних захворювань.
Тернопільщина
Спочатку, на мій погляд, потрібно проводити імунізацію медичних працівників, адже вони найчастіше контактують із хворими. Друга категорія, яка перебуває в групі ризику, — студентство. Раніше в області доволі часто траплялися випадки захворювання на кір серед цієї групи молоді, тож поставало питання її вакцинації. Однак ми не мали достатньо вакцин, та й дозволу МОЗ на проведення щеплень залишками препаратів не було. Чимале професійне коло освітян теж потребує вакцинації. Наразі маємо реальну можливість забезпечити вакциною згадані категорії громадян.
Загалом епідситуація щодо кору в області — під контролем фахівців, тож коли трапляються спалахи захворювання, вживаємо профілактичних заходів. Приміром, під час масового захворювання на кір у військовій частині, розташованій в обласному центрі, проводили щеплення особам із групи ризику вакциною, яку закупили за кошти міського бюджету.
Але в тотальній імунопрофілактиці, на мій погляд, потреби немає. Щеплення повинні отримати ті, хто не був вакцинований, і це підтверджено медичною документацією. Ті ж, хто щепився, уже мають достатньо сформований імунний захист, аби протистояти недузі.
Хочеться з цього приводу особливо наголосити на співпраці інфекціоністів із сімейними лікарями та педіатрами. Вакцина, яку виділяє МОЗ, розподіляється на центри ПМСД. Вони фактично й несуть відповідальність за вакцинацію всіх мешканців, як дітей, так і дорослих, та визначають, кому необхідна імунопрофілактика. Особливих проблем із вакцинуванням дорослих немає — за необхідності сімейний лікар отримує вакцину.
Слід зазначити, що Наказ МОЗ «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями» значно полегшив вакцинацію найбільш уразливих категорій населення, зокрема медиків. Адже раніше особи, які належали до групи ризику, могли імунізуватися лише за епідпоказаннями, вакцина закуповувалася за кошти місцевих бюджетів, організацій, але це не завжди було можливим через фінансову нестабільність і відсутність вакцини. Тому, на мій погляд, Наказ відкрив нові можливості — є дозвіл на використання залишків вакцин, тож тепер можемо оперативніше діяти й щепити більше людей, які потребують імунного захисту у загрозливій ситуації. Бо ж практично нереально протягом 72 годин з часу виникнення випадку убезпечити і тих людей, які зазнали ризику, і бажаючих отримати щеплення, а головне — виділити кошти та закупити вакцину. Ми навіть писали листи у МОЗ та Центр громадського здоров’я з проханням дозволити використовувати залишки вакцин. Тішить, що зараз така можливість з’явилася.
Підготували Ольга КАМСЬКА (м. Чернівці), Дана РОМАНЮК (м. Рівне), Ніна КОНДРАТЮК (м. Полтава), Олена БЕРЕЗКІНА (м. Чернігів), Петро ГЕРАСИМЕНКО (м. Луцьк), Ольга ФАЛЬКО (м. Харків), Олеся ШУТКЕВИЧ (м. Вінниця), Інна ЛЕВІНСЬКА (м. Хмельницький), Лариса ЛУКАЩУК (м. Тернопіль), спеціально для «ВЗ»