Чи загрожує Україні епідемія дифтерії?

416

Протягом жовтня в Україні зареєстровано 18 випадків дифтерії. А загалом із початку року, за інформацією Центру громадського здоров’я, зафіксовано 20 випадків захворювання на цю недугу, зокрема в Луганській, Хмельницькій, Закарпатській областях та Києві. У 2018 році їх було удвічі менше. Отже, на жаль, ситуація дійсно загрозлива.

Дифтерія в Україні

Сумнівне лідерство в цьому питанні належить Ужгороду. До КНП «Обласна клінічна інфекційна лікарня» Закарпатської обласної ради госпіталізовано 15 студентів Ужгородського національного університету, інфікованих дифтерією, четверо з них — хворі, що підтверджено лабораторно. Усі вони — іноземці, котрі не отримували щеплення від цієї інфекції або не мають інформації про нього, як і карт щеплень. В Індії, звідки родом усі госпіталізовані студенти, щороку фіксують близько 1 тис. випадків захворювання на дифтерію.

«Приймати іноземних студентів без відповідних щеплень на навчання до українських вишів — це загроза національній безпеці», — зазначив директор КНП «Обласна клінічна інфекційна лікарня» Михайло Поляк.

Директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Володимир Курпіта повідомив, що спалах дифтерії в Ужгороді класифікований як ситуація локального характеру. Проте вже два випадки дифтерії зафіксовані в Києві. Протягом минулого тижня наявність інфекції підтвердили в 9-річного хлопчика та 35-річної жінки. За попередньою інформацією, обоє не були вакциновані.

У найближчий місяць в Україну доправлять партію протидифтерійної сироватки. За словами Володимира Курпіти, це поставка відбуватиметься в рамках закупівель, запланованих на початку року. Він також повідомив, що на придбання сироваток у бюджеті на 2019 рік передбачено 36 млн грн. Наразі в Україні є лише 189 флаконів сироватки проти дифтерії, які рівномірно розподілені по всіх областях.

Щодо протидифтерійних вакцин, то станом на 1 жовтня в Україні були наявні 4,9 млн доз для дорослих із терміном придатності до 2021 року, 1,8 млн доз вакцини АКДП, 141 тис. доз — АДП та 4,9 млн доз — АДП-м.

У розпорядженні медиків Закарпатської області — 110 тис. доз вакцини. Цього має вистачити для проведення профілактичних заходів. Протягом лише одного дня після оприлюднення інформації про хворих студентів в Ужгороді щепилися проти дифтерії понад 1 тис. жителів міста, тож сюди було додатково передано ще 8 тис. доз вакцини. Крім сімейних амбулаторій безкоштовні щеплення пропонують зробити в приватних медзакладах Ужгорода як у робочі, так і у вихідні дні.

120 тис. доз вакцини проти дифтерії має Київ. За словами начальника відділу первинної медико-санітарної допомоги Департаменту охорони здоров’я Київської міської державної адміністрації Василя Животенюка, цього запасу вистачить на рік. Він також повідомив, що охоплення вакцинацією у столиці становить 77%. Середній показник вакцинування від цієї недуги по Україні — 52%, а в Закарпатській області — усього 44%.

Фахівці заспокоюють: висновки про епідемію дифтерії в Україні робити зарано. Зокрема, так вважає лікар-імунолог, завідувач кафедри клінічної імунології та мікробіології Харківської медичної академії післядипломної освіти Андрій Волянський.

«На питання, чи може це бути початком епідемії, я поки що радив би не відповідати однозначно. Варто почекати деякий час, перевірити свій захист і відновити його за необхідності, вакцинувати нещеплених дітей», — зазначає він.

Медики також вказують, що 2-5 випадків на рік у кожній області вважають варіантом норми епідемічного благополуччя, проте нагадують: під час епідемії дифтерії в Україні в 1991-1998 роках, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на цю недугу захворіли близько 20 тис. осіб, 696 із яких померли.

За матеріалами ukrinform.ua та gordonua.com

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я