20 грудня під час прес-конференції в агентстві УНІАН представники ГО «Центр протидії корупції» та пацієнтської організації «ЮКАБ» представили журналістам символічну медаль і грамоту, якими вони «нагородили» Міністра охорони здоров’я України Раїсу Богатирьову за те, що в цьому році МОЗ «заробило» на тендерах по закупівлі препаратів для хворих на СНІД на 22 млн грн менше, ніж попереднього року. Такий висновок вони зробили, проаналізувавши порівняльні ціни на одні й ті ж препарати АРТ-терапії, які закуповуються і МОЗом, і громадськими організаціями. За словами голови пацієнтської організації «ЮКАБ» Дмитра Шерембея, у минулому році на закупівлі двох найменувань таблеток для АРТ-терапії чиновники від медицини переплатили 37 млн грн.
Про те, як чиновникам вдається такий «заробіток», розповів Віталій Шабунін, голова правління ГО «Центр протидії корупції», розкривши 4 ключові корупційні схеми під час проведення тендерів у закупівлі препаратів АРТ-терапії та протитуберкульозних засобів (власне, вони задіяні і в інших тендерах).
1. Розігрування тендерів між компаніями, які контролюються одним фактичним власником (найбільша група — так звана «група Петра Багрія»).
2. Картельні змови кількох компаній, що належать різним власникам, але узгоджують свої дії на торгах (як приклад — імітація конкуренції між ПрАТ «Альба Україна» та ТОВ «Людмила-Фарм»).
3. Використання фірми-«прокладки» (зокрема, державного фармзаводу «Індар») , яка купує ліки в офшорних посередників та постачає їх державі за завищеними цінами. ПрАТ «По виробництву інсулінів «Індар» — найбільший гравець тендерів державних закупівель АРТ-препаратів.
4. Легалізація корупції у вигляді Реєстру оптово-відпускних цін, який замість того, щоб регулювати ціну на ліки, існує для виправдання завищених цін на державних тендерах.
Олена Щербань, керівник юридичного департаменту ГО «Центр протидії корупції», запропонувала низку системних змін на галузевому, національному (міжгалузевому) і міжнародному рівнях, які б унеможливили задіювання цих корупційних схем.
- На галузевому рівні необхідно змінити систему регулювання цін на ліки: замінити Державний реєстр оптово-відпускних цін на лікарські засоби на альтернативний механізм, наприклад, порівняння з референтними цінами.
- На національному рівні потрібно впровадити наступні реформи: проведення тендерів на закупівлю ліків через запит цінових пропозицій; спрощення пакета тендерної документації і створення рівних умов для участі в торгах вітчизняних та іноземних виробників; закупівля безпосередньо у виробника.
- Усю тендерну документацію після відкриття пропозицій необхідно зробити доступною для широкої громадськості; додати кінцевих споживачів товарів та послуг до списку зацікавлених сторін, які мають право вимагати в АМКУ проведення розслідувань; забезпечити розширений зручний доступ до бази із закупівлями за бюджетні кошти; прийняти норми, які сприятимуть відкритості інформації про закупівлі державних підприємств.
Поки що в Україні спостерігається інша ситуація. Держава, яка, згідно з Конституцією, повинна гарантувати право на безкоштовне медичне обслуговування, забезпечує лікуванням лише 43% ВІЛ-інфікованих і 88% хворих на туберкульоз. У той час, як дехто пояснює це недофінансуванням потреб медицини, насправді ж частина коштів, виділених на закупівлю ліків, «зникає» на етапі витрачання. Останнім часом чиновники МОЗ хваляться, що почали економити державні гроші, але порівнюють свої «успіхи» із переплатами минулих років замість того, щоб співставити такі витрати із аналогічними витратами пацієнтських організацій чи закупівлями відповідних препаратів за кордоном. Та чи й можна порівнювати результати корупційних тендерів і схем, де панує чесна конкуренція? В системі закупівлі ліків в Україні, переконані учасники прес-конференції, фактично відсутня конкуренція і панує тотальна корупція. Із 6,5 тис. компаній, які мають ліцензію на продаж ліків в Україні, тендери на ліки проти ВІЛ/СНІДу, виграло лише 6 компаній, які розділили між собою 152 млн грн! А всі державні підряди на постачання протитуберкульозних препаратів дісталися 8 фірмам, які поділили 109 млн грн. Учасники прес-конференції переконані: щоб подолати корупцію у проведенні тендерів, достатньо політичної волі, навіть змін у законодавстві не потрібно. Якби в керівництва МОЗ, АМКУ, ГПУ було бажання це зробити — корупцію вже було б подолано. «Ціна корупції — це смерті людей», — заявив Дмитро Шерембей. І висловив переконання, що єдиним способом опору на сьогодні є присутність пацієнтських організацій в тендерних закупівлях МОЗ.
За матеріалами прес-конференції