Цукровий діабет та мозок: Лінія небезпеки

2026

diabetes2(3)382 млн хворих — ця цифра змушує спеціалістів усього світу відправлятися на пошуки «Святого Граалю» для лікування цукрового діабету 2 типу (ЦД 2). Результатом тривалих наукових «мандрів» став успішний контроль гіперглікемії, що призводить до збільшення тривалості життя пацієнтів. Але, як це часто буває, одне тягне за собою інше, і тепер перед діабетологією постали нові проблеми: зростаючий рівень зниження когнітивної функції, який ставить серйозні питання щодо якості життя, а також загроза ішемічного інсульту.

Сон розуму породжує чудовиськ

До когнітивних порушень належать зниження пам’яті, розумової працездатності та інших найскладніших функцій головного мозку порівняно з вихідним рівнем (індивідуальною нормою).

На жаль, для хворих на діабет це не така вже й рідкість. За даними популяційного дослідження, проведеного в США, поширеність когнітивних порушень при ЦД 2 становить 20% у чоловіків та 18% у жінок 60 років і старше. Перспективне 4-річне спостереження (Лондон, Велика Британія) за особами 65 років та старше зі слабким зниженням когнітивної функції, встановленим за Mini-Mental State шкалою (25-27), показало, що ризик порушення когнітивної функції у хворих на ЦД 2 підвищується у 2,9 разу.
Взаємозв’язок наступний: метаболічні розлади, які є «візитівкою» ЦД 2, впливають на молекулярні механізми, і це призводить до зміни функції та структури кровоносних судин. Імена «злочинців» добре відомі кожному ендокринологу: гіперглікемія, інсулінорезистентність, оксидативний стрес.

Завдяки розвитку діабетичних макро- і мікроангіопатій формуються невеликі за розмірами (лакунарні) інсульти мозку, які часто розвиваються без клініки інсульту. Також порушення церебрального кровоп­лину стає причиною формування тканинної гіпоксії та енергетичного дефіциту в нейронах мозку. Результатом вказаних судинно-метаболічних розладів стає ураження глибинних структур головного мозку, роз’єднання передніх коркових і підкоркових його відділів із формуванням вторинної дисфункції лобових часток мозку. Крім того, когнітивне погіршення негативно впливає на перебіг ЦД 2 та його ускладнень, знач­но ускладнюючи навчання хворих прийомам і методам самоконтролю та дотримання рекомендацій лікаря.
Оскільки саме когнітивна функція забезпечує раціональну взаємодію людини зі світом, якість життя суттєво залежить від того, в якому стані вона знаходиться.

Клінічна значимість і висока частота когнітивних порушень при ЦД 2 визначили позицію ряду авторів, які пропонують внести когнітивні порушення в перелік ускладнень діабету.

Важливий чинник

У світі щорічно діагностується 4,6 млн нових випадків деменції і прог­нозується подвоєння кількості хворих кожні 20 років — до 81,1 млн у 2040 р. (Ferri CP et al., Lancet, 2005; 366: 2112-7). Це люди, викинуті з соціального життя.

У дослідженні MAAS (Нідерланди) вивчався вплив ЦД 2 на 12-річне змінення когнітивності у 1290 осіб віком старше 40 років. Тестування когнітивної функції в базальному стані проводилося через 6 та 12 років. Згідно з результатами, хворі на діабет показували більше зниження під час обробки інформації,виконавчої функції та утриманої словесної відповіді при 12-річному амбулаторному спостереженні порівняно з групою контролю. Тобто вони не могли нормально обробляти інформацію й адекватно реагувати на неї.
Звичайно, для забезпечення раціональної терапії важливо якомога раніше розпізнати когнітивні порушення. Із цією метою спеціалісти пропонують користуватися Адденбрукським когнітивним опитувальником.

Прості рішення

Але є й інші аспекти проблеми небезпечного дуету «цукровий діабет—мозок». Зокрема, загроза ішемічного інсульту.

Binder1.pdf - Adobe Acrobat Pro_Страница_22_Изображение_0001Вікторія Полторак, доктор медичних наук, професор, керівник експериментального відділу ДП «ІПЕП ім. В.Я. Данилевського НАМН України»
Останні дослідження доводять, що пацієнти з ЦД 2 мають значно вищий (в 1,5-3 рази) ризик розвитку інсульту порівняно з пацієнтами без діабету. Особливо небезпечно те, що діабет різко підвищує ризик інсульту в осіб молодого віку (35-55 років), зокрема, у жінок. Це підтвердило масштабне англійське дослідження, що включало 41 799 хворих із ЦД і 202 733 осіб без діабету.

«Не виникає жодних сумнівів у тому, що інсулінорезистентність є незалежним чинником ризику розвитку інсульту. Сьогодні з’явилося нове розуміння цього процесу. Наукове суспільство знаходить додаткові чинники, що беруть участь у ґенезі цієї патології. До них належить адипонектин — єдиний адипоцитокін з антиатерогенною інсуліносенситайзерною дією. Рецептори до адипонектину широко експресуються в мозку. У ряді досліджень у хворих з ішемічним інсультом, порівняно з конт­рольною групою, верифіковано значно вищі рівні лептину й нижчі рівні адипонектину та греліну», — розповіла Вікторія Полторак, доктор медичних наук, професор, керівник експериментального відділу ДП «ІПЕП ім. В.Я. Данилевського НАМН України». Спеціаліст нагадала, що зменшити ризик інсульту може прос­та зміна способу життя пацієнта і зниження поліпрагмазії.

«Недобра» пам’ять

Третя проблема — це хвороба Альц­геймера, частота якої теж підвищена при ЦД 2. У ґенезі цього драматичного захворювання, яке призводить до повного руйнування особистості, лежить, з одного боку, дефіцит інсуліну, з іншого — інсулінорезистентність. Реалізатором патогенної дії стає оксидативний стрес — порушення балансу між продукуванням вільних радикалів і механізмами антиоксидантного контролю. Наслідком оксидативного стресу є прискорення перекисного окиснення ліпідів. У результаті гіперактивації цього процесу відбувається руйнування лізосом, ураження цитоплазматичних мембран, порушення ней­ротрансмісії і, зрештою, загибель нейронів.

Встановлено, що оксидативний стрес індукується при феномені так званої гіперглікемічної пам’яті.
«Розуміння гіперглікемічної пам’яті «підірвало» світ і змінило ставлення до тактики та стратегії ведення ЦД 2. Якби ми знали про це раніше, побутова поведінка багатьох із нас відрізнялася б і була зовсім іншою. Тому що, як виявилося, вже в період запліднення закладається благополуччя метаболічної системи у дітей. Гіперглікемічна пам’ять — це збереження ефектів гіперглікемічного стресу, незважаючи на нормалізацію глікемії. Цей феномен доведений як in vitro, так і in vivo та проявляється наступним чином: у хворого усувають гіперглікемію, доводять вміст глюкози до нормальної концентрації (6,5 ммоль/л) і проводять тривале лікування (40 міс. і більше). Але, незважаючи на всі зусилля, показники не відновлюються», — пояснила В. Полторак.

У січні цього року вийшли оновлені рекомендації Американської діабетичної асоціації (ADA), у яких враховується цей феномен. Згідно з ними, якщо лікар не отримує протягом 3 місяців цільового рівня глікозильованого гемоглобіну, він повинен динамічно змінювати свою тактику. На думку В. Полторак, такий підхід є дуже важливим для оптимізації терапії: «Інтенсивна терапія з першого дня діагностування ЦД 2 є ефективним методом зниження кардіоваскулярної патології. Таким чином ми гальмуємо розвиток гіперглікемічної пам’яті.

У той же час нормалізація глікемічного контролю у пацієнтів, які хворіють на ЦД 2 десять років та більше, у ряді досліджень не чинила абсолютно ніякої сприятливої дії на розвиток кардіоваскулярних ускладнень, а також не сприяла відновленню когнітивної функції».

Звичайно, хотілося б, щоб відкриття сучасної науки дозволили впоратися з проблемою цукрового діабету як такого. Але хоча «чарівної палички» у діабетологів все ще немає, кожен новий крок наближає лікарів до розуміння патогенезу цього страшного захворювання. Навіть невеликі успіхи ­— це все ж таки успіхи. І вже сьогодні нові знання можуть використовуватися у щоденній лікарській практиці на благо пацієнта.

У статті використані матеріали Тринадцятих Данилевських читань.

Марина ЧІБІСОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я