Міністерство охорони здоров’я України та громадські організації підписали резолюцію, яка закріпила терміни проведення профільних тендерів в Україні та їх відкритість для громадськості. Це відбулося за результатами круглого столу «Прозорість державних закупівель 2013». Тож відтепер тендери на закупівлю препаратів для лікування смертельно небезпечних хвороб будуть оголошуватися не пізніше 28 лютого поточного року, а громадські активісти та пацієнти отримають доступ до всіх етапів тендерного процесу.
У круглому столі, ініційованому громадськими організаціями, взяли участь усі, хто опікується доступом до лікування онкохворих дітей, пацієнтів зі СНІДом, туберкульозом, онкологією, гепатитом та гемофілією. Як зазначив радник Міністра охорони здоров’я Дмитро Підтуркін, у МОЗ розуміють, що вчасна закупівля ліків є життєво важливим моментом для пацієнтів, хворих на смертельні хвороби, такі як, скажімо, СНІД чи онкологічні захворювання. Саме тому МОЗ уже розпочало процес тендерних закупівель ліків і планує проведення конкурсних торгів у І кварталі 2013 року. Міністерство робить усе можливе, щоб тендерний процес у відомстві був максимально прозорим для громадськості та зручним для пацієнтів, зазначив Дмитро Підтуркін. Лише 2012 року держава витратила близько 839 млн гривень на закупівлю препаратів для онкохворих дітей, пацієнтів зі СНІДом, туберкульозом, онкологією, гепатитом та гемофілією. Завдяки координації зусиль громадськості та Міністерства охорони здоров’я вдалося додатково залучити препарати для лікування 1800 українців.
На думку Дмитра Шерембея, голови ЮКАБ, пацієнтської організації, що бореться за права смертельно хворих українців, підписання таких домовленостей із МОЗ є суттєвим кроком до доступу в лікуванні пацієнтів, чиє життя залежить від вчасно придбаних ліків. Оскільки раніше законодавчо не було врегульовано остаточний термін оголошення тендерів, це призводило до затягування процедур, закупівля ліків подеколи завершувалася в середині року, а пацієнт отримував лікування лише в кінці року.
Відтепер, завдяки підписанню Міністерством охорони здоров’я резолюції, пацієнти отримають гарантований шанс вчасно отримати життєво необхідні ліки, переконаний Дмитро Шерембей. Окрім того, документ, підписаний за результатами круглого столу, закріпив використання міжнародних норм і практик під час визначення переможців тендерів, зокрема: перекваліфікацію ВООЗ у якості медико-технічної вимоги до предмету закупівлі лікарських засобів для лікування хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД та туберкульоз або відповідність якості препаратів вимогам національних та міжнародних стандартів належного виробництва (GMP) для лікування дітей з онкологічними та онкогематологічними захворюваннями.
Прес-служба МОЗ України. За інформацією ЮКАБ