На брифінгу Міністра охорони здоров’я України в Будинку Уряду, що відбувся 8 червня 2015 р., Олександр Квіташвілі розповів про ситуацію із державними закупівлями за централізованими лікувальними програмами.
За словами Міністра, у цьому році в МОЗ скасовані всі 19 номенклатурних груп (по 27 експертів у кожній), які в минулому «засідали по 4 місяці, визначаючи дуже дивні потреби в лікарських засобах і виробах медичного призначення». Зараз цю роботу у відкритому режимі здійснює єдина експертно-технічна група. Проведено 11 засідань, 15 проектів експерти направили на доопрацювання, 9 — пройшли громадські обговорення.
У першу чергу приймаються рішення про затвердження закупівель лікарських засобів для забезпечення дітей із хворобою Гоше, хронічним вірусним гепатитом, мукополісахаридозом, гемофілією, вродженим імунодефіцитом тощо.
Міністр також повідомив, що лікарські засоби, тендери по яких відбулися в грудні минулого року, почали направляти в регіони: «90% препаратів уже в країні, розвозяться».
Особливу увагу Квіташвілі звернув на вакцину БЦЖ, наголосивши, що «жодні російські вакцини в Україну заходити не будуть», тому від туберкульозу дітей у 2015 р. будуть вакцинувати препаратами польського виробництва. Щодо вакцини проти поліомієліту, потреба в ній на цей рік перекрита завдяки допомозі канадського уряду й ЮНІСЕФ. Що стосується інших вакцин (усього Україна закуповує їх 15 видів), Міністр заявив, що, на жаль, не володіє детальною інформацією, але «проблемних ситуацій немає».
Однак журналісти вказали, наприклад, на дефіцит вакцини від ботулізму і протиправцевої сироватки, які раніше закуповувалися в РФ. Це змусило Міністра визнати: протиправцеву сироватку МОЗ не закуповує, розраховуючи на гуманітарну допомогу. А залишки вакцини від ботулізму перерозподіляються між регіонами. «Також щодо протиправцевих вакцин ми ведемо перемовини з представниками країн Середньої Азії, де укуси змій — серйозна проблема», — додав Міністр.
До речі, варто нагадати, що з минулого року охоплення вакцинацією в країні знизилося до критично низького рівня. За даними МОЗ на початок 2015 р. в Україні щеплено проти гепатиту В
31% дітей; кору, паротиту, краснухи — 46%; кашлюку, дифтерії, правця — 36%; поліомієліту — 39%; гемофільної інфекції — 35%; туберкульозу — 41%.
Міністр охорони здоров’я наголосив, що забезпечення пацієнтів ліками — солідарна відповідальність як центральної, так і регіональної влади. «Держава виділа на охорону здоров’я
59 мільярдів гривень, 47 із яких пішли в регіони. Таким чином, органи місцевої влади можуть і повинні приймати рішення про закупівлі лікарських засобів і виробів медичного призначення за рахунок місцевих бюджетів», — зазначив він.
Щодо централізованого придбання ліків через міжнародні організації Олександр Квіташвілі повідомив, що цього року через ЮНІСЕФ буде проведено пілотну закупівлю деяких вакцин, антиретровірусних і протитуберкульозних препаратів. Розпочати її планують восени.
Наостанок О. Квіташвілі застеріг, що цим планам може завадити «вкрай незадовільна» робота Антимонопольного комітету: «Проводиться абсолютно незрозумілий для мене саботаж. Мало не зірвали закупівлю інсуліну. Треба міняти механізми роботи, коли будь-яка підставна фірма, звернувшись в АМКУ із заявою, може зупинити процес закупівлі життєво важливих препаратів».
Роман Барашев, спеціально для «ВЗ»