NB! Важлива інформація з безпеки плазмозамінних розчинів, що містять гідроксиетилкрохмаль (ГЕК)
Комітет фармаконагляду з оцінки ризику (далі — Комітет) Європейської медичної агенції (ЄМА) після оцінки наявних даних з безпеки застосування ГЕК дійшов висновку, що користь від їх застосування більше не переважає ризик і своїм рішенням1 від 14 червня 2013 р. рекомендував призупинити дію реєстраційних посвідчень цих лікарських засобів на території Європейського Союзу до отримання переконливих даних, що визначать групу пацієнтів, для яких користь від застосування ГЕК переважає ризики.
Інфузійні розчини, що містять ГЕК, застосовуються в основному для заміщення об’єму втраченої крові при гіповолемії (зменшення об’єму циркулюючої крові, спричинене зневодненням чи крововтратою) і гіповолемічному шоці (різке падіння артеріального тиску, викликане значним зменшенням об’єму циркулюючої крові). Ці препарати застосовуються у критично хворих, у тому числі у пацієнтів із сепсисом (загальна гнійна інфекція), опіками, травмами та при хірургічному втручанні.
Рекомендація Комітету ґрунтується на результатах трьох нещодавніх порівняльних клінічних досліджень2,3,4 застосування плазмозамінних розчинів, що містять ГЕК, та кристалоїдів у критично хворих пацієнтів. Ці дослідження демонструють зростання частоти необхідності ниркової замісної терапії у пацієнтів із сепсисом, яких лікували ГЕК. Результати двох із цих досліджень2,3 також показали значне зростання смертності у пацієнтів після лікування ГЕК порівняно з кристалоїдними розчинами.
Ряд фармацевтичних компаній, зокрема Б.Браун Мельзунген АГ та Берлін-Хемі АГ, не згодні з висновками Комітету і надали запит щодо його перегляду згідно з чинною процедурою. Такий перегляд призведе до повторної оцінки всіх наявних даних із безпеки застосування ГЕК, після чого Комітет опублікує своє рішення та надішле його до Координаційної групи з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури ЄМА. Рішення координаційної групи буде подано до Єврокомісії, яка прийме остаточне рішення, обов’язкове для виконання на всій території ЄС.
Агентство з контролю за продуктами харчування та лікарськими засобами США (далі — Агентство) також завершило аналіз даних застосування інфузійних розчинів ГЕК, які вказують на підвищений ризик смертності і порушення функції нирок, що вимагає замісної терапії, у критично хворих дорослих пацієнтів, включаючи пацієнтів із сепсисом, та хворих, які лікованих у відділеннях інтенсивної терапії, а також даних щодо надмірних кровотеч, особливо у пацієнтів, які перенесли відкриті операції на серці в умовах штучного кровообігу. 24 червня 2013 р. Агентство рекомендувало оновити інструкцію для медичного застосування цих розчинів, додавши застереження щодо підвищеного ризику смертності, тяжкого ураження нирок та надмірних кровотеч5.
Агентство рекомендувало лікарям:
• не застосовувати інфузійні розчини ГЕК критично хворим дорослим пацієнтам з сепсисом та пацієнтам, які знаходяться у відділенні інтенсивної терапії;
• уникати застосовування цих розчинів у хворих з порушеннями функції нирок в анамнезі;
• припинити застосування ГЕК при перших ознаках порушення функції нирок;
• про випадки необхідності проведення замісної ниркової терапії повідомлялося до 90 днів після інфузії ГЕК. Тому потрібно моніторувати функцію нирок у всіх пацієнтів принаймні протягом 90 днів після лікування ГЕК;
• уникати застосування інфузійних розчинів ГЕК у пацієнтів під час відкритих оперативних втручань на серці в умовах штучного кровообігу через ризик надмірних кровотеч;
• припинити застосування ГЕК при появі перших ознак коагулопатії.
До завершення процедури перегляду всіх наявних даних з безпеки застосування ГЕК власники реєстраційних посвідчень на інфузійні розчини, що містять ГЕК, зокрема Б.Браун Мельзунген АГ та Берлін-Хемі АГ, рекомендують дотримуватись наступних запобіжних заходів при їх застосовуванні.
• Загальні:
• необхідно проводити ретельний моніторинг сироваткових електролітів, рідинного балансу і функції нирок. Може знадобитися корекція дози.
• Критично хворим пацієнтам:
• ГЕК можна застосовувати тільки якщо застосування кристалоїдів недостатньо для лікування гіповолемії. Після початкової стабілізації об’єму не можна застосовувати додаткові дози ГЕК, якщо пацієнт не має повторної гіповолемії і відповіді на інфузійну терапію. Лікар повинен застосовувати ГЕК лише після ретельної оцінки користі і ризику для пацієнта;
• перед застосуванням ГЕК показання «гіповолемія» необхідно підтвердити позитивною відповіддю пацієнта на інфузійну терапію (наприклад, за допомогою тесту з пасивно піднятими ногами або іншого типу рідинного навантаження). Після цього слід застосувати найнижчу можливу ефективну дозу.
• Не застосовувати інфузію розчинів ГЕК пацієнтам:
• із сепсисом;
• із нирковою недостатністю (з олігурією, або анурією, або сироватковим креатиніном > 2 мг/дл (177 мкмоль/л), або у випадку ниркової замісної терапії);
• із тяжкими порушеннями функції печінки.
Крім вищезазначеної інформації, при застосуванні інфузійних розчинів ГЕК лікарям-практикам рекомендується розглянути чинні протипоказання, застереження і запобіжні заходи, наведені в інструкції для медичного застосування.
Посилання:
1.http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/…/WC500144448.pdf
2. Perner, A. et al. Hydroxyethyl starch 130/0.42 versus Ringer’s acetate in severe sepsis. N Engl J Med 2012; 367(2):124-134.
3. Brunkhorst, F.M. et al. Intensive insulin therapy and pentastarch resuscitation in severe sepsis. N Engl J Med 2008; 358(2):125-139.
4. Myburgh, J.A. et al. Hydroxyethyl starch or saline for fluid resuscitation in intensive care. N Engl J Med 2012; 367(20):1901-1911.
5. http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/SafetyAvailability/ucm358271.htm