Держстат попереджає: 93% українців купують медикаменти за власні кошти

348

tabletsВідповідно до результатів останнього дослідження Державної служби статистики України (опублікованих у березні цього року в статистичному збірнику «Самооцінка населенням стану здоров’я та рівня доступності окремих видів медичної допомоги») у жовтні 2015 року 50% громадян України вважали стан свого здоров’я хорошим, 40% — задовільним і 10% — поганим.

Розбіжності в цих показниках між міським та сільським населенням невеликі: 50% містян вважають себе здоровими, а в селах таких 49%. Як «поганий» стан свого здоров’я оцінюють 9% мешканців міста і 11% селян.

Виокремлюється наявність 18 найпоширеніших хронічних захворювань. Лідирують артеріальна гіпертензія (42% населення), захворювання серця (27%), артроз і артрит (14%) та остеохондроз (12%).

Поширеність артеріальної гіпертензії зростає з віком. На неї страждають 8% 18-29-річних чоловіків і 49% 60-річних і старших; 1% жінок 18-29-річного віку і 63% віком понад 58 років.

А от з алергії картина дещо інша. Її діагностують у всіх вікових категоріях з переважанням дитячого населення: у 44% малюків до 3 років, у 31% — віком 3-6 років і лише в 1% чоловіків віком 60 років і більше та 2% жінок віком понад 58 років.

Упродовж останніх 12 місяців до лікувальних закладів зверталися 30,7 із 39,9 млн (без Криму та зони АТО) наших громадян, або 77%. З них 55% — у зв’язку з хворобами або проблемами зі здоров’ям і 41% — для проходження профілактичних оглядів.

004_newsЗазначене дослідження враховувало і вплив на здоров’я наслідків аварії на ЧАЕС. За самооцінкою, від неї не постраждало 57% громадян, частково постраждали 39% і суттєво — 1%.

Показові дані про те, що серед осіб, які протягом останніх 12 місяців лікувалися в стаціонарі, 93% купували за власні кошти медикаменти, 80% — їжу та 65% — постільну білизну. І це при тому, що безоплатна медична допомога в нас гарантована Конституцією. На жаль, скористатися своїми конституційними правами змогли тільки 4% хворих, які не купували нічого з переліченого вище.

Кількість домогосподарств, що через зростання цін не можуть собі дозволити одержувати необхідну медичну допомогу та купувати ліки і медвироби, за рік зросла одразу на 38% (!), а їх частка у загальній чисельності домогосподарств — з 20 до 29%.

Причини, з яких неможливо одержати медичну допомогу та придбати ліки: висока вартість медикаментів і послуг (90%), відсутність фахівців потрібного профілю, вільних місць, великі черги.

Очевидно, що за нинішнього низького рівня життя та недостатнього державного фінансування системи охорони здоров’я піклуватися про власне здоров’я самостійно (за рахунок власних коштів) переважна більшість українців просто не в змозі. Особливо це стосується тих, хто найбільше потребує медичної допомоги: пенсіонерів, інвалідів та інших соціально незахищених верств населення. Отже, і решта ключових показників — чисельність населення, тривалість життя та інші — й надалі неминуче погіршуватимуться. Невже наша нація приречена на вимирання?

За матеріалами «Дзеркало тижня. Україна»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я