«МОЗ підготувало законопроект, який дозволить здійснювати держзакупівлі через міжнародні організації. Він буде зареєстрований уже найближчими днями», — повідомила перший заступник Міністра охорони здоров’я Олександра Павленко в ході експертного круглого столу, організованого спільно з Асоціацією правників України (АПУ) 9 лютого 2015 р.
Вона зазначила, що розроблений законопроект передбачає внесення змін до низки законів і підзаконних актів, зокрема, до Закону України «Про лікарські засоби» та Закону «Про здійснення державних закупівель».
Член АПУ Лана Сінічкіна уточнила, що ліки, які закуповуватимуться через міжнародні організації, будуть виведені з-під обов’язкового декларування цін, при цьому реєстрація цих препаратів в Україні залишиться обов’язковою, але може бути спрощена. Закуплені ліки пропонується звільнити від ПДВ та імпортного збору. Планується, що для закупівель цих препаратів зніматимуть обмеження на проведення валютних операцій. Також передбачається можливість ввезення ліків у міжнародних упаковках (без обов’язкового перекладу на українську мову).
Своє бачення особливостей процесу передачі функцій державних закупівель до компетенції структур ООН представили й інші організації та об’єднання.
Так, юридична компанія Arzinger спільно з Благодійним фондом «Пацієнти України» склали свою концепцію реформування системи державних закупівель лікарських засобів. Нею передбачається передача цієї функції до компетенції «міжнародних агентств із закупівель», і ця концепція вже викликала нищівну критику фахівців галузі, які вважають, що більшість її тез сфокусована на створенні сприятливих умов саме для роботи «міжнародних агентств», при цьому залишається незрозумілим, яким чином будуть враховані інтереси кінцевих споживачів — пацієнтів.
Наприклад, відповідно до даної концепції агентство по закупівлях може відхилити заявку, що надходить від Міністерства охорони здоров’я. У такому випадку лікарські засоби будуть закуповуватися за стандартною процедурою, тобто так, як це відбувається і зараз. Таким чином, передача сегмента державних закупівель до компетенції структур ООН не дає гарантій того, що пацієнти своєчасно отримають необхідні препарати. Крім того, із впровадженням такої процедури фактично мінімізується відповідальність чиновників у разі провалу закупівель.
Також концепція «Пацієнтів України» не зачіпає принципових аспектів у сфері лікарського забезпечення (збір та аналіз потреб), а процес визначення переліку закуповуваних препаратів стане ще менш прозорим, ніж сьогодні.
Закупівлі лікарських засобів за допомогою агентств можуть проводитися тільки в зарубіжній валюті — доларах США, і в разі подальшого знецінення гривні виникає ризик істотного зменшення обсягу закуповуваних лікарських засобів і вакцин.
Принциповим є й те, що міжнародні агентства купуватимуть лікарські засоби та вакцини у фармацевтичних виробників, які авторизовані цими агентствами. Унаслідок цього з процесу закупівель можуть бути виключені вітчизняні виробники. Це своєю чергою призведе до підвищення вартості медичної продукції. Крім того, негативно позначиться на розвитку фармацевтичної галузі України. В умовах економічної стагнації та обмеженості держбюджету цей крок є просто негуманним.
За матеріалами DsNews, «Інтерфакс-Україна» та тижневика «Аптека»