Дитячі інфекції – 6:0 на користь Європи

2196

childНезважаючи на перманентні зусилля щодо імплементації європейських стандартів, вітчизняна охорона здоров’я у багатьох аспектах все ще далеко позаду. Про це свідчить, зокрема, той факт, що в Україні поширеність дитячих інфекцій бактерійного походження у 2-6 разів вища, ніж у країнах ЄС. Серед них — такі небезпечні своїми ускладненнями захворювання, як менінгіт, кашлюк і скарлатина.

Незвичні наслідки звичних хвороб

VZ_05-06__Страница_16_Изображение_0001Не новина, що так звані «дитячі» інфекції несуть значні ризики для здоров’я маленької людини, іноді навіть летальні.
Наприклад, кашлюк відносять до 10 найчастіших причин смертності дітей раннього віку — щорічно у світі від цієї недуги гинуть 294 тис. малюків. В Україні протягом згаданого періоду часу фіксується 3-4 тис. випадків кашлюку серед дітей, переважно віком до 1 року.

Скарлатина небезпечна грізними ускладненнями, спричиненими токсичною, алергійною, а також септичною ланками патогенезу. Менінгококцемію, менінгіт діагностують переважно у дітей до 5 років — 50% випадків. В Україні на сьогодні летальність при менінгококовій інфекції сягає 11-17%.

Тож, враховуючи небезпеку цих інфекцій, а також великий обсяг знань щодо їх особливостей, накопичений протягом сторіч, виникає логічне запитання: що ми робимо не так?

Щеплення — дискусії тривають

Першим негативним чинником, який називають спеціалісти, є низький рівень щеплення серед дитячого населення, пов’язаний зі збільшенням кількості медичних відводів через неблагополучне преморбідне тло, яке нерідко включає ураження центральної нервової системи, врод­жену патологію, алергійні захворювання тощо. Окремою причиною є відмови батьків від щеплень, викликані, у тому числі, тривожними повідомленнями у ЗМІ, що формують негативне відношення до вакцинації. Проте щодо важливості у цьому процесі щеплення у професійних колах існують різні думки.

Останніми роками спостерігається тенденція до зростання захворюваності дітей на кашлюк, скарлатину та менінгіт у багатьох розвинених країнах світу, незважаючи на високий відсоток осіб, які охоплені профілактичною вакцинацією. Зокрема, у Фінляндії, де кількість імунізованого населення перевищує 98%, зах­ворюваність на кашлюк серед дітей за останнє десятиріччя зросла з 30 до 60 випадків на 100 тис. та до 150 випадків на 100 тис. серед немовлят. Аналогічні ситуації виникли в Австралії, Канаді, США. Звичайно, це дає підстави для поглибленого вив­чення проблеми у світовому масштабі. Але поки користь вакцинації не спростована — вона залишається основним методом профілактики з доведеною ефективністю.

Ліки: теорія і практика

Звісно, на загальну структуру й тяжкість перебігу хвороби впливають не лише превентивні, але й терапевтичні заходи.
На базі Івано-Франківського національного медичного університету було проведено клініко-економічний аналіз фармацевтичного забезпечення дітей із зазначеними інфекціями. Об’єктом дослідження стали 197 карток стаціонарних хворих — дітей із кашлюком, скарлатиною, менінгококом, які спостерігалися в Івано-Франківській обласній лікарні. При цьому використовувалися такі методи, як АВС-аналіз, формальний VEN-аналіз, а також частотний аналіз.

Результати дослідження показали, що впродовж 2011-2013 рр. до лікарні було направлено 172 дитини, хворих на кашлюк, 15 — на менінгококову інфекцію, 10 — на скарлатину. Розподіл пацієнтів за статтю виявив деяке домінування дівчаток (53%) над хлопчиками (47%), хворими на менінгококову інфекцію. Серед дітей зі скарлатиною переважали хлопчики (60%). Кількість хлопчиків і дівчаток, хворих на кашлюк, була майже однакова. Також дослідники відзначили нерівномірне поширення захворюваності серед дітей: менінгококова інфекція переважала у сільській місцевості (80%), скарлатина ж, навпаки, у міській (90%).

Відомо, що, згідно з діючими клінічними протоколами, при скарлатині легкої і середньотяжкої форми препаратами вибору є пеніциліни, тяжку форму потрібно лікувати цефалоспоринами І-ІІ покоління, кліндаміцином,трициклічними глікопептидами. Для терапії кашлюку призначаються макроліди, триметоприм/сульфаметоксазол, ампіцилін. Менінгококова інфекція лікується за допомогою бензилпеніциліну, резерв складається з цефалоспоринів ІІІ покоління.

«Але на практиці дітей лікують зовсім іншими препаратами. У результаті нашого дослідження виявилося, що цефалоспорини призначаються при скарлатині будь-якого ступеня тяжкості. Кашлюк лікується цефалоспорином ІІІ покоління, а менінгокок — препаратами групи карбопенемів», — розповіла Ірина Федяк, кандидат медичних наук, доцент кафедри організації та економіки фармації і технології ліків Івано-Франківського національного медичного університету.
На думку спеціаліста, це говорить про прогресивність українських лікарів, обізнаність яких щодо існуючих на ринку препаратів значно випереджає клінічні протоколи, що були затверджені ще у 2004 р.

«Частота появи протоколів раз на 10-12 років не витримує вимог часу. Адже у них міститься перелік ліків, які здебільшого вже втратили ефективність. І це добре, що лікарі прагнуть до навчання і обирають сучасніші препарати. Але проблема законодавчої бази залишається: медичним працівникам потрібна підтримка у вигляді оновлених протоколів і формулярів», — висловила власну точку зору Ірина Федяк.

Особиста відповідальність

Щоб переконатися у необхідності постійного оновлення документації, достатньо згадати історію з пеніцилінами, які, згідно з клінічними протоколами, є першою рекомендацією при скарлатині: через надмірно широку вживаність у 90-ті рр. вони майже у 70% випадків викликали резистентність у патогенів. І чи варто їм наразі залишатися препаратами вибору — питання для серйозних роздумів.

З іншого боку, немає даних, згідно з якими призначувані сьогодні при скарлатині, менінгококовій інфекції та кашлюку препарати не є результатом маркетингової активності фармацевтичних компаній. А в такому випадку мова йде про безконтрольне лікування, що керується рекламою, а не медичною наукою.

У будь-якому випадку рішенням могло б стати масштабніше дослід­ження (адже дані лише по Івано-Франківській області можуть не співпадати з результатами, які дасть широка вибірка у різних регіонах). До того ж пильної уваги потребує питання імунізації. Відомо, що основ­ний момент щодо поширення дитячих інфекцій, який відрізняє Україну він країн ЄС, — це недостатнє охоп­лення населення профілактичними заходами. Насамперед це пов’язано з бюджетним фінансуванням імунізації. Але не менш важливим є ставлення лікаря до цього процесу: тільки його авторитет для батьків часто стає головним аргументом на користь зниження захворюваності дитячими інфекціями у країні.

Марина ЧІБІСОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я