Дніпропетровщина: Народжені всупереч законам медицини

882

razvitie_ploda_po_nedelyamУ Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. І. І. Мечникова народжують жінки, діагнози яких перекреслювали всі сподівання на материнство. Ці унікальні не тільки для регіону, а й для України пологи стають можливими завдяки кільком складовим: рішучості жінок, професіоналізму дніпропетровських лікарів і найсучаснішим медичним методикам та технологіям, якими володіють спеціалісти обласної клініки.

Настя — на щастя

VZ_47-48_2015_Страница_16_Изображение_0001Ніна РУБАН, заступник головного лікаря Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І. І. Мечникова з акушерсько-гінекологічної допомоги
У листопаді цього року в пологовому будинку лікарні, де надають допомогу вагітним зі складною екстрагенітальною патологією, здорову дів­чинку народила жінка з пересадженою ниркою — 32-річна Марія Шевцова. Це перший такий випадок в області й рідкість для української медицини в цілому, тому за перебігом вагітності та пологами, які відбулися шляхом кесаревого розтину, уважно і не без хвилювання спостерігала ціла команда кращих спеціалістів клініки. Тим більше, що операцію з трансплантації нирки Марії робили саме тут, в обласній лікарні, у 2012 р.

Донором для майбутньої роділлі тоді став її чоловік Віктор — у них вдало співпали не тільки група крові, а й інші необхідні показники.

Надзвичайно важливе питання про народження дитини подружжя Шевцових обговорювало зі спеціалістами лікарні ще до трансплантації. Медики відповіли чесно: такого досвіду поки не мають, але в разі вдалих операції та відновного періоду готові ризикнути. Через два роки після пересадки нирки подружжя Шевцових під наглядом лікарів розпочало реалізацію сміливого задуму. Для настання вагітності та зменшення ризиків для дитини трансплантологи максимально знизили Марії дозу імуносупресивних препаратів, які запобігають відторгненню нирки. Але окрім нефрологів і трансплантологів надзвичайно хвилювалися й гінекологи.

Навіть для здорової жінки вагітність — це каталізатор усіх прихованих процесів в організмі. У перших триместрах відбуваються зміни в усіх органах і системах, а в цьому випадку життєво важливий орган — працююча нирка — був не тільки єдиний, а ще й пересаджений, плюс жінка вживала специфічні ліки. До того ж, лікарі боялися, що матка, збільшуючись, буде надто тиснути на нирку, тому розглядали варіант кесаревого розтину на 28-29-му тижні.

Аналізи робили щотижнево — і кожен благополучно прожитий тиждень був для майбутньої мами і лікарів перемогою. Марія виконувала всі рекомендації фахівців, і вагітність перебігала на диво легко. У результаті кесарів розтин зробили після «планових» 38 тижнів нормальної вагітності, батьки навіть самі вибрали день операції. Щоб не зурочити, про неї сказали тільки головному лікарю клініки Сергію Риженку. Усе відбулося швидко і без ускладнень — Марії провели регіональну анестезію, вона була притомна, спілкувалася з лікарями. А в момент появи новонародженої на світ на лікарів чекало ще одне потрясіння: справжній вузол пуповини — досить рідкісна та небезпечна патологія, що може стати причиною внутрішньоутробної загибелі плода. Проте дівчинка народилася абсолютно здоровою.

Перший в області й один із кращих в Україні

Розміщення акушерського стаціонару на базі багатопрофільної клініки, якою є Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І. І. Мечникова, — це відповідність міжнародним медичним нормам і стандартам. Завдяки цьому спеціалісти пологового будинку мають можливість надавати допомогу жінкам не тільки з акушерською патологією, а й з тяжкими порушеннями інших органів і систем — захворюваннями серця та судин, хворобами крові, цукровим діабетом, холециститом, пієлонефритом і різними хірургічними патологіями. Тут приймають вагітних і роділь, випадки яких з медичної точки зору вважаються не просто складними, а навіть безнадійними, з усієї Дніпропетровщини.

Пологовий будинок, на базі якого функціонують чотири відділення (акушерства, патології вагітності, акушерської та дитячої реанімації) спеціалізується на пацієнтках з різною акушерською й екстрагенітальною патологією. На допомогу команді фахівців пологового в будь-який момент готові прийти спеціалісти всіх структурних підрозділів обласної лікарні, а це — 44 лікувальні відділення, 7 відділень реанімації, а також потужна діагностична база. Завдяки цьому тут цілодобово, незалежно від свят чи вихідних, проводять діагностику, лікування й розродження за міжнародними стандартами. Така плідна співпраця лікарів і відділень можлива передусім завдяки всебічній підтримці головного лікаря клініки Сергія Риженка.

Яскравим прикладом злагодженої командної роботи фахівців став нещодавній випадок із 40-річною роділлею, яка під час вагітності перенесла два інфаркти міокарда та стентування. Для проведення пологів було задіяно мультидисциплінарну бригаду досвідчених акушерів-гінекологів, анестезіологів, кардіологів, кардіоваскулярних хірургів, неонатологів і дитячих реаніматологів. У результаті на світ з’явилася здорова дівчинка.

На жаль, з кожним роком зростає відсоток патологічних пологів. Щороку в пологовому відділенні клініки приймають близько 1,5 тис. пологів, 96% — у жінок з екстрагенітальною патологією. Команді фахівців — передусім завідувачам відділень Валерію Споришу, Юлії Кравченко, Ірині Кітовій, Борису Павленку — доводиться стикатися з різними ситуаціями, деякі з них, на перший погляд, здаються безвихідними. Але завдяки постійному самовдосконаленню, професійному навчанню та активному обміну досвідом з європейськими колегами лікарі мають змогу ефективно допомагати в надскладних випадках.

Зокрема нещодавно до обласної лікарні приїжджали фахівці з Німеччини, які навчали дніпропетровських анестезіологів проведенню найсучасніших методів знеболювання пологів, а завідувач дитячої реанімації Борис Павленко проходив стажування з ведення новонароджених у найбільшому госпіталі Європи — клініці «Шаріте» в Берліні. Свого часу наші акушери-гінекологи першими в Україні почали застосовувати препарат «Пабал», що запобігає кровотечі під час кесаревого розтину. Тепер він включений у клінічні протоколи, накази Міністерства охорони здоров’я України. У 2013 р. ми із завідувачем акушерського відділення Валерієм Споришем представили свої розробки у сфері консервативних методів спинення кровотечі в післяпологовий період на

I міждисциплінарному симпозіумі анестезіологів та акушерів-гінекологів з міжнародною участю «Актуальні питання анестезіології та інтенсивної терапії в акушерстві та гінекології», що проходив в Одесі. Одним із них є балонна тампонада матки — простий, економічно вигідний і водночас високоефективний метод.

Двічі на тиждень в пологовому будинку обов’язково проводяться планові тренінги для всього колективу, аби кожен співробітник знав, що повинен робити в екстрених ситуаціях, і відпрацьовував свої дії до автоматизму, без зайвих слів і емоцій. Адже, коли лунає сигнал тривоги «ургентний дзвінок», часу на роздуми вже не лишається.

Неймовірно, але факт

Навіть стисла розповідь про кілька унікальних випадків з багаторічної практики фахівців пологового будинку обласної клініки здатна викликати подив і захоплення не тільки в пересічних читачів, а й у медиків.

Так, у вересні цього року тут стала мамою жінка з Нікополя, зріст якої — усього 120 см. Подібних випадків лише три в Україні. Свою хворобу — гіпофізарний нанізм — Мусліма успадкувала від матері. Жінки з такою патологією рідко вагітніють, а ще важче для них виносити дитину. Але Мусліма та її чоловік Антон (до речі, хлопець нормального зросту) були сповнені рішучості стати батьками. Мусліма проігнорувала рекомендації нікопольських лікарів перервати вагітність на ранньому терміні і приїхала народжувати дитину до обласного пологового будинку, звідки незабаром сім’я вийшла вже втрьох — з новонародженим синочком Микитою.

У 2013 р. спеціалісти клініки допомогли відчути радість материнства Ірині з Дніпропетровська, якій до цього відмовили не тільки місцеві, а й столичні лікарі. Річ у тому, що в жінки — тяжка вроджена патологія — кіфосколіоз IV ступеня, ускладнений легеневою недостатністю (Ірина навіть змушена була спати з апаратом ШВЛ). Але фахівці обласного пологового будинку не злякалися труднощів.

Ірина потрапила до нас на 18-му тижні вагітності. В її очах світилася рішучість будь-якою ціною стати мамою. Так, були загрози серцево-легеневої недостатності, передчасних пологів, внутрішньоутробної загибелі плода, ще багато показань до переривання вагітності, але ми зважилися. І на 37-му тижні шляхом кесаревого розтину Ірина народила здорову дівчинку.

Ніколи не забудуть тут іще одного унікального випадку — пологів найстарішої сурогатної мами України. Ганна з Павлограда наважилася народити двійню в 55 років для… своєї дочки, яка під час вагітності перенесла грип з ускладненнями, що не тільки коштувало життя її майбутній дитині, а й зробило жінку безплідною. Це було в 2010 р., зараз хлопчикам-двійнятам, які одночасно є і синами, й онуками Ганни, уже по п’ять років. Цей дивовижний випадок наробив багато галасу в українських ЗМІ, але найголовніше — ще одна сім’я стала щасливою.

Ірина КАДЧЕНКО, спеціально для «ВЗ», м. Дніпропетровськ


Коментар

VZ_47-48_2015_Страница_16_Изображение_0002Максим КУТОВИЙ, лікар-трансплантолог Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І. І. Мечникова
З 2010 р. на базі нашої клініки проведено вже 35 трансплантацій нирок. Марія Шевцова була однією з перших пацієнток. Дівчина з 13 років хворіла на гломерулонефрит, лікувалася антибіотиками, але хвороба перейшла в хронічну форму, а потім — у ниркову недостатність. До нас пацієнтка потрапила на етапі, коли її власні нирки вже відмовлялися працювати, гост­ро стояло питання термінової трансплантації. На щастя, як донор підійшов чоловік Марії.

Для того щоб два роки потому Марія змогла завагітніти, ми змінили стандартну, потужну схему імуносупресії на іншу — майже мінімальну. Вагітність настала швидко — через кілька місяців. Й оскільки Маша в цілому здорова жінка (крім пересадженої нирки, у неї немає більше ніякої патології), ризики для малюка були невеликі, але зростала загроза того, що під час вагітності або в ранній післяпологовий період може початися відторгнення нирки. На щастя, усе обійшлося. Більше того — подружжя Шевцових мріє згодом народити другу дитину. І, в принципі, через півтора-два роки це реально, якщо функція нирки повністю відновиться, адже в Марії не відбулося декомпенсації ні під час вагітності, ні після пологів.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я