На Дніпропетровщині з лютого по кінець червня не вистачало листків непрацездатності, і вже близько трьох місяців не проводиться профілактика дитячого туберкульозу. Поки у державі вирішуються нагальніші проблеми, лікарі на місцях самостійно шукають вихід із ситуації.
ВЗ У травні пацієнтам замість звичайних бланків лікарняних листків почали видавати ксерокопії. І якщо на підприємствах та в організаціях з таким станом речей змирилися, то у фонді оплати страхування з тимчасової втрати працездатності одразу відмовилися визнавати ксерокопії документом. Пацієнти лише зараз отримали змогу обміняти їх на оригінали. Звідки виник такий дефіцит?— У департаменті охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації тривалий час були відсутні бланки встановленого зразка: у Держказначействі «застрягли» платежі за друк бланків, у результаті — лікарняні листки по регіонах пішли в обмеженій кількості. Своєю чергою, в обласному департаменті бланки лікарняних листків розподілили на свій розсуд. Жовтим Водам, де показники респіраторних захворювань у півтора рази вищі середньообласних, виділили всього триста листків непрацездатності.
ВЗ Така ситуація склалася лише в Жовтих Водах? Чи в інших містах Дніпропетровщини також є проблеми з оформленням лікарняних листків?
— Подібна ситуація спостерігалася ще в кількох маленьких містах Дніпропетровщини. Там бланки лікарняних листків зникли ще в лютому-березні. Жовтоводці ж отримували листки непрацездатності встановленого зразка аж до травня — допоміг невикористаний запас.
До перебоїв із бланками ми були готові заздалегідь: в обласному департаменті нас чесно попередили, що намічається тимчасовий дефіцит листків непрацездатності. Проблему пообіцяли невдовзі вирішити, але все затягнулося.
ВЗ І, пам’ятаючи, що довідки про хворобу за місцем роботи приймають неохоче, в медико-санітарній частині №9 знайшли їм альтернативу?
— Так, ми вирішили замінити їх «білими» лікарняними листками, на кшталт тих, які отримують військовослужбовці. Взяли лікарняний листок, зафарбували номер і він вийшов «білим». Це — законна альтернатива листку непрацездатності, яка підтверджує хворобу працівника.
ВЗ Скільки пацієнтів у Жовтих Водах за півтора місяця отримали ксерокопії?
— «Білі» лікарняні листки отримали понад 700 пацієнтів. Лише у другій половині червня ситуація почала стабілізуватися: Жовтим Водам виділили частину бланків. У першу чергу їх отримали ті пацієнти, які вже більше місяця чекали обміну свого «білого» лікарняного листка на звичайний.
В останній партії прийшла тисяча бланків — цього має вистачити. А нову заявку ми традиційно зробили на чотири тисячі пацієнтів.
ВЗ Але це не єдина проблема, з якою стикнулися на Дніпропетровщині. Як відомо, тут виникли труднощі з проведенням профілактики туберкульозу серед дітей?
— Так. Протягом трьох останніх місяців діти з пологового будинку виписуються без щеплення БЦЖ, бо на Дніпропетровщині взагалі немає вакцини. Окрім цього, з грудня минулого року ми не мали можливості проводити реакцію Манту.
ВЗ Також не було препаратів?
— Так, приблизно півроку був відсутній у продажу туберкулін, який наша медико-санітарна частина завжди закуповувала самостійно. Раніше Жовті Води користувалися послугами компанії-виробника туберкуліну з Харкова, поки у даного виробника не виникли певні проблеми. Тоді перейшли на російський препарат, який зараз, через напружену політичну ситуацію, купувати теж неможливо.
Але нам нарешті вдалося знайти нового постачальника і ми замовили 9 тисяч доз — сподіваємося, що до початку вересня їх отримаємо.
ВЗ А хіба закупівля вакцини не є прерогативою МОЗ?
— Стосовно БЦЖ, вакцину дійсно закуповує МОЗ, передає на область, а область — нам. Ми вакцину БЦЖ ніколи самі не купували, адже це — державні закупівлі. А туберкулін купуємо самостійно, тому що це не вакцина, а препарат для обстеження — алерген для проби на туберкульоз. Раніше ми отримували його через санітарно-епідеміологічну станцію, поки не було вирішено, що кожен купуватиме препарат сам.
ВЗ Чому ж медико-санітарна частина вчасно не закупила туберкулін у такій кількості, якої б вистачило наперед?
— По-перше, увесь цей час його не було по всій країні у достатній кількості, а не тільки у нас. Крім того, існують терміни придатності препарату та певні обсяги фінансування. На рік нам потрібно закупити близько 12 тисяч доз. Це коштувало більше 100 тис. грн. Виділяється лише певна сума коштів, а де взяти більше? Потім препарат зник із продажу, але, повторюся, ми нарешті знайшли постачальника. Проте зараз туберкулін подорожчав, і на 100 тисяч гривень ми зможемо придбати лише 9 тисяч доз препарату.
ВЗ З огляду на ситуацію, варто згадати статистику за минулий рік: на Дніпропетровщині показник захворюваності на туберкульоз становив 91,0 на 100 тис. населення. Це трохи більше, ніж 3 тисячі мешканців області. Яка картина спостерігається саме у Жовтих Водах?
— У нас за останні півроку виросли показники захворюваності на туберкульоз. Якщо в минулому році за шість місяців зареєстровано всього 17 нових випадків хвороби, то в цьому році — вже 24 випадки вперше виявленого туберкульозу. В цілому, в місті 34 вогнища туберкульозної інфекції, тому нам вкрай необхідно мати туберкулін.
ВЗ Давайте повернемось до розмови про вакцинацію немовлят. Як, на вашу думку, можна вирішити проблему з відсутністю вакцини БЦЖ?
— На жаль, альтернативи поки що немає. Це питання розглядалося на колегії обласного департаменту охорони здоров’я, засідання якої проходило 8 липня. Але члени колегії змушені були ще раз констатувати повну відсутність вакцини БЦЖ по всій країні, і, як наслідок, погіршення епідситуації з туберкульозу в області.
Юлія СЄДОВА, спеціально для «ВЗ», м. Дніпропетровськ