У квітні цього року працівники сфери охорони здоров’я Дніпропетровська отримали приємну новину: віднині з міського бюджету їм нараховуватиметься 40-відсоткова надбавка до посадового окладу. Міським лікарням вже виділені гроші на виплату муніципальних надбавок на другий квартал 2016 року, а загалом міська цільова програма місцевих надбавок для працівників комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров’я та соціальних працівників розрахована на 2016-2020 роки.
Дніпропетровська міська клінічна лікарня №9 за рахунок міського бюджету на виплату надбавок за квітень отримала близько 1,5 млн грн. Причому, доплати поширюються не тільки на медпрацівників, а й на всіх співробітників клініки: бухгалтерів, сантехніків, сторожів тощо (усього наш колектив нараховує близько 700 осіб), що дуже важливо для повноцінного функціонування лікувального закладу. Це стало можливим завдяки рішенню про затвердження міської цільової програми місцевих надбавок для працівників комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров’я та соціальних працівників, прийнятому Дніпропетровською міською радою 29 грудня 2015 року. У свою чергу, розробка та реалізація цієї програми відбулася відповідно до п. 22 ст. 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». Простіше кажучи, доплати працівникам медичних закладів, що фінансуються міською радою, стали можливими завдяки процесу децентралізації, адже після її впровадження бюджет Дніпропетровська з традиційних 3-4 млрд грн зріс до майже 9 млрд грн — за рахунок нового формування місцевого бюджету.
Варто зазначити, що реалізація програми муніципальних надбавок — дуже своєчасний і правильний крок. Адже за минулі 10-15 років через украй низький рівень заробітної плати в державній сфері охорони здоров’я ми втратили молодих фахівців, які після закінчення медичної академії не наважувалися йди в державні лікарні, обираючи приватну медицину, фармацевтику та інші прибутковіші галузі. Через це зараз відчуваємо брак хірургів, кардіологів, ендокринологів, акушерів-гінекологів. Матеріальна мотивація дасть змогу залучити до міських державних лікарень сьогоднішніх студентів-інтернів, утримати на роботі висококваліфікованих фахівців, а також зменшить загальну плинність кадрів у колективах медичних закладів, адже для забезпечення нормальної роботи клініки необхідні не лише медпрацівники. Наприклад, зараз у нашій лікарні нарешті укомплектовано штат такими спеціалістами, як електрик та сантехнік, — раніше на ці символічні оклади знайти охочих було важко.
Сподіваємося, що програма місцевих надбавок, як і заплановано, реалізовуватиметься найближчі чотири роки. Зокрема на 2016 рік на доплати працівникам бюджетної сфери у ній закладено 543,6 млн грн.
До речі, у 2016 році здійснювати доплати медикам за ефективність роботи та навантаження пообіцяла й Дніпропетровська обласна рада. Ще наприкінці березня цього року її депутати рішенням чергової сесії виділили на це 5 млн грн з обласного бюджету. Але механізм розподілу згаданих коштів досі до кінця не розроблений, до того ж, фінансисти не можуть проводити виплати — області для цього потрібна загальнодержавна програма, певні законодавчі підстави, тоді як для реалізації програми на рівні міста достатньо закону про самоврядування. Тож, попри те, що в області є бажання підтримати лікарів, підкріплене коштами, реалізувати його нелегко. Чекатимемо законодавчих зрушень.
Ірина КАДЧЕНКО, спеціально для «ВЗ», м. Дніпропетровськ