Вважається, що здебільшого унікальними методиками та сучасним медичним обладнанням можуть похвалитися великі клініки — як мінімум, обласного рівня. Між тим на
Дніпропетровщині флагманом акушерсько-гінекологічного напряму вдалося стати звичайній міській лікарні №9, на базі якої вісімнадцять років тому створено Українсько-
американський центр патології шийки матки.
Як Бостон допоміг Дніпропетровську
Створення цієї унікальної для України структури в 1997 р. стало можливим завдяки потужній фінансовій підтримці єврейських громад Бостона та Дніпропетровська, патронату міської влади й активності спеціалістів «дев’ятки». Коштами меценатів Центр було укомплектовано найсучаснішим лабораторним та діагностичним обладнанням (наприклад, у 1997 р. тут з’явився перший у Дніпропетровську кольпоскоп компанії «Карл Цейс»), а лікарі клініки отримали можливість пройти стажування на базі медичної школи Гарвардського університету в бостонському медичному центрі «Діаконісс», освоївши методики огляду, взяття матеріалу, дослідження цитологічних мазків, кольпоскопії, прицільної біопсії та ультразвукової діагностики. Крім того, у лікарню неодноразово приїжджали професори з Гарварду, лікарі зі світовими іменами, які читали лекції та проводили тренінги для акушерів-гінекологів, сонологів, педіатрів.
Американські спонсори й колеги всебічно підтримували нас усі ці 18 років. Завдяки їм сьогодні центр обладнаний трьома сучасними апаратами УЗД, трьома кольпоскопами, двома мамографами, автоматичним аналізатором, новітнім мікроскопом та іншою сучасною апаратурою, необхідною для обстеження пацієнток і проведення діагностики відповідно до світових стандартів.
Унікальність центру — у системі багатоетапного (а головне — швидкого!) виявлення різних захворювань шийки матки: від цитологічного скринінгу й кольпоскопії до біопсії та УЗД. Для звичайної міської лікарні такі високі якість й оперативність обстеження та діагностики — безумовно, досягнення всеукраїнського рівня. До того ж, якщо виявлена патологія не потребує подальшої консультації онкологів, у Центрі успішно застосовується радіохвильовий метод лікування.
Ставка на ранній скринінг, а не на лікування
Те, що сьогодні видається закономірним, 18 років тому було сміливим й інноваційним, щоб не сказати — фантастичним. Після стажування в одній з передових американських клінік лікарі дніпропетровського Центру першими в регіоні зробили ставку на масовий скринінг онкопатології шийки матки і почали активно залучати пацієнток до профілактичних оглядів. За словами медиків, тоді, наприкінці 90-х, кожен третій виявлений випадок захворювання був у задавненій стадії, а жінки, у яких діагностували рак шийки матки ІІІ або IV ступенів, як правило, жили не довше року. Але вже через кілька років активної роботи Центру ситуація докорінно змінилася: задавнені випадки раку шийки матки зараз, на щастя, виявляють дуже рідко, їх показник по Дніпропетровську сьогодні становить 4,2%, тоді як у 1997 р. досягав 33,3%. Диспансерним наглядом зараз одночасно охоплено понад 5 тис. пацієнток з фоновими (передраковими) захворюваннями, що дає можливість проводити профілактику, а також своєчасно, на ранніх стадіях, діагностувати онкопатологію.
Завідувачка жіночої консультації лікарні Людмила Гавриш назавжди запам’ятала одну з перших пацієнток Центру — 16-річну дівчину, котрій під час профілактичного обстеження встановили діагноз «рак іn sіtу», тобто захворювання на нульовій стадії. Завдяки мазку по Папаніколау (тесту, за допомогою якого можна виявити передракові або ракові клітини в піхві та шийці матки), якого в 1998 р. в місті ще ніхто не виконував, ми змогли це зробити швидко й точно. Пацієнтку направили до онкодиспансеру, де їй провели спеціалізоване органозберігаюче лікування — діатермоконізацію шийки матки (видалення патологічного вогнища). Відтоді ця жінка побувала в нашій лікарні ще двічі, але вже з приємного приводу: народила тут двох дітей.
Аналогічних випадків (саме з таким діагнозом) у практиці лікарів Центру вже 34 — усі пацієнтки вчасно до нас звернулися, їм було проведено органозберігаюче лікування, і згодом вони змогли пізнати щастя материнства.
Мамограф від мільйонерки
Натхненні помітними результатами своєї профілактичної роботи, фахівці Центру з 2006 р. також впровадили програму ранньої діагностики патології молочної залози — розпочав роботу кабінет мамографії, у якому щорічно проходять обстеження тисячі пацієнток не тільки з лівого берега міста, а й з інших районів Дніпропетровська. Отримати сучасний мамограф DMR-1 у 2006 р. лікарні допоміг щасливий випадок. Під час візиту до нашого Центру чергової делегації зі Штатів невибагливо вбрана літня жінка звернулася до головного лікаря: «Дитинко, чим іще вам допомогти?» На що отримала відповідь: «Нам потрібен мамограф». Скромна бабуся виявилася американською мільйонеркою мадам Раппопорт, котра невдовзі прислала дніпропетровцям із-за океану сучасний діагностичний апарат. Зараз у Центрі — уже два мамографи з Бостона.
На сьогодні мамографія — «золотий стандарт» діагностики раку молочної залози. Завдяки роботі нашого Центру були своєчасно виявлені сотні випадків захворювання на ранній і навіть нульовій стадіях, коли визначити наявність пухлини іншими методами ще неможливо. В ідеалі мамологічний центр — такий, як у нашій клініці, — має працювати на базі кожної міської лікарні. Лише тоді можна буде говорити про стовідсоткове охоплення профілактичним скринінгом щодо раку молочної залози мешканок Дніпропетровська відповідно до стандартів МОЗ.
Навчання лікарів і підлітків
Зараз Центр патології шийки матки є не тільки діагностичним, а й методичним — згідно з наказом Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації заклад став базою для післядипломної підготовки спеціалістів міста й області. За час роботи Центру (1997-2015 рр.) навчання у вигляді майстер-класів, семінарів, тренінгів, курсів тут пройшли 21 акушер-гінеколог, 7 лікарів-цитологів, десятки лаборантів.
Але навчають у Центрі не тільки медиків. Уже 10 років на його базі успішно реалізується чергова унікальна ініціатива — Школа статевого виховання підлітків. На зустрічах з дніпропетровськими старшокласниками (до речі, дівчата й хлопці займаються окремо) обговорюються не тільки інтимні теми (коли доречний «перший раз», як запобігти вагітності, які методи контрацепції рекомендовані в підлітковому віці тощо), а й психологія взаємовідносин, профілактика шкідливих звичок, складності інтеграції підлітків у доросле суспільство. Для спеціалістів Центру актуальність таких зустрічей не підлягає сумніву: незважаючи на те, що запланована тривалість заняття 45 хвилин, дівчата та хлопці не розходяться раніше ніж за 2,5 години! Та й рівень загальної культури юних слухачів за кілька років помітно зріс: уже ніхто не приходить на заняття із жувальними гумками та насінням, не ставить недолугих питань — молодь стала більш освіченою і грамотною, її цікавить власне здоров’я.
Мама з діабетом — це нормально
Ще одним важливим напрямком роботи Центру є ведення пацієнток з ендокринними патологіями, зокрема із цукровим діабетом — як вагітних, так і тих, котрі тільки планують завагітніти, тим більше, що на допомогу спеціалістам закладу завжди готові прийти фахівці з місцевого ендокринологічного стаціонару та відділення патології вагітних.
Зараз складно уявити, що ще 10-15 років тому жінкам із цукровим діабетом через можливі ускладнення рекомендували переривати вагітність, адже сьогодні таких мам у нашій лікарні сприймають як належне. Часом тут навіть допомагають жінкам, котрим відмовили більш знані клініки — столичні, обласні. Наприклад, нікопольчанці Юлії, яка з дитинства хворіла на тяжку форму цукрового діабету, довелося тричі переривати вагітність за рекомендаціями спеціалістів інших лікарень — медики не хотіли братися за надскладний випадок, не вірили у щасливий фінал. Вчетверте Юля, почувши про «дев’ятку», приїхала з Нікополя прямо сюди — лікарі пішли на ризик разом із нею. Вагітність була важкою, жінці довелося кілька місяців провести в стаціонарі на збереженні, але головне — результат: зараз маленькій Настуні вже два з половиною роки.
Задля зручності городян ми прагнемо сконцентрувати в нашій клініці максимальну кількість видів медичної допомоги, лікувальних і діагностичних послуг. За таким самим принципом працює і Центр — жінка може в найкоротші терміни пройти повне обстеження, аби своєчасно дізнатися про діагноз й отримати відповідне лікування або переконатися, що повністю здорова. Зупинятися на досягнутому ми не збираємося — активно працюємо та розвиваємося!
Ірина КАДЧЕНКО, спеціально для «ВЗ», м. Дніпропетровськ