Підсумки унікальної «Програми подолання епідемії туберкульозу в Донецькій області 2007-2011 рр.» підбили в шахтарській столиці. Ця масштабна ініціатива успішно реалізується благодійним фондом Ріната Ахметова «Розвиток України» спільно з Донецькою обласною, міською та районними радами. Вперше вдалося досягти настільки вражаючих результатів у боротьбі з епідемією: кількість пацієнтів, хворих на туберкульоз, за п’ять років знизилася на 26,5%, а смертність – на 42%.
Програма стартувала у травні 2007 року, коли був підписаний меморандум «Україна без туберкульозу» та розпочато співпрацю благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» з місцевою владою, представниками бізнесу та громадськості.
Розробку нової тактики комплексної боротьби із захворюванням вели кращі фахівці, «золотий фонд» регіону. Починати довелося фактично з нуля, маючи за плечима лише досвід реалізації DOTS-стратегії, яка свого часу не дала очікуваних результатів. Однак деякі її основоположні принципи — відповідальність усіх верств суспільства за захворюваність на туберкульоз, контрольоване лікування, залучення лікарів загальної лікувальної мережі — були взяті на озброєння. Регулярна профілактика, сучасна діагностика та ефективне лікування — такими були основні завдання. «З такими труднощами ще жодну обласну програму не приймали, — згадує заступник голови Донецької облдержадміністрації, начальник головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації Олена Петряєва. — Це було задовго до підписання закону про державно-приватне партнерство, тому дуже важко давалася взаємодія з фінансовим та юридичним управлінням щодо контролю фінансів, звітності. Новими стали для нас нюанси ефективного менеджменту, особливості зовнішнього та внутрішнього аудиту. Вперше в Україні було організовано соціальний супровід хворих після виписки і виділено фінансування. Скільки суперечок це викликало! На сьогодні більше 60% пацієнтів охоплені соціальним супроводом. У нас 25 тисяч лікарів практичної охорони здоров’я. Було зламано стереотипи: лікарі загальної лікувальної практики почали займатися діагностикою туберкульозу, що забезпечило колосальні успіхи».
Спочатку не всі нововведення на місцях сприймалися з ентузіазмом, виникали і конфліктні ситуації: «Минув рік із моменту реалізації програми — і ми почали розуміти, що потрібна зовнішня оцінка. І, починаючи з 2008 року, впровадили аудит з участю незалежних європейських фахівців, — розповідає керівник програми Денис Денисенко. — Був жахливий опір! Люди після проведення зовнішнього аудиту в лікарнях кидали заяви на стіл: «Ви нам сказали, що все так погано — ми не можемо далі працювати». Хоча моніторингові візити, оцінка вироблялися для того, аби поліпшити якість роботи. І те, на що ми вказували, було не недоліками, а резервами для розвитку. Я хочу подякувати тим, хто в той момент не пішов, і, незважаючи на цю складну, копітку роботу, поліпшував ситуацію, як рекомендувала ВОOЗ — наш партнер».
За п’ять років у рамках програми було проведено капітальні ремонти відділень, де проходять лікування хворі з лікарсько-стійким туберкульозом (у Донецьку, Горлівці, Шахтарську, Оленівці).
Починаючи з квітня 2008 року, за підтримки Червоного Хреста реалізується проект із надання допомоги хворим, які перебувають на амбулаторному лікуванні. Двічі на місяць пацієнти отримують продуктові набори. Мета цієї ініціативи — створити умови для ефективного лікування хворих аж до повного одужання. Фахівці створеної для постійного моніторингу групи регулярно відвідують протитуберкульозні диспансери області, що допомагає контролювати загальну ситуацію та забезпечувати хворих необхідними медикаментами.
За рахунок коштів Фонду придбано два пересувні кабінети цифрової флюорографії. Один діагностичний апарат призначений для безкоштовного обстеження мешканців міст і сіл, які можуть пройти діагностику без призначення лікаря. Цією можливістю вже скористалися понад 25 тисяч осіб, за рік пересувний кабінет відвідує понад 120 населених пунктів. А другий флюорограф працює в тюрмах і колоніях області.
За кілька років вдалося підняти престиж професії фтизіатра, поліпшити умови праці і матеріальне становище. Медики і соціальні працівники мають унікальну можливість регулярно підвищувати кваліфікацію. В рамках програми проведено 83 професійні тренінги на базі Донецької обласної протитуберкульозної лікарні, а в березні 2010 року відкритий перший в Україні тренінговий центр, де пройшли навчання більше тисячі фахівців.
На загальну думку, найважливішим досягненням стало те, що між державою і бізнесом з’явилася партнерська довіра, яку вже «закладено» в наступну п’ятирічку програми з подолання туберкульозу. Змінився підхід, який тепер чітко орієнтований на результат, змінилася і свідомість людей: «Ми стали іншими за ці п’ять років, і по-старому жити вже, напевно, не зможемо, — підсумувала Олена Петряєва. — Дякую за надію, подаровану тисячам пацієнтам і їхнім сім’ям, і віру, яку вселили в нас. З її допомогою ми розв’яжемо не лише проблему туберкульозу, а й багато інших».
Слова вдячності звучали і від Тетяни Бахтеєвої: «Величезне спасибі за врятовані життя, за тих, хто залишився здоровим, — подякувала фонду і своїм колегам голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я. — Комітет, який я очолюю, дуже ретельно працював над новою редакцією закону про боротьбу з туберкульозом. Ми зареєстрували його в 2010 році, а в 2011 його було прийнято. За цей закон проголосували 358 народних депутатів! Він кращий у Європі — такий висновок зробила Всесвітня організація охорони здоров’я. Закон набув чинності, і найголовнішим є те, що ми відстояли примусове лікування хворих із відкритою формою туберкульозу. Із 1 січня 2013 року, відповідно до закону, працівники протитуберкульозних диспансерів отримають значні надбавки до заробітної плати та додаткові пільги».
«Найбільшою перемогою» назвала досягнення програми Віце-прем’єр-міністр України—Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова: «Сьогодні ми шукаємо відповідь на питання не як лікувати туберкульоз, а як перемагати і перемогти, і це приклад для багатьох, — вважає вона. — Мені було дуже приємно, і я відчула гордість за нашу країну, коли під час засідання Всесвітньої організації охорони здоров’я голова європейського бюро ВООЗ Жужанна Якоб назвала роботу української команди найкращою в Європі. Найближчим часом Центр із підготовки фахівців для Донецької області набуде статусу такого, що співпрацює з ВООЗ. Сюди їхатимуть не тільки з інших областей, але й із країн СНД та Східної Європи. Фонд дав приклад державного і приватного партнерства, яке продемонструвало за короткий час колосальний результат».
Про необхідність об’єднувати всі зусилля навколо цієї проблеми говорив і Рінат Ахметов: «Туберкульоз — це національна біда, і для того, щоб її перемогти, ми завжди повинні бути разом — влада, бізнес, суспільство і, звичайно ж, лікарі. Разом із вами ми йшли п’ять років дуже складною дорогою, і за цю працю я хочу кожному з вас сказати величезне спасибі. Якщо ви у мене запитаєте, чи вірю я в успіх, з упевненістю скажу — так. Хоча найважче — попереду. Але у нас є команда професіоналів, команда, яка чужий біль сприймає як свій, розуміє проблему, бачить її, а найголовніше — знає, що з цим робити!»
Євгенія Мартинова, власкор «ВЗ», Донецьк