До складу Донецького регіонального центру охорони материнства і дитинства, який отримав нещодавно статус перинатального центру III рівня, входить унікальне відділення гравітаційної хірургії крові. За вісімнадцять років його існування тут зроблено 60 тисяч операцій із корекції складу крові та проліковано 20 000 пацієнтів.
Центр цей для шахтарського міста – не новинка. Будучи клінічною базою Донецького національного медичного університету імені М. Горького, центр, який очолював член-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, професор Володимир Чайка, нині – найавторитетніша в країні школа з надання висококваліфікованої спеціалізованої допомоги жінкам та новонародженим. У клініці проводиться більш як 4 тисячі пологів на рік, близько 5 тисяч великих і малих гінекологічних операцій. За рік тут надають допомогу понад 9000 хворим із різною акушерсько-гінекологічною та екстрагенітальною патологією в умовах стаціонару і більш як 100 тисячам – в амбулаторних умовах.
Відкриття при центрі відділення гравітаційної хірургії крові 18 років тому було черговою інновацією Володимира Чайки. До речі, подібні відділення в багатопрофільних лікарнях при реанімаційних відділеннях України – не рідкість. Рідкість те, що таке відділення служить родопомочі, збереженню здоров’я жінки і дитини. Це перше відділення даного профілю у складі родопомічної установи третього рівня акредитації.
Як гравітація «оперує» кров? Існує кілька методик очищення крові, які принципово відрізняються один від одного: фільтраційні технології та центрифужні, за яких під впливом сил гравітації цільна кров розділяється на компоненти. Власне, ця технологія і отримала назву «гравітаційна хірургія крові», найпоширенішим методом якої став плазмаферез. У перекладі з грецької «аферез» – видалення. Причому, видалення вибіркове. Це коли з організму разом із плазмою видаляються надмірні фізіологічні та патологічні продукти. Загалом, усе по Гіппократу, якому належать слова: «Медицина – поповнення і позбавлення. Позбавлення від усього того, що надмір, і поповнення того, чого бракує».
– Впливаючи на кров, коректуючи внутрішнє середовище, ми впливаємо і на весь організм, – каже завідувач відділення гравітації хірургії крові Ігор Кнуров. – Мембранний плазмаферез – процедура абсолютно безболісна і досить комфортна. Під час неї пацієнт може читати, дивитися телевізор або навіть спати. Спосіб настільки щадний, що його широко використовують для лікування немовлят. У середньому сеанс триває до 1,5 години, після чого пацієнт може повернутися до звичних справ. За час однієї процедури очищається 25–30% плазми, яка найчастіше і є «винуватицею» багатьох проблем. Гравітаційними методами лікують безліч хвороб матері та дитини – від захворювань щитоподібної залози до алергії, від генітальних інфекцій до автоімунних розладів. Із подібними патологіями у відділення гравітаційної хірургії крові Центру звертаються пацієнти з усієї країни. Якщо у звичайних багатопрофільних лікарнях «очищенням» крові займаються, як правило, анестезіолог, то в перинатальному центрі – акушери-гінекологи з відповідною підготовкою та рівнем кваліфікації, що дає змогу успішно надавати допомогу і жінкам, і новонародженим малюкам. Як любить повторювати керівник перинатального центру Володимир Чайка, якщо не все гаразд зі здоров’ям у жінки, чекай проблем і зі здоров’ям у дитини.
Впровадження нових технологій на третьому рівні акредитації вимагало нового і сучасного обладнання, відсутність якого дискредитувало б саму ідею перинатального центру. Відділення традиційної хірургії теж отримало все необхідне – від «штучної нирки» до апарату для реінфузії. Дорого? Так, але сама думка про окупність у даному випадку блюзнірська, адже мова йде про врятовані життя. Хоча слід зауважити, що один сеанс лікування у відділенні гравітаційної хірургії крові за мірками країн Західної Європи коштує до півтори тисячі євро…
– Звичайно ж, гравітаційна хірургія крові – не монолікування, – продовжує Ігор Кнуров. – Ми всі працюємо на єдиний результат. І це теж перевага перинатальних центрів.
Микола СТОЛЯРОВ, для «ВЗ»