У категорію «Вперше, медицина» в «Книгу рекордів України» занесений кандидат медичних наук, директор Центру лімфохірургії ім. М.Шматкова — Микола Шматков. Ця подія вінчала сорок років роботи тих, хто сьогодні з успіхом застосовує унікальний метод тривалої ендолімфальної інфузії під час лікування злоякісних пухлин. Ще у вісімдесятих роках минулого століття його автором і розробником став у той час завідувач хірургічного відділення лікарні № 2 в місті Зугрес Микола Шматков. Тоді газети багато писали про досвід лікаря-новатора як про починання, що вимагає уваги і серйозного вивчення.
Сьогодні Микола Павлович розповідає про сам метод, його унікальність, роботу спеціалізованого Центру лімфохірургії та його досягнення.
ВЗ Те, що рекорду присвоєно ваше ім’я, напевно, лише одна з безлічі нагород, якими удостоєні і ви, і ваш центр?
— Подібних нагород насправді було чимало. Тут і медаль Оксфорда «За заслуги перед людством», і республіканська премія імені Семінського, і звання «Кращого підприємства», яким удостоєний наш Центр, та нагороди ВДНГ тощо. Особливо дорогі мені звання «Почесного громадянина» мого рідного Харцизька та директора Центру. Зауважте, не головного лікаря, а директора, бо запропонований мною метод впроваджувався спільно.
ВЗ Нелегким був шлях до визнання, до створення спеціалізованого лікувального закладу?
— Уявіть собі невелике містечко Зугрес у донецькому степу з населенням 50 тисяч осіб, провінційну лікарню, де я завідував хірургічним відділенням, і все таке інше, що характерно для глибинки. І раптом місцевий лікар без звань і ступенів, без сучасного обладнання і підтримки в наукових колах пропонує новий метод! Дон Кіхот та й тільки, якщо не сказати — нахаба. Словом, битися, доводити, працювати довелося дуже багато.
ВЗ У чому суть вашого методу і що допомогло розробити його?
— Відповідь на це запитання може бути вельми специфічною і зайняти сторінок п’ятсот. Рівно стільки вміщає в себе наш сайт. Спробую відповісти стисло. Так от, людина може отримувати ліки найрізноманітнішими способами, в тому числі і через лімфатичну систему. Я і запропонував подавати в людський організм, до його уражених ділянок, ліки по лімфатичних судинах. Але ось заковика, проблема з проблем, трудність, яка відлякає хоч кого: судини ці настільки тендітні і примхливі, що працювати з ними здається неможливим. До того ж судину цю ще треба «впіймати», утримати, зафіксувати і навчитися подавати у неї ліки під тиском протягом тривалого часу. Отже, завдання з багатьма невідомими. Потрібно було спеціальне обладнання, пристосування, катетери, фіксатори, розширювачі і так далі. Багато чого із цього довелося створювати своїми руками.
Такого обладнання і досі не виробляють в Україні.
ВЗ Перше визнання прийшло в 1987 році, коли комісія з Обласного управління охорони здоров’я, до складу якої входила ціла плеяда маститих лікарів-учених, не тільки підтвердила, але і рекомендувала метод Шматкова до застосування. Ось що було написано в її укладанні: «Комісія вважає, що доктором Шматковим Н.П. на базі хірургічного відділення лікарні м. Зугрес проводиться важлива для практичної охорони здоров’я робота з надання допомоги найтяжчому контингенту онкологічних хворих. Цілеспрямоване підведення хіміотерапевтичних засобів безпосередньо до пухлинного вогнища практично інтубованим хворим сприяє швидкому клінічному ефекту, що виражається у швидкому зменшенні новоутворення, зі зникненням або значним зменшенням болю, поліпшенням самопочуття хворих». Що було потім?
— Потім були відповідні висновки і рекомендації МОЗ СРСР та України, потім рішення про будівництво спеціалізованого міжрегіонального Центру лімфохірургії в Харцизьку, а далі — щоденна практична робота. Зневірені хворі отримали надію і методику лікування раку шляхом введення лікарських розчинів через лімфатичну систему.
ВЗ Ці сподівання виправдалися?
— Судіть самі, сьогодні до нас їдуть пацієнти з України, Росії, Англії, Німеччини та інших країн. Усього за роки роботи Центру ми прийняли їх десятки тисяч. Метод знайшов послідовників. Ми навчаємо фахівців, які бажають його освоїти. Сьогодні він, наприклад, з успіхом застосовується в Донецькому протипухлинному центрі, про нього говорять на численних симпозіумах і конференціях. Але найтепліші слова висловлюють наші пацієнти.
Микола Павлович ще раз зустрівся з ними під час телемосту, влаштованого з нагоди внесення його методу в «Книгу рекордів України». Першою на зв’язок з Харцизьком вийшла Людмила з російського Владивостока, зараз вона — учений, працює в місцевому університеті економіки і стандартів, а операцію перенесла більше десяти років тому. Вдома спостерігається в місцевій клініці. Рецидивів немає. Відсутні вони і в Галини, яка нині живе в Малій Дубні, Росія (35 років як здорова), у Світлани з Омська, в Олени з Краснодарського краю… В ефірі з доктором Шматковим зустрілися його колишні пацієнти з Криму, Дніпропетровська, Новоросійська. А ось пацієнти з Єнакієвого, Луганська, Донецька, Макіївки приїхали на свято особисто.
Вони і стали свідками вручення спеціального диплома, який зафіксував внесення методу Миколи Павловича Шматкова у «Книгу рекордів України». У протоколі говориться: «Кандидат медичних наук, директор Центру лімфохірургії Микола Шматков представив новий рекорд України в категорії «Вперше, медицина»: розробка та впровадження нового методу технічного та методичного забезпечення операцій на лімфатичній системі й ендолімфатичної лікарської терапії… Зафіксовані результати: кількість хворих, що скористалися терапією з подальшим поліпшенням здоров’я, з безпосереднім результатом: 5000. Із тривалим позитивним ефектом — 50 онкохворих».
Микола СТОЛЯРОВ,
спеціально для «ВЗ», Донецьк