ДОНЕЧЧИНА: СПЛАВ НАУКИ, ОСВІТИ І ПРАКТИКИ

1407

У Донецькій області розпочалася реалізація нової програми протидії туберкульозу, розрахована до 2016 року. Ії автори подбали про стабільне фінансування: при загальній вартості програми у 130 мільйонів гривень більшу частку витрат беруть на себе Донецька обласна, районні та міські адміністрації, а майже 49 мільйонів гривень — Благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України». Особливу увагу у програмі приділено підготовці та перепідготовці медичних працівників. Із цією метою у Донецьку на базі обласної клінічної тублікарні створено тренінговий центр, який сьогодні вже накопичив чималий досвід протидії туберкульозу і може дати найсучасніші знання та практичні рекомендації фахівцям. Донецьк готовий прийняти на навчання медиків свого регіону, сусідніх областей, країн СНД і навіть далекого зарубіжжя. Про це — наша розмова з менеджером програми «Зупинимо туберкульоз» Тетяною БОРОДІНОЮ.

ВЗ Чи був присутній освітній компонент у минулій програмі?

— Так, коли у 2007 році у Донецькій області почала працювати перша програма «Зупинимо туберкульоз», навчанню кадрів було приділено значну увагу. Ми запрошували кращих спеціалістів Донецької області, тренерів з-за кордону (з Естонії, Литви, США). При тому, що ці заняття були організовані на високому рівні, викликали значний інтерес у слухачів, нас не влаштовувала їх епізодичність. Ми розуміли: потрібно вибудувати цілісну систему із ґрунтовною програмою підготовки лікарів і середнього медичного персоналу. А для цього була потрібна своя школа, хороша матеріальна база для навчання. Проблему вирішили спільно з ГУОЗ Донецької області та обласною клінічною туберкульозною лікарнею, які надали приміщення для аудиторій, за рахунок обласного бюджету його відремонтували, сучасне обладнання для нового тренінгового центру закупив Благодійний фонд.

ВЗ У чому унікальність Донецького тренінгового Центру?

— В особливому сплаві науки, освіти і практики. Це забезпечили кафедра пульмонології і фтизіатрії Донецького національного медичного університету імені Максима Горького, яка направляє до нас своїх провідних фахівців, знайомить з останніми науковими розробками, обласна клінічна протитуберкульозна лікарня, яка стала місцем проходження практики фахівців, і, нарешті, сам тренінговий центр, який узяв на себе організацію навчання медичних працівників і волонтерів.

Пройшли навчання 175 фтизіатрів (а це практично 100% фахівців області), регіональні координатори проекту, медсестри, лікарі первинної медико-санітарної допомоги. Зараз на «уроках» у нас лаборанти, інфекціоністи, епідеміологи. Тренінговий центр провів семінари для соціальних працівників і навіть для журналістів, які пишуть на тему туберкульозу. За період із 2008 до 2011 року в Центрі відбулося 93 тренінги, а курс навчання пройшло 1674 фахівці.

ВЗ Здавалося б, чого ще бажати…

— А бажати хочеться ще багато чого. Далі ми маємо намір впроваджувати сучасні телекомунікаційні системи, плануємо проведення відео-конференцій і телемостів, розширюємо наші ділові зв’язки з колегами з-за кордону, партнерами в Україні та з міжнародними організаціями, які беруть участь у боротьбі з ТБ. Після тренінгів не залишаємо своїх колишніх «учнів» наодинці з практикою, супроводжуємо і підтримуємо їх. Через кілька місяців після занять їдемо до них, запитуємо, що не виходить, на місці пояснюємо як діяти далі. Як правило, це робить хтось із наших тренерів-практиків, фахівець, який має великий досвід. У разі потреби викликаємо людину знову в Центр — для більш поглибленого вивчення тієї чи тієї теми. Словом, іде процес ре-тренінгу — постійного навчання, що і забезпечує високий рівень «випускників» нашої школи.

ВЗ Хто їх готує і для яких регіонів?

— Наші викладачі — це команда найкращих фахівців Донецького медичного університету, завідувачі спеціалізованих відділень, старші медичні сестри та санітарні лікарі, фахівці-епідеміологи, колеги з інших регіонів країни та далекого зарубіжжя. Усі вони обізнані з практикою боротьби з туберкульозом, що, погодьтеся, дуже важливо. Стосовно географії діяльності Центру, поки що ми працюємо на Донецьку область, але добра слава розходиться швидко, тому до нас охоче приїздять на навчання медики з Полтави, Ужгорода, Дніпропетровська. Із наступного року центр починає працювати ще на кілька областей України — Херсонську, Дніпропетровську, Миколаївську, Одеську, Луганську та Кіровоградську, в яких ситуація із захворюванням на туберкульоз несприятлива.

Наш тренінговий центр поступово стає ще й колоборативним — ми співпрацюємо з ВООЗ і за направленнями цієї організації прийматимемо на навчання фахівців з-за кордону. Вже є перші пропозиції про співпрацю від колег із Киргизстану, які мають намір пройти курс навчання у нашому центрі. Втім, спочатку нам належить витримати обов’язкову перевірку спеціальної комісії ВООЗ, яка проведе свій аудит і дасть висновок та рекомендації про можливість такого навчання в нашому центрі.

ВЗ Іспит буде складено успішно?

— Чому б і ні — у нас є чималий досвід, власні методичні розробки, сучасне оснащення, можливості поєднати теорію і практику. Мовного бар’єру також не буде, адже наші фахівці готові викладати англійською.
Роботи попереду багато, адже зупинити туберкульоз нелегко. На сто тисяч жителів країни припадає 73 випадки захворювання на туберкульоз, а це — епідемічні показники. Для того щоб вплинути на цю ситуацію, потрібно ще багато чого зробити, а саме: скоротити час діагностики (зараз на діагностику чутливості туберкульозу витрачають 2-3 місяці, а із сучасними методами діагностики це можна зробити за 2-3 години), покращити поінформованість медиків і пацієнтів, поліпшити умови в лікарнях. На жаль, в області все ще залишається високим рівень виявлення резистентних форм туберкульозу та рівень захворювання на цю недугу серед ВІЛ­інфікованих людей. Перелік подібних проблем можна продовжити. Тож нам потрібно вчитися перемагати туберкульоз, а це означає, що країні знадобляться тренінгові центри, перший із яких створено в Донецьку.

Микола СТОЛЯРОВ, власкор «ВЗ», м. Донецьк

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я