В кожній країні світу структура звернень громадян по медичну допомогу неоднорідна. Наприклад, з приводу укусів змій в Україні щороку реєструється не більш як 400 звернень. Але саме тому й виникає потреба щодо оновлення знань відносно надання медичної допомоги постраждалим, інформування пацієнтів щодо правильності їхніх дій у разі такого випадку.
Отже, що слід робити, а, головне, – чого робити не слід, якщо вкусила змія? – розповідає лікарка-терапевт вищої категорії Наталія ПЄШКОВА.
Догоспітальна допомога при укусі змії
ВЗ Зараз в Україні розпочався сезон збору грибів, а пік активності змій продовжується. Але, якщо людину уражає змія, вона, як правило, знаходиться в цей момент доволі далеко від медичних установ. Що можна зробити на догоспітальному етапі?
– В нашому регіоні змії активні від квітня до середини осені. Але найбільш небезпечні вони під час шлюбного сезону – навесні.
Точної статистики реального числа випадків ми не знаємо, оскільки більшість укусів змій трапляється від неотруйних видів (отруйних, за даними світової статистики, тільки близько 15%), тож далеко не кожен постраждалий звертається по медичну допомогу.
Якщо брати до уваги загальносвітові статистичні дані – це понад 10 мільйонів звернень на рік, з яких від 20 до 94 тисяч смертельних випадків. А втричі більше людей, за даними ВООЗ, потребують ампутації кінцівок чи отримують інші непоправні наслідки через укуси змій.
Український вклад здається не таким вже й вагомим.
Так, за даними Центру громадського здоров’я:
- у 2020 році зафіксували 249 звернень через укуси змій,
- у 2019 році 363 звернення;
- у 2018 – 396. Одна людина померла;
- у 2021 – в Україні зареєстрували 61 звернення по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою. Серед постраждалих 21 дитина до 17 років і 22 жінки (станом на 31 липня 2021 року).
З більш як 230 видів отруйних змій, в Україні зустрічається 3, які належать до родини Гадюкові (Viperidae):
- гадюка звичайна,
- гадюка Нікольського (занесена до Червоної книги України)
- гадюка степова (зустрічається в південних областях).
Як дізнатися, що вкусила саме гадюка?
– Найчастіше люди в Україні зустрічаються з вужами звичайними та водяними. Але це не означає, що зустріч з гадюкою рідкість. Натомість як стверджують зоологи, гадюка не агресивна і доволі полохлива змія, тож, якщо її не чіпати, біди не станеться.
Та найчастіше люди страждають через необачність, тож, якщо вже так сталося, головне не панікувати, але й не зволікати. Навіть, якщо ви не розгледіли як слід «кривдника», і не впевнені, що це таки гадюка все ж краще звернутися по медичну допомогу якомога швидше.
Клінічно укус гадюки проявляється миттєво: болем (як правило, за інтенсивністю, він не сильніший від укусу бджоли або оси), набряком, що доволі швидко наростає і уражає оточуючі тканини, та множинними дрібними крововиливами у місці пошкодження.
Інтоксикація отрутою може спричинити (в рідкісних випадках) системні симптоми: головний біль, нудоту й блювоту. Інколи може з’являється загальна слабкість, зниження артеріального тиску, задишка і навіть запаморочення.
Перебіг отруєння залежить від багатьох обставин. Головними чинниками є:
- токсичність отрути, що залежить від виду змії,
- кількість отрути, що потрапила до організму,
- місце укусу (кінцівки, голова, шия, місце проекції крупних судин),
- вік постраждалих (дорослі, діти).
Перша долікарська допомога постраждалому від укусу змії
ВЗ Чи потрібно намагатися видалити отруту якимось чином?
– Щодо спроб видалення отрути оральним відсмоктуванням, розрізанням/припіканням поранення тощо, цього не можна робити категорично!
ВЗ Чи потрібно накладати джгут?
– Не потрібно рубити ані пов’язки, ані накладати джгут. Більшість людей вважають, що таким чином призупинять розповсюдження отрути, потрапляння її до лімфатичних вузлів тощо.
Насправді правильно накласти джгут або зробити давлячу пов’язку неспеціалістам доволі складно. Швидше за все, це тільки посилить набряк і погіршить стан постраждалого. Тож, нічого з цього не рекомендується робити.
Потрібно заспокоїтися/заспокоїти пацієнта, іммобілізувати потерпілого і травмовану кінцівку (на рівні серця).
ВЗ Чи потрібно прикладати лід на місце поранення?
– Якщо така можливість є, можна скористатися льодом, загорнутим у чисту тканину. Але умисно шукати лід точно не слід, як і намагатися робити холодні компреси на рану, бо у такому разі складно дотриматися стерильності. А от обробити обережно антисептиком місце укусу не буде зайвим. Якщо такої можливості немає, єдиним доведено безпечним і ефективним втручанням є іммобілізація і щонайшвидше звернення по медичну допомогу. Адже, попри те, що укус гадюки не є смертельним, наслідки можуть бути доволі серйозними. Особливо для людей похилого віку, дітей та людей з низьким імунітетом.
ВЗ Чи можна використовувати якісь ліки?
– По-перше, якщо людина може нормально при йняти щось перорально (немає нудоти, блювання, задишки), потрібно пити якомога більше чистої води. Що ж до ліків, можна дати антигістамінний препарат.
ВЗ А щодо антибіотиків?
– А от щодо антибіотиків, оцінити їх доречність має лікар після ретельного огляду пацієнта, його поранення, збору анамнезу (коли це можливо). Адже, хоча профілактичне використання антибіотиків після укусу змії є доволі поширеною практикою, сучасні дослідження показали, що це зазвичай не показано. Більшість експертів сьогодні рекомендують призначати антибіотики тільки тим пацієнтам, у кого є місцеві або загальні ознаки інфекції, або тим, у кого є серйозні місцеві ознаки отруєння.
ВЗ Куди госпіталізують пацієнтів з укусами змій?
– Бажано аби такий пацієнт госпіталізовувався в комплексну лікарню (лікарня швидкої медичної допомоги, ЛШМД), де є реанімаційне та токсикологічне відділення.
Лікарні швидкої допомоги традиційно приймають пацієнтів з отруєннями тваринними отрутами (змії, бджоли тощо), тож мають великий досвід як у сенсі діагностики, так і в лікуванні, запобіганні ускладнень.
ВЗ До специфічного лікування відноситься введення протиотрути, в Україні є потрібні сироватки?
– Наскільки мені відомо, вони розподіляються міністерством охорони здоров’я по всіх регіонах країни, так само як і лікарські засоби проти дифтерії, правцю, сказу. Тобто вони закуповуються централізовано.
У районах, де укуси змій є поширеними випадками, за міжнародними стандартами, лікарні повинні підтримувати і забезпечувати адекватне постачання для лікування як мінімум 2 жертв зміїних укусів і замовляти більше протиотрути в міру використання або закінчення терміну придатності.
ВЗ Наскільки небезпечною є сироваткова хвороба?
– При застосуванні протиотрути таке може трапитися. Зазвичай вона може розвинутися протягом двох тижнів після введення протиотрути. Це грипоподібний стан, можливий висип, але в цілому його перебіг зазвичай легкий. До того ж сироваткова хвороба дуже добре піддається корекції звичайними антигістамінними препаратами або кортикостероїдами. Тож, цей стан не становить небезпеки для здоров’я людини.
ВЗ Який прогноз для постраждалих від укусу змій?
– Пацієнти, які звертаються до лікувального заходу й отримують належну медичною допомогу протягом перших 6 годин після укусу, мають значно нижчі показники захворюваності і смертності. Пацієнти, які залишаються під наглядом і підтримують лікування в цей період, як правило, не мають будь-яких довгострокових побічних ефектів.
У пацієнтів зі значним локальним пошкодженням тканин через отруєння, може розвинутися тривала парестезія, пошкодження м’язів або навіть ампутація у важких випадках.
Тетяна СТАСЕНКО, «ВЗ»