Вчені зі Стенфордського університету проаналізували дані про стан здоров’я більше 4,3 тисяч американських підлітків і молодих людей у віці від 13 до 24 років. Вони виявили, що вейпінг значно підвищує ризик захворіти на коронавірус, особливо при поєднанні електронних і звичайних сигарет.
До дослідження, яке опублікували в журналі Adolescent Health, були включені результати загальнонаціонального онлайн-опитування 4 351 підлітки і молодих людей 13-24 років. Респондентів попросили відповісти на запитання, що стосуються їх звичок паління (або їх відсутності), стану здоров’я і про те, чи був у них діагностований коронавірус.
Проаналізувавши дані, науковці виявили, що у любителів вейпінгу ймовірність появи симптомів COVID-19 в п’ять разів вище, ніж у тих, хто не палить. У тих, хто вживає і вейпи, і сигарети, ризик захворіти на коронавірусну інфекцію підвищується в 7 разів. Ця закономірність зберіглася і після того, як вчені скорегували аналіз з урахуванням інших факторів, що впливають на ризик захворюваності (стать, раса, ожиріння, хронічні захворювання, високий артеріальний тиск).
За словами авторів дослідження, існує очевидний зв’язок між вейпінгом і ризиком захворіти на COVID-19, проте точні причини для цього поки незрозумілі. Вчені припускають, що куріння електронних сигарет в цілому збільшує ризик захворювання на ГРВІ. Можливо також, що вейпери частіше торкаються обличчя та дають свої електронні сигарети друзям.
«Молоді люди можуть вважати, що вік захищає їх від зараження вірусом або появи симптомів COVID-19, але дані показують, що вейпери знаходяться в зоні ризику», – повідомив провідний автор дослідження Шивані Матхура Гайха.
Питання щодо шкоди електронних сигарет було дискусійним ще до пандемії. Так, американські вчені виявили і описали так зване Electronic cigarette, or vaping product use-associated lung injury (EVALI) – ураження легень, що викликане курінням електронних сигарет. Цей стан дуже нагадує перебіг коронавірусної інфекції.