З 1 квітня 2019 року урядова програма «Доступні ліки» діє через НСЗУ. Що змінилося і які перспективи розширення програми заплановано на наступний рік?
У Києві 25 жовтня 2019 року відбувся Форум партнерства держави та бізнесу з питань реімбурсації, організований Національною службою здоров’я України за підтримки проекту USAID «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed). До участі у заході були запрошені керівники медичних та аптечних закладів, фармвиробники, представники дистриб’юторських компаній і профільних асоціацій, міжнародні партнери. Учасники отримали можливість ознайомитися з детальним звітом та аналізом результатів дії програми «Доступні ліки» під керівництвом НСЗУ впродовж 6 місяців та з перспективами її подальшого розвитку в контексті впровадження Програми медичних гарантій у наступному році. Також всі бажаючі взяли участь у спеціальному тренінгу з відпрацювання практичних навичок для оптимізації процесів, пов’язаних із відпуском ліків за електронними рецептами.
Успіхи не повинні «збавляти темп»
У цьому переконана Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька, яка відвідала форум і висловила вдячність бізнесу та міжнародним партнерам програми «Доступні ліки». Її результати засвідчують безумовну користь для громадян України, а також успішну взаємодію держави з бізнесом у цій царині. Доступність ліків — це те, на що люди давно очікували, заявила Міністр. Тому, на її думку, треба ще багато працювати в напрямку розширення програми реімбурсації. Основне завдання — ефективно використати виділені кошти. «Ще залишається проблема доступності ліків за програмою реімбурсації для громадян, які проживають у віддалених населених пунктах. Ми будемо над цим працювати. Президент України очікує від нас доступу громадян до якісних ліків. Це історія, що має бути успішною», — заявила Зоряна Скалецька.
За лаштунками копіткої роботи
Голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко запевнив, що завдяки оновленню та діджиталізації програми реімбурсації, зокрема впровадженню електронного рецепта, життєво необхідні лікарські засоби стали набагато доступнішими. За лаштунками показових результатів залишилася копітка робота фахівців НСЗУ, якої не помічають, але відчувають на собі пацієнти. Серед нововведень програми реімбурсації у 2019 році — зміна системи фінансування, запровадження електронних інструментів, електронного редукційну, укладення єдиного динамічного договору (його підписали вже 1126 аптечних закладів). Переваги використання електронних інструментів очевидні: в Україні виписано майже 8 млн. електронних рецептів, за 84% з них пацієнти отримали ліки. Зміна системи фінансування забезпечила безперервні та вчасні виплати за 6,3 млн. рецептів на суму майже 450 млн. грн. Ліки за електронними рецептами відпускають понад 7650 аптек. За підвищення доступності ліків населенню України відповідають понад 12 тис. фармацевтичних працівників, з них майже 5500 фармацевтів і більше 6500 провізорів.
У цілому кожна третя аптека в Україні бере участь у програмі «Доступні ліки», стверджує директор Департаменту моніторингу НСЗУ Олександр Жигінас. До реалізації програми реімбурсації активно долучилися й лікарі первинної ланки — майже 18 700 з них виписали рецепти на доступні ліки для приблизно 1,4 млн. пацієнтів. Кількість амбулаторій, які підключилися до участі в програмі, перевищила 5700.
Найбільше серед пацієнтів, які скористалися рецептами на доступні ліки, осіб із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом і бронхіальною астмою. При цьому близько
5,5 тис. осіб страждають на всі ці патології водночас, тож значення програми реімбурсації для таких пацієнтів важко переоцінити. Раніше вони купували всі необхідні ліки за власні кошти, нині це турбота держави. Кожний десятий пацієнт із серцево-судинними хворобами, кожний третій із цукровим діабетом і бронхіальною астмою нині отримують ліки за програмою реімбурсації.
Сумніви розвіяно, попереду — нові плани
«Коли програму «Доступні ліки» передавали в адміністрування НСЗУ, у багатьох виникали сумніви щодо доцільності такого кроку і його більшої успішності, — пригадує Олег Петренко. — Але результати нашої роботи перевищили навіть найоптимістичні прогнози. Бізнес повірив нам і відгукнувся на ініціативи НСЗУ. На цьому й вибудовуватимемо кроки в майбутнє. Адже найбільш соціально значущий бізнес — забезпечення населення лікарськими засобами».
Також очільник НСЗУ вважає, що програма реімбурсації стала одним з інструментів вирівнювання моделі споживання медичних послуг, яка в Україні нагадує перевернуту піраміду.
Водночас у державах, котрі правильно вибудували маршрути пацієнтів, первинна медична допомога концентрує подекуди 75% випадків звернень громадян, а програма реімбурсації охоплює близько 80% ринку лікарських засобів. В Україні ж картина діаметрально протилежна. Але протягом 2018-2019 років наша держава потроху наближається до кращих міжнародних моделей маршрутизації пацієнтів, зокрема завдяки тому, що вони могли отримувати рецепт на доступні ліки винятково в лікаря первинної ланки. Подальше розширення програми реімбурсації на первинці лише поглиблюватиме цей процес, переконаний Олег Петренко.
Захист не тільки від хвороб
Водночас «Доступні ліки» — це частина масштабної програми медичних гарантій, яка в повному обсязі запрацює у 2020 році.
На сьогодні витрати на ліки й спеціалізовану медичну допомогу переважають у структурі витрат з кишені пацієнтів, що стає катастрофою для багатьох українських родин і призводить до зубожіння домогосподарств. Держава має підставити своє плече. У процесі реформування системи охорони здоров’я всі країни стикаються з неминучою проблемою: як узгодити реальні потреби галузі та попит на медичні послуги з наявними ресурсами. Якщо їх недостатньо, то передусім важливо визначити пріоритети.
«Відтак і НСЗУ повинна забезпечити раціональне використання коштів та правильно пріоритезувати напрямки, щоб досягти максимальної ефективності використання наявних ресурсів, — зазначив Олег Петренко. — Ми мусимо забезпечити всіх громадян України медичними послугами та лікарськими засобами, проте зробити це повинні в межах видатків державного бюджету на Програму медичних гарантій. Вперше в Україні ми кажемо, які медичні послуги та ліки держава може оплатити для громадян».
У проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» на фінансування Програми медичних гарантій передбачено 72 млрд. грн,. із яких 3,1 млрд. грн. буде спрямовано на реімбурсацію лікарських засобів.
Як повідомила виконувачка обов’язків начальниці відділу роботи з договорами з аптеками НСЗУ Ірина Ліштаба, ці кошти розділяться на 2 «кошики»: 2,1 млрд. грн. буде спрямовано на програму «Доступні ліки» в традиційному її варіанті, тобто грошей надійде набагато більше (цьогоріч програму профінансовано на 1 млрд. грн.), і 977 млн. грн. — на реімбурсацію вартості препаратів інсуліну, яка розпочнеться з 1 квітня 2020 року. Нині триває вивчення поточної ситуації у цій сфері для напрацювання конкретного рішення. Збільшення обсягів фінансування програми «Доступні ліки» пояснюють зростанням попиту на них в Україні. Адже на сьогодні не всі пацієнти, які потребують лікування визначених програмою недуг, користуються такою можливістю.
У зоні постійного доступу
Нарівні із фінансовою доступністю ліків важливою є їх географічна доступність.
«Плануючи програму реімбурсації, ми прагнули забезпечити її не тільки усім пацієнтам, які потребують ліків, а й там, де їм зручно їх придбати, тобто незалежно від місця виписування рецептів, — зазначив Олег Петренко. — Такою можливістю вже скористалися 18% пацієнтів, котрі долучилися до програми. Особливо це важливо на територіях, наближених до зони воєнних дій на Сході України».
Влітку цього року НСЗУ створила 5 міжрегіональних територіальних підрозділів, які стануть основними комунікаторами з медичними та аптечними закладами в регіонах щодо виконання умов договорів, вдосконалення мережі аптечних закладів, залучених до відпуску ліків за договорами про реімбурсацію.
Оскільки МОЗ України вважає основним завданням збільшення доступності ліків на віддалених територіях, пріоритетом має стати відкриття там аптек. У НСЗУ переконані, що вони неодмінно скористаються нагодою долучитися до програми реімбурсації.
«Ще рік тому програма реімбурсації була бюджеторієнтована. Нині вона пацієнторієнтована», — стверджує Олег Петренко.
У 2020 році НСЗУ дотримуватиметься у своїй діяльності вже усталених принципів: ефективне використання обмежених фінансових ресурсів, єдині правила для всіх, неухильне виконання власних зобов’язань перед партнерами, активне використання електронних інструментів. Це дасть змогу ефективно адмініструвати Програму медичних гарантій і посилити пацієнторієнтованість діяльності НСЗУ, яка, хоча і є фінансовою установою, але має передусім дбати про задоволення потреб українських пацієнтів.
Світлана Тернова, «ВЗ»
Необхідно розширити перелік захворювань на доступні ліки. Адже хворих на гіпотіреоз після аварії на ЧАЕС значно збільшилось. Щоденний прийом L-тіроксину життєво необхідний, так як інсулін при цукровому діабеті. Чому цього не помічають ті хто створив програму “Доступні ліки”? Така пропозиція повинна бути врахована.