Всесвітня організація з охорони здоров’я опублікувала звіт, у якому наведено результати аналізу роботи урядової програми «Доступні ліки».
Міжнародні експерти відзначили, що програма ефективно працює і вже значно полегшила українцям доступ до лікування та вплинула на зниження ціни певних категорій препаратів. ВООЗ відзначає, що імплементація урядової програми реімбурсації «Доступні ліки» в Україні була реалізована у короткий термні і почала працювати з першого дня. Починаючи з квітня 2017 року, коли програма «Доступні ліки» вступила в дію, щомісяця в її рамках видається у середньому 2 мільйони рецептів, з них 80% підлягають реімбурсації.
Програма «Доступні ліки» позитивно вплинула на доступність до ефективних препаратів. Перелік препаратів, вартість яких підлягає повному відшкодуванню за механізмом реімбурсації, дещо збільшився. Майже 20% від загальної кількості включених у програму брендових генериків наразі видаються пацієнтам безоплатно. Ще 20% ліків, які входять до програми, пацієнти можуть отримати з незначною доплатою, яка становить менше 20% від їх повної вартості.
Експерти ВООЗ резюмують: ці дані свідчать про те, що механізм реімбурсації є результативним і програма ефективно працює. В усіх категоріях препаратів (окрім ліків від бронхіальної астми), що ввійшли до програми, ціни знизилися, відтак — виробники погодилися підтримати урядову програму, переглянувши схему ціноутворення, щоб зробити необхідні ліки більш доступними для пацієнтів. Зниження ціни препаратів було особливо значним у категорії ліків від серцево-судинних захворювань. Завдяки програмі, витрати українців на необхідні ліки скоротилися у середньому в межах 85%, що є еквівалентом щорічної економії для пацієнта у 1020 гривень.
МОЗ нагадує, що нині за програмою «Доступні ліки» пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою. У реєстрі ліків — 258 препаратів. 64 з них пацієнти зможуть отримувати повністю безоплатно. Програма працює з квітня 2017 року. з 1 квітня 2019 року пацієнти, які користуються урядовою програмою «Доступні ліки», почали отримувати ліки за електронним рецептом.