Італія опинилася в епіцентрі пандемії COVID-19 одразу після Китаю. Серед медичного персоналу країни є інфіковані і, що перебувають зараз на карантині. Але не зважаючи на ризики, медики не полишають своїх робочих місць та продовжують надавати допомогу хворим. У неділю 15 березня тисячі італійців зі своїх вікон та балконів аплодували медичним працівникам, висловлюючи їм вдячність за самовідданість у боротьбі з коронавірусом.
Італія по кількості хворих на другому місці після КНР, де інфіковано майже 25 тисяч осіб. Один з найбільш уражених — північні регіони країни Ломбардія, Емілія-Романья, П’ємонт та Венето. За останніми статистичними даними жертвами недуги стали понад 9059 осіб, 732 хворих перебувають у реанімаціїйних відділеннях, 966 людей померли.
Детальніше про епідемію коронавіруса в Італії, дії Уряду та протидію медиків COVID-19 «ВЗ» розказав голова християнського товариства «Українці в Італії», лікар за освітою, мешканець Риму Олесь Городецький.
ВЗ Італія нині в епіцентрі пандемії, тисячі жертв. Чи можна було запобігти такому масовому поширенню хвороби?
— В Італії про коронавірус, поки він «дислокувався» в Китаї, ходили різні чутки, велося багато розмов, але всерйоз сприймали цю ситуацію не всі. Лише після поширення коронавірусної інфекції на півночі Італії, появи перших летальних випадків, зокрема у містах Лоді, Брешіа, Бергамо, стало зрозуміло – на нас чекають випробування.
Зрештою 8 березня Уряд Італії таки затвердив карантинні заходи — спочатку у 14 провінціях регіону Ломбардія, а через три дні і вся країна стала «червоноїю зоною». В країні почало діяти розпорядження, що отримало узагальнюючу назву «Я залишаюся вдома». Воно забороняє виходити з помешкання за винятком таких ситуацій: коли людина їде на роботу і має відповідні документи, що підтверджують таку необхідність, та в екстрених сімейних ситуаціях. Таким чином всі інші спроби покинути помешкання заборонені, ба навіть більше – караються законом. Порушник несе відповідальність: штраф 206 євро або ув’язнення строком до трьох місяців. Поліція надзвичайно ефективно виконує цей наказ і вже в перші дні його дії за повідомленням Міністерства внутрішніх справ Італії було здійснено понад 100 тисяч перевірок. А за перші 24 години оголосили по кримінальні провадження 4 тисячам осіб, які порушили норми та правила поведінки під час карантину. На сьогодні в країні з моменту запровадження цих вимушених заходів було проконтрольовано декілька сотень тисяч осіб.
Було обмежено роботу всіх комерційних структур, тобто зачинені всі бари, ресторани, перукарні, заклади громадського харчування тощо. Ці заклади не працюватимуть ще 14 днів, а розпорядження «Я залишаюся вдома» за попередніми даними діятиме до 3 квітня. Протягом трьох тижнів також закриті на карантин навчальні заклади країни.
Хочу наголосити, що держава виробила певну стратегію і працює ще й у напрямку «впливу на свідомість та обізнаність людей». Отож проводяться онлайн-конференції, і не тільки за участі політиків чи громадських діячів, але й відомих артистів, популярних виконавців, акторів, музикантів із закликами уникати місць масових скупчень людей, не виходити без нагальної потреби з домівок та дотримуватися карантину задля власної безпеки та безпеки оточуючих.
Хроніки коронавірусу: м. Лоді, день двадцять другий
Катерина Саділова мешкає в італійському місті Лоді. З перших днів оголошення епідемії вона веде власний нотатник у соціальних мережах, де інформує всіх про стан справ в цій карантинній зоні. Ось деякі витяги з її дописів.
«Госпіталі Лоді, Креми і Кремони більше не можуть приймати хворих, в них просто не залишилось вільних місць. Лікарі та інший медперсонал працюють в дві, а то й в три зміни, часто залишаючись в госпіталі на декілька днів. Абсолютний рекорд належить Стефано Палья, завідувачу відділенням швидкої допомоги в місті Лоді: останній раз він був вдома і бачив свою родину 21 лютого.
Дуже важка ситуація складається і з похованням померлих: морги переповнені, виникли великі черги (до 3-х тижнів) на кремацію.
На прикладі померлої українки, 65-річної Раїси Малишевої, яка була госпіталізована в місті К’яра (провінція Брешія) можна побачити, наскільки ускладнилася госпіталізація хворих на коронавірус через відсутність вільних місць в госпіталях: не дивлячись на високу температуру і погане самопочуття, жінці відмовили у госпіталізації, пояснюючи, що вона повинна викликати «Швидку» лише коли в неї почнуться проблеми з диханням. Коли її забрали в реанімацію і підключили до апарату штучної вентиляції легень, було вже пізно. Жінка померла через 24 години. Тобто зараз «Швидкі» забирають тільки важких. Іншим радять залишатись вдома і слідкувати за симптомами та перебігом хвороби.
Цими днями в Італії проходить ціла низка різноманітних флешмобів, які організовають самі італійці, щоб підтримати один одного. Вчора о 18.00 з багатьох вікон та балконів по всій країні лунала італійська музика та італійській гімн, люди вітали один одного з власних балконів та вікон, співаючи в унісон. Сьогодні о 12.00 всією країною лунали аплодисменти присвячені самовідданим лікарям та медсестрам, які рятують життя хворим, часто ризикуючи власним життям. Масок не вистачає не лише громадянам, а й самим медикам.
Деякі італійські лікарі та вчені, які вивчають графіки перебігу хвороби, дійшли висновку, що пік захворювань слід чекати приблизно з 18 березня. Скільки буде продовжуватись цей пік – поки незрозуміло, є ті, хто спираючись на китайський досвід, говорить, три-чотрири тижні».
ВЗ Чи готові психологічно лікарі до роботи в надзвичайних умовах?
— Італійські лікарі виявили в цій ситуації велику жертовність, вони готові працювати навіть понаднормово і сприймають свою нинішню діяльність як місію. Мені доводиться спілкуватися з італійськими медиками, колегами з тієї лікарні де, я працював раніше. Вони зазначають, що психологічні та фізичні навантаження надзвичайно великі. Нещодавно сотні тисяч «лайків» зібрало в соцмережах фото стомленої медичної сестри, яка після двох чергувань заснула, просто схилившись над столом. Адже людський організм має певний ресурс і він, як бачимо, не безрозмірний. Тут, в Італії, частина лікарів практично живе в лікарні, щоб уникнути інфікування рідних. Але жодний медик через страх перед коронавірусною інфекцією не відмовився від своїх обов’язків і не покинув робоче місце – італійські лікарі цінують свою репутацією і це чинить мегапозитивний вплив на все суспільство.
Щоправда, виникла інша проблема – кадровий голод. Адже більшість лікарень виявилася не готовою до такої кількості пацієнтів, до тог ж частина лікарів та медперсоналу також захворіла, тому їх відправили на карантин. Тому Уряд був змушений одразу ж, як тільки з’явилася ця проблема, оголосити додаткові конкурси і нині у мене є інформація, що надійшло майже дві тисячі заяв від фахівців, які хочуть допомагати хворим на коронавірус. Це власне і є та жертовність й відданість професії, бо лікарі та фахівці інших медичних спеціальностей є достатньо високооплачуваними працівниками в Італії.
ВЗ Чи створені настанови надання допомоги хворому на коронавірус? Як лікують цих пацієнтів, з огляду на те, що специфічних ліків ще немає. Яке обладнання доправила до Італії гуманітарна місія з Китаю?
— Коронавірус захопив медиків Китаю, Італії та й інших країн зненацька, отож зі спеціальними настановами не встигли, бо це, як відомо, процес довготривалий. Взагалі за останні 30-40 років у світі зареєстровано майже півсотні нових інфекційних хвороб і як вони себе поведуть в умовах змін, приміром, кліматичних чи інших, фахівцям важко спрогнозувати. Наразі медики Італії використовують симптоматичне лікування, намагаються застосовувати ті препарати, які цілком випадково виявили свою ефективність при інстерстиціальних пневмоніях. Днями надійшла звістка, яку повідомив губернатор регіону Венето Лука Дзайя під час прес-конференції, що міланський госпіталь Sacco та римський Spallanzanі готують іноваційні ліки від коронавірусу, які через 10 днів протестують безпосередньо на пацієнтах.
Днями губернатор регіону Венето Лука Дзайя повідмив під час прес-конференції, що міланський госпіталь Sacco та римський Spallanzanі готують іноваційні ліки від коронавірусу, які через 10 днів протестують безпосередньо на пацієнтах.
Щодо гуманітарної місії з Китаю, то й, справді, приїхали з вантажем представники спільної місії, зокрема Червоного Хреста. Привезли засоби індивідуального захисту, установки для штучної вентиляції легень – загалом близько 30 тон гуманітарного вантажу. Прийшли на допомогу колегам й лікарі з Піднебесної, приїхали поділитися досвідом, адже хвороба практично не вивчена ні клініцистами, ні науковцями.
Минулого тижня надійшло повідомлення про те, що італійські вчені розпочали епідеміологічний науковий аналіз щодо захворюваності, та летальності при коронавірусі. На сайті МОЗ Італії двічі на тиждень публікують детальний аналіз, демонструючи доказову інформацію щодо поширення, інфікування, та летальності від коронавірусної інфекції.
ВЗ Питання номер один – засоби захисту. Як забезпечені медики Італії спецкостюмами? Які ще заходи захисту персоналу від зараження застосовують в лікарнях Італії?
— Медичні працівники забезпечені спецкостюмами, які практично закривають все тіло. Достатньо й масок, й рукавичок, хоча в перші дні через високий наплив хворих відчувався їх дефіцит. Для того, щоб убезпечити лікарів від інфікування, розроблено і запроваджено певний алгоритм звернення пацієнтів за медичною допомогою: спочатку люди телефонують сімейним лікарям і розповідають про свої симптоми, відтак дистанційно встановлюється попередній діагноз та призначається лікування. Коли ж є покази до госпіталізації, до пацієнта надсилають спеціалізовану бригаду екстреної допомоги і вона доставляє хворого в лікувальний заклад. Але ситуація є різною в залежності від регіону. На півночі, де великий наплив хворих на COVID-19, цей алгоритм не зажди виконується через дефіцит ліжкомісць, персоналу, засобів захисту та апаратури.
Уряд Італії виділяє доволі значні кошти на боротьбу з коронавірусом, у порівнянні з українськими реаліями вони просто космічні. Скажімо, днями було оголошено про виділення 25 млрд євро. Сюди увійшли й кошти для відшкодування людям, які постраждали через пандемію, а також різноманітні соціальні виплати. Зараз очікуємо першого траншу частину цієї суми – 12 млрд євро, що скерують власне на закупівлю масок, апаратів ШВЛ та іншого.
ВЗ Як відбувається ізоляція хворих на коронавірус, адже кількість людей величезна?
— Для прийому великої кількості хворих були терміново переобладнані стаціонарні відділення в багатьох містах. Для цього, приміром, відмінили усі планові хірургічні втручання, зменшили кількість ліжок в кардіологічних відділеннях, тобто в екстреному режимі, по суті, створюється нова інфекційна лікарня. Для того, щоб проводити якісне сортування хворих в медичних закладах на півночі Італії при великих лікарнях облаштували спеціальні павільйони – намети, де відбувається перше сортування і розподіл потоків уражених коронавірусом. Дуже велика кількість заінтубованих пацієнтів, станом на 15 березня у реанімаційних відділеннях Італії перебуває 1672 хворих, отож можна уявити увесь масштаб цієї проблеми.
ВЗ Це правда, що біля деяких пацієнтів похилого віку лікарі залишають таблички з написом «не реанімувати»?
— Через великий наплив пацієнтів не завжди є можливість усім надати меддопомогу, тому доводиться застосовувати одне з правил медицини катастроф, коли перевага віддається хворому, в якого більше шансів на життя. Звісно, мова іде про молодих людей, в яких у порівнянні з людьми похилого віку, з їх хронічною чи супутньою патологією, значно кращі перспективи.
ВЗ Чи вистачає обладнання, що потрібно для порятунку хворого в першу чергу?
— Найбільша проблема виникла з апаратами штучної вентиляції легень, хворих, які потребували інтубації навіть перевозили в інші регіони, тобто в ті медзаклади, де були вільні місця. Зараз проводиться додаткова закупівля апаратури, також розглядається можливість розгорнути мобільні шпиталі у виставкових центрах, скажімо, в Мілані. Медики покладають великі надії на превентивні заходи, сподіваючись, що вдасться все ж таки розірвати цей ланцюг передачі вірусу. Найперше слід уникати контактів, мити руки впродовж 30 сек, обробляти поверхні антисептичними засобами і користуватися індивідуальними масками, рукавичками тощо. Щодо медичних масок, то в перші дні у нас виник певний дефіцит, адже раніше Італія їх закуповувала у виробників інших країн. Але з огляду на пандемію, країни, де їх виробляли, і самі нині потребують цих засобів захисту, отож нині іде мова про те, щоб налагодити власне виробництво.
ВЗ Як і де ховають померлих від коронавірусу?
— Людей, які померли від коронавірусу, піддають кремації. Але за повідомленнями в пресі в м. Брешія та інших містах служби просто не встигають оформити відповідні документи, так в одній з церков зібралося понад 30 домовин померлих, бо не було змоги вчасно провести ці заходи.
ВЗ Як має, на ваш погляд, влада і медики України готуватися до можливої загрози коронавірусної інфекції?
— Аби уникнути помилок Італії, лікарі мають бути забезпечені повною мірою захисними костюмами, щоб вони не заразилися і не послабили медичну ланку. Це надважливо! Тому засоби індивідуального захисту для лікарів – на перших позиціях. Також необхідно заздалегідь запастися в достатній кількості апаратами штучного дихання на випадок розвитку вірусних пневмоній. Ніхто й гадки не мав, що з цим не зможе впоратися найбільший регіон Італії, де медицина на високому рівні.
Лариса ЛУКАЩУК, спеціально для «ВЗ»