Ефективне лікування хворих залежить не лише від лікарів чи медсестер, а й від фармацевтів. Причому, фармацевтів, що працюють в лікарнях, отже можуть вберегти лікаря від помилки під час призначення ліків пацієнту.
Австралійський фармацевтичний журнал “Journal of Pharmacy Practice and Research” наприкінці квітня 2019 року опублікував результати дослідження, проведеного у відділенні невідкладної допомоги та відділенні швидкої медичної допомоги лікарні Metro North Hospital австралійського міста Брісбен. У дослідженні оцінюється 146 терапевтичних рекомендацій, наданих фармацевтами, котрі працюють з лікарями у приймальних відділеннях. Крім того, було перевірено 145 терапевтичних рекомендацій, виданих самими лікарями.
У групі, де препарати призначали спільно фармацевт і лікар, були виявлені лише три суттєві помилки. Тобто ризик при виборі фармакотерапії склав всього 2%. У тих випадках, коли лікар знехтував консультацією фармацевта, виписуючи ліки, дослідники зафіксували 23 помилки. За оцінками фахівців, ризик при застосуванні препаратів у цьому разі збільшився до 16% !
Оцінка безпечності призначеної фармакотерапії у лікарнях, проведена австралійським національним медичним аудитом, засвідчила: 90% призначень, здійснених лікарняними фармацевтами, були бездоганними. Водночас там, де лікарі робили їх самостійно, повністю безпомилковими були лише 26% замовлень.
З огляду на це австралійські вчені впевнені, що співпраця фармацевтів з лікарями значно підвищить безпеку і комплаєнс пацієнтів. От тільки, на відміну від австралійських колег, українським лікарям не доводиться розраховувати на дружню підтримку лікарняного фармацевта – їх у нас просто немає.
За матеріалами mgr.farm