Фільтр для атеросклерозу

1384

Ішемічна хвороба серця (ІХС) та інші захворювання, зумовлені атеросклерозом, на сьогодні залишаються основною причиною смерті практично в усіх країнах світу. Україна ж, де смертність від серцево-судинних патологій сягає 62,5%, визнана ВООЗ територією пандемії атеросклерозу. З цією підступною недугою боротися складно, але, як довели фахівці Київської міської клінічної лікарні «Київський міський центр серця», — реально!

Вважається, що атеросклероз — поліетіологічне захворювання, але провідна роль у його розвитку та прогресуванні належить порушенням ліпідного обміну. До недавнього часу лікувальний процес базувався лише на лікарських препаратах, дієтотерапії та відмові від шкідливих звичок. Завдяки такій терапії смертність від інфаркту міокарда вдалося зменшити на 37%. Вражаючий результат, коли не замислюватися над тим, яка ж доля решти 63% пацієнтів?

Однак, у всьому світі вже більше 20 років активно впроваджують методики екстракорпорального (еферентного) лікування дисліпідемій та інших захворювань міокарда. Лікування атеросклерозу, спадкової гіперхолестеринемії, ішемічної хвороби серця, облітеруючого ендартеріїту, кардіоміпатії європейські фахівці не уявляють без активного використання екстракорпоральної терапії.

Нове — давно забуте старе?

«Необхідність нової методики назріла 3 роки тому, коли у нас накопичилося багато пацієнтів з важкою формою атеросклерозу, — розповідає заві­дувач відділення інтенсивної терапії, штучного кровообігу та екстракорпоральних методів лікування Олександр Дружина. — Це були хворі, яким із різних причин протипоказана операція, ті, хто вже був прооперований, але стенози виникли знову, і пацієнти з дуже активним перебігом атеросклерозу. Саме для них ми шукали методику, що дозволила б не лише уникнути операції, а й запобігти їй. Такий «рятівний круг» було знайдено.

Ця методика відома у світі давно: її почали активно використовувати ще в 1979 році в США. Суть у тому, що за допомогою спеціальних фільтрів із крові видаляються виключно «погані» фракції холестерину. Хоча вона бореться не з причинами атеросклерозу, а з його наслідками, американські вчені довели: навіть у пацієнтів із високим ризиком розвитку хвороби завдяки такій «фільтрації» процес вдалося загальмувати.

Починаючи з кінця 80-х років, цю методику в Європі, США, Японії та інших країнах внесено до реєстру страхових компаній, які оплачують вартість цих процедур людям, що потрапили у групу ризику: при високих цифрах холестерину, спадкових формах і т.д. Наприклад, у Німеччині пацієнт, який відмовляється проходити «фільтрацію», втрачає кардіологічну страховку. В Україні ж перший апарат для каскадної плазмафільтрації було придбано всього 3 роки тому і на даний момент їх усього два й обидва в Києві».

Фільтруючи людську кров

Процедура займає 2 години. Хворий у свідомості і, як правило, засинає під монотонне звучання апаратури. Перед процедурою пацієнтові колють дві периферичні (ліктьові) вени і кров дуже повільно перекачується в апарат, який заповнений спеціальним заміщуючим розчином, що запобігає волемічному перевантаженню серця.
Процедура проводиться на сепараторі крові з комплектом магістралей CobeSpectra з використанням двох імуносорбційних колонок, що містять поліклональні баранячі антитіла до ліпопротеїдів низької щільності людини. Потрапляючи в машину, кров ділиться на клітини і плазму. Клітинна фракція відразу повертається в організм, а плазма потрапляє на другий цикл, під час якого за допомогою фільтра відокремлюються необхідні фракції холестерину низької щільності і чиста плазма повертається у кров’яне русло пацієнта. За час процедури через колонки проходить близько 5-6 літрів плазми. Після кожного циклу колонки промиваються з використанням регенеруючих розчинів.

«Каскадну плазмафільтрацію (КПФ) часто плутають із плазмаферезом, — зазначає Олександр Миколайович. — Але це абсолютно різні методики! Під час плазмаферезу пацієнтові «повертають» тільки клітини, а плазму повністю викидають. А через те, що під час сеансу плазмаферезу неможливо забрати всю плазму — людина просто помре — забирають її малу частину (до 30%). Відповідно ефект теж не перевищує 30%. Крім цього, разом із плазмою пацієнт втрачає необхідні організму речовини — «хороший» холестерин, гормони і т.д. Під час же каскадної плазмафільтрації вся кров мінімум один раз проходить через фільтри. До того ж методу під силу видалити холестерин, який ще не сформований у бляшки, а відкладається шарами в судинах, і таким чином очистити не тільки кров, а й довколишні тканини. Оскільки атеросклероз — хвороба накопичення, то за допомогою періодичної фільтрації можна забезпечити людині повноцінне існування й убезпечити від серйозних проблем із серцево-судинною системою».

Окрім ліпопротеїдів низької щільності під час процедури каскадної фільтрації плазми видаляються тригліцериди, фібриноген і продукти його розпаду, С1 і С3-компоненти комплементу, бактерії, фібронектин. Для ефективного лікування атеросклерозу процедури слід повторювати протягом року. За європейськими даними проходження річного курсу каскадної плазмафільтрації зменшує кількість «свіжих» бляшок на 20%. За потреби видалення компонентів плазми з меншою молекулярною масою можливо використовувати фільтри з меншим діаметром пор.

Ефективність КПФ вивчалася в 9 медичних центрах під час проведення багатоцентрових досліджень (REMUKAST — study) на 52 пацієнтах з використанням 1702 процедур. Результати показали виражене зниження атерогенних фракцій ліпопротеїдів. При цьому відзначено зменшення концентрації ЛВП в середньому на 26%, фібриногену — на 54%, а також зниження концентрації інших білків плазми, включаючи IgM і a2-макроглобуліну. Було доведено поліпшення гемореології, зумовлене зменшенням в’язкості плазми крові під час поліпшення агрегації тромбоцитів. За даними ж досліджень північноамериканських і європейських учених, плазмафільтрація призводить до зменшення концентрації загального холестерину в середньому на 67%, ЛНП на 72%, ЛП(а) на 70%, тригліцеридів на 54%, KGDG на 30%, фібриногену на 63%, в’язкості плазми на 16%.

Показання до фільтрації плазми

Показань до проведення процедур КПФ багато: гомозиготна форма спадкової гіперхолестеринемії (абсолютні показання), гетерозиготна форма спадкової гіперхолестеринемії, комбінована гіперліпідемія, наявність ІХС та підвищеного рівня ліпопротеїдів, недостатній ефект або неможливість прийому гіполіпідемічної терапії, порушення ліпідного обміну у пацієнтів, що перенесли ангіопластику, виражена гіперв’язкість у разі загострення ІХС. У Європі проведення каскадної плазмафільтрації призначають з моменту, коли максимальна гіполіпідемічна лікарська терапія не дозволяє досягти цільових рівнів ліпідів протягом трьох місяців, а в США — шести.

Крім того, каскадна плазмафільтрація з успіхом застосовується в комплексній терапії подагри, метаболічного синдрому (синдрому інсулінорезистентності), порушень ліпідного обміну у хворих на цукровий діабет 2 типу, у разі гострої та підгострої нейросенсорної приглухуватості, порушення кровообігу в диску зорового нерва, за атеросклерозу шийних судин, периферичного атеросклерозу, старечої та діабетичної ретинопатії, діабетичної стопи, невиношування вагітності та ін.

Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я