ДОНЕЧЧИНА: ФОРУМ У ДОНЕЦЬКУ ЗІБРАВ ДЕРМАТОЛОГІВ ТА ОНКОЛОГІВ

1837

Науково-практична конференція «Сучасні аспекти дерматології: діагностика, лікування та профілактика меланоми, немеланомних раків і передракових станів шкіри» зібрала в Донецьку цілу плеяду авторитетних фахівців.

Захід відбувся під патронатом Міністерства охорони здоров’я України, Національної академії наук України, Української академії дерматології та Головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації.
Щоб поділитися своїм досвідом із колегами, в шахтарську столицю прибув і представник відомої німецької клініки Шаріте, провідний спеціаліст з немеланомного раку шкіри Клаас Ульріх. Оскільки охочих підвищити свій освітній рівень виявилося набагато більше, ніж зміг вмістити конференц-зал міського ШВД № 1, організатори вдалися до онлайн-трансляції, що відбулася у Всесвітній мережі.

Тривожна ситуація в Донецькій області

Лейтмотивом конференції стала важливість спільної роботи дерматологів та онкологів, потреба ранньої діагностики патологій і можливість донести до кожної здорової людини важливість профілактичних оглядів на предмет пухлин зовнішніх локалізацій. «Статистичні дані в Донецькій області, порівняно з показниками по Україні, викликають тривогу, — повідомив головний онколог Роман Іщенко. — Летальність, пов’язана з меланомою шкіри, за один рік в Донецькій області, на жаль, вища, ніж по всій Україні. Те ж саме можна сказати і про решту захворювань шкіри. Це нас турбує і змушує брати найактивнішу участь в подібного роду конференціях. Меланома шкіри, як пухлина поверхневої локалізації, дасть можливість реалізувати моделі ранньої діагностики, яка нам зараз вкрай потрібна».

Рак шкіри — сучасний виклик медичній науці

«Величезним викликом» для сучасних медиків Клаас Ульріх назвав рак шкіри. Він переконаний, що тільки дерматологи можуть на ранній стадії діагностувати це захворювання. Німецька сторона вже пройшла певні етапи в боротьбі з раком шкіри і тепер може похвалитися певними результатами: «Для того, щоб ефективно боротися з раком шкіри, в Німеччині провели освітню програму, яка в першу чергу призначена для лікарів загальної практики (сімейних лікарів), — розповів професор. — 35 тисячам із них було виділено фінансування для того, аби вони могли додатково обстежувати пацієнтів на предмет раку шкіри і мали можливість спрямувати їх до дерматолога для більш специфічного лікування. Було проведено цілу кампанію з профілактики цього захворювання, у ході якої виступали політики. Вони закликали людей перевіритися на рак шкіри. Також підключилися мас-медіа, і це дало змогу «достукатися» приблизно до 40% населення, що ми вважаємо хорошим показником. Результати цієї кампанії — збільшення виявлення випадків раку шкіри. І що примітно — ми змогли діагностувати його на ранніх стадіях, коли простіше і відносно дешево лікувати! Вперше за десятиліття ми спостерігаємо зниження смертності від меланоми. Крім того, системі охорони здоров’я вдалося зберегти значні кошти, тому що лікування пацієнтів, особливо з метастатичною меланомою, обходилося дуже дорого».

Особливу увагу німецький гість приділив фотозахисним засобам, поставивши акцент на тому, що ефективність їх має визначатися не рекламою, а бути підтверджена дослідженнями. Уважними слід бути і медикам: «Відомо, що ультрафіолетове випромінювання може стати причиною канцерогенезу, але не всім відомо, що воно сприяє розвитку раку шкіри, — зазначив Клаас Ульріх. — Ультрафіолет знижує місцевий імунітет, і про це обов’язково треба пам’ятати, особливо, призначаючи процедури пацієнтам із псоріазом, екземою та іншими захворюваннями».

Німецький лікар був приємно здивований рівнем, який він спостерігав у донецькій дерматології, і прагненням колег до вдосконалення.

Своєю чергою професор кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти, головний позаштатний дерматовенеролог МОЗ України, віце-президент Української академії дерматовенерології Олександр Літус повідомив, що в найближчому майбутньому можливості українських медиків істотно розширяться: «Хотів би вас обрадувати, що фотодинамічна терапія, про яку ми так мріємо, вже знаходиться в стадії реєстрації, і, гадаю, незабаром вона з’явиться в Україні».

Олександр Літус також відзначив важливість міждисциплінарного підходу в боротьбі з раком шкіри. У даний час його частіше можна спостерігати в приватних лікувальних установах, де в одній операційній взаємодіють онколог і дерматолог.

Однак, і українські лікарі в «державному секторі» отримують можливість поліпшити міждисциплінарну «координацію». Цьому сприяє відкриття новітніх сучасних спеціалізованих операційних, які відповідають найвищим вимогам. Зокрема, в них можливе проведення операцій за Мосом, що вимагають не тільки надзвичайно скоординованих дій різних фахівців, але і практично стерильного повітря в приміщенні. У даний час такі операційні є в Києві, Донецьку і ще одна відкривається в Луганську.

Форум у Донецьку завершився майстер-класом із дерматоонкології «Анестезіологічне забезпечення та видалення новоутворень шкіри», який провів для колег віце-президент Української академії дерматовенерології, головний позаштатний дерматолог головного управління охорони здоров’я До­нецької облдержадміністрації, головлікар міської ШВД №1 Донецька Ігор Куценко.

Євгенія МАРТИНОВА,
власкор «ВЗ», Донецьк

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я