За статистикою, на геморой в Україні страждає кожна дев`ята людина, причому його жертвами з однаковою регулярністю стають як чоловіки, так і жінки. Однак, окрім універсальних тригерів цього захворювання, у осіб слабкої статі є, так би мовити, власна зона ризику – період вагітності та пологи.
«Геморой обумовлений спадковим фактором, – пояснює завідувач кафедри первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики-сімейної медицини Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, в.о. президента ГО «Асоціація сімейної медицини Тернопільщини», член правління УАСМ, професор, доктор медичних наук Лілія Бабінець. – Міцність стінок венозних судин залежить від якості та кількості колагену в організмі, а ця інформація закріплена у генах. Отже ті, у кого є родинна історія геморою, мають контролювати свій раціон та фізичну активність, аби запобігти розвитку захворювання, що може погіршувати якість життя і призводити до тяжких ускладнень і навіть плоскоклітинного раку анального каналу прямої кишки, некрозу гемороїдальних вузлів, випадіння та защемлення гемороїдальних вузлів».
Симптоми геморою при вагітності
Майже половина вагітних знайомиться з цим діагнозом під час виношування дитини. Матка, що збільшується в розмірах, тисне на вени та кишечник, через що зменшується його активність. У здорових жінок геморой зазвичай розвивається в другій половині вагітності, але в тих, хто має погану спадковість або стикався з цією проблемою ще до вагітності, симптоми проявляються вже з 12-го тижня.
Гострий початок геморою, для якого характерні пекучі болі (найчастіше після дефекації) пояснюється раптовим утворенням тромбу в венах прямої кишки, щільними зовнішніми вузлами діаметром 2-3 см та набряком і почервонінням шкіри під ними.
Через один-два тижні процес переходить в хронічну стадію: вузли вже не такі тверді і збільшуються тільки при напруженні. Неприємні відчуття в зоні заднього проходу слабшають. Одним з симптомів посилюючогося процесу є кров в випорожненнях. Гемороідальні вузли можуть випадати і самотужки вправлятися назад за певний час.
Це часто супроводжується відчуттям неповного випорожнення кишечника, дискомфорту, здуття живота. І ходити, і сидіти стає досить незручно.
Чи можна лікувати геморой під час вагітності?
Дієта, багата на сухофрукти з послаблюючою дією та кисломолочні продукти, належна гігієна і припустима фізична активність, приміром, прогулянки, допоможуть зменшити неприємні симптоми і пригальмувати розвиток геморою.
Якщо полегшення не наступає, варто звернутися до лікаря-гінеколога, але в жодному разі не займатися самолікуванням попри багатий асортимент свічок і мазей в аптеці.
Які особливості геморою після пологів?
Перші пару місяців після пологів геморой зазвичай ще нагадує про себе, але зі збільшенням фізичної активності він проходить. Якщо ж дискомфорт, свербіж, випадання гемороїдальних вузлів, кров під час випорожнень не зникають, необхідно звернутися до лікаря. Зволікання призводить до низки небезпек: часті кровотечі при дефекації з часом можуть призвести до анемії не тільки у матері, а й у дитини, яку вигодовує жінка.
Жінкам, які мають 2-3 стадію хвороби, показані малоінвазивні методи лікуваня, наприклад, процедура лігування, яка триває приблизно 10-15 хвилин, практично безболісна та не потребує спеціальної підготовки чи анастезії і тому підходить мамам, які годують дитину груддю. Треба пам’ятати, що метод лікування підбирається лікарем-проктологом, тому що тільки він може оцінити існуючі ризики та дійсну причину розвитку геморою.
Новітні методи оперативного лікування геморою
За останні 20-30 років були розроблені і успішно застосовуються досить ефективні мініінвазивні операції для лікування проктологічних захворювань , зокрема, геморою. Найчастіше застосовуються дві з них.
Степлерна гемороїдопексія за методом професора Лонго – це видалення внутрішніх гемороїдальних вузлів і одночасне підтягування випадаючої з прямої кишки слизової оболонки за допомогою прошивання «механічним» степлерним швом ділянки слизової і підслизової оболонки анального каналу прямої кишки. Перевагами цієї операції є збереження нервово-рефлекторних зв’язків прямої кишки, що запобігаю нетриманню калових мас та швидкий відновлювальний процес.
Трансанальна гемороїдальна дезартеріалізація – високоефективна малотравматична оперативна методика, з досить коротким (14-16 діб) терміном реабілітації зі слабовираженим больовим синдромом під час загоювання.
Методи профілактики геморою: дієта та спеціальна гімнастика
Профілактичні заходи при геморої допомагають не тільки уникнути рецидивів захворювання, але і полегшують симптоми хвороби. І тут важливу роль відіграє правильний раціон, яки запобігає закрепам. Перевагу потрібно віддати продуктам, що містять багато клітковини: фрукти, овочі, хліб з висівками, а також пити багато чистої води. А от жирну і калорійну їжу, гострі страви, які надмірно подразнюють стінки кишки, треба виключити.
Слід стежити і за своєю вагою, оскільки люди з ожирінням більше схильні до будь-яких видів застійних явищ прямої кишки.
Важливим пунктом профілактики геморою є рухова активність, адже навіть нескладні заняття фізкультурою поліпшують кровообіг в області малого тазу. Подібна рекомендація особливо важлива для тих, хто веде сидячий спосіб життя.
Слід доповнити профілактику вправами Кегеля для тренування м’язів промежини і спеціальним комплексом для вагітних. Після пологів слід продовжувати робити вправи для зміцнення м’язів тазового дна, стежити за роботою травного тракту і консультуватися з лікарем, якщо симптоми посилюються.
Які вправи лікувальної фізкультури при геморої можна робити у домашніх умовах?
При геморої потрібно виконувати тільки ті вправи, які не спровокують появу болю. Абсолютно не доречні будь-які силові вправи, нахили, підйом ніг, присідання і будь-яке навантаження на прес. Також не бажана затримка дихання, різкі рухи, велике навантаження з перших днів.
При виконанні гімнастичних вправ слід дотримуватися наступних правил:
- займатися протягом 10-15 хвилин;
- заняття проводити регулярно, привчаючи себе до навантаження і потроху його збільшуючи;
- виконувати гімнастику після дефекації, максимально знеболити виступаючі шишки.
Вправи треба виконувати плавно, уникаючи повторів в тих випадках, коли з’являються хоча б мінімальні болі в прямій кишці або ж періанальній зоні. В цьому випадку треба зупинитися і поміняти вправу після закінчення дискомфорту. У разі повторення болів заняття перенести на наступний день, зменшивши навантаження.
Ножиці горизонталні
- Виконуються лежачи на спині. Тримати ноги під кутом 45 градусів над підлогою.
- Ноги слід тихенько розводити і стуляти хрест-навхрест.
- Ідеальна кількість повторень – 50, але починати потрібно з меншої кількості.
Ножиці вертикальні
- В цьому випадку ноги піднімаються також на 45градусів над підлогою, але рухати ногами. потрібно не горизонтально, а вертикально.
- Одну ногу опускають вниз, а іншу в той час піднімають.
- Закінчення після 50 повторів.
Утюжок
- Положення на підлозі таке саме, як і для вправи «Ножиці».
- Ноги підняті під тим же кутом.
- Тепер потрібно не рухатися, а зафіксуватися в одному положенні.
- Триматися так до 30 секунд. Після перерви повторити.
Прогин
При наявності проблем з хребтом потрібно проконсультуватися з лікарем.
- Лягти на спину, руки покласти уздовж тіла.
- Піднімати спину і таз, прогинаючись.
- Домігшись найвищого положення, затриматися в ньому і стиснути сідниці.
- Потім повернутися в початкове положення. Робити повільно. Кількість повторень – 50.
Кішка
- Стати на карачки, потім почати вигинатися, намагаючись максимально округлити спину.
- Вигнувшись, потрібно протриматися п’ять секунд, після чого неспішно випрямитися.
- Кількість повторів – до 100.
Ходіння на сідницях
Сидячи на підлозі, потрібно пересувати сідниці вперед одну за одною так, як ми робимо це ступнями. Ногами собі не допомагати і не рухати ними.