У Києві відбулась презентація першої в Україні Програми Амбасадорів психічного здоров’я від проєкту «Психічне здоров’я для України» / Mental Health for Ukraine (MH4U). Мета програми – боротися зі стигмою психічних розладів і підвищувати рівень толерантності до людей, які мають досвід життя з психічними розладами завдяки особистому досвіду.
В Україні понад 8 мільйонів людей потребують допомоги у сфері психічного здоров’я щороку. З них більшість (6,4 млн) не отримують потрібну допомогу найчастіше саме через стигму та низьку обізнаність про сферу психічного здоров’я загалом.
Міжнародна практика показує, що особисті історії людей, які мають досвід життя з психічними розладами – один із найпотужніших способів протидії стигмі. Обмін реальним досвідом у своїх спільнотах та громадах допоможе змінити ставлення людей до психічного здоров’я й психічних розладів та залучити їх до створення дружнього середовища для всіх.
«Коли мені поставили діагноз «біполярний афективний розлад», я не відчула себе не такою, як інші. Завдяки підтримці близьких, спеціалістів та медикаментів, я розуміла, що можу жити нормальним повноцінним життям. А мій діагноз – це не вирок, а можливість допомогти іншим, хто зараз перебуває на цьому ж шляху. Саме тому я не боюсь ділитись своїм досвідом, активно підтримую контакт зі своєю спільнотою людей, які живуть з психічними розладами, і говорю про психічні розлади публічно. Бо це щось, чого не потрібно боятись. Так, психічний розлад – це хвороба, але за правильного підходу та сприйняття з ним можна жити якісно та повноцінно.» – Настя Клименко, Амбасадорка психічного здоров’я, психоактивістка
Амбасадором психічного здоров’я може стати людина, яка має досвід життя з психічним розладом, або ж їх близькі та рідні, які пройшли разом з ними цей шлях. Долучитись до Програми можна, заповнивши коротку форму на сайті. Кожен Амбасадор може обирати, що він хоче робити, і як саме долучиться до проєкту: взяти участь у зйомках відео чи публічному заході, розповісти свою історію у соцмережах або на сайті MH4U.
«Програма Амбасадорів є дуже важливою, адже допомагає нормалізувати розмови про психічне здоров’я і підвищити обізнаність людей. Середній вік діагностики депресії в Україні – 26 років. Саме тоді молодь починає будувати кар’єру, задумуватись над створенням сім’ї, і клінічний діагноз в цей період дуже сильно впливає на життя людей із психічними розладами.
Якщо ж отримати необхідну фахову допомогу на ранніх стадіях, коли симптоми захворювання легші – це дозволяє запобігти розвитку розладу й уникнути тяжких наслідків в житті людини пізніше.» – Гайко Кьоніґштайн, лідер проєкту «Психічне здоров’я для України»
«Особисті історії людей, які мають досвід життя із психічним розладом, не лише допомагають у боротьбі зі стигмою. Вони також змінюють ставлення людей до свого психічного здоров’я загалом, наголошуючи на важливості піклуватись про свою психіку і звертатись за допомогою, коли потрібно.
Наш мозок краще за все сприймає історії. Наприклад, коли просять пояснити, як користуватись ручкою, ми будемо пояснювати це через історію: «ручкою можна писати». Тому навіть у складних соціальних площинах, як тема психічного здоров’я, особистий досвід зовсім по-іншому впливає на сприйняття інформації, ніж коли хтось просто скаже «треба дбати про своє психічне здоров’я». – Людмила Айвазян, психологиня, експертка з психічного здоров’я, директорка ГО «Психічне здоров’я»
Після підтвердження участі та проходження навчального тренінгу, Амбасадори будуть готові розпочати свою діяльність. У рамках програми кожен учасник отримає інформаційні матеріали, поради експертів з комунікації та психічного здоров’я, а також долучиться до спільноти Амбасадорів, де можна отримати підтримку однодумців. Ціль MH4U – не лише говорити про психічні розлади, а й створити мережу Амбасадорів по всій Україні, які будуть опорою один для одного у просуванні ідей програми.
«У своєму житті я двічі переживав досвід психічного розладу. Вперше, коли повернувся з війни, і ще раз – коли почав підприємницьку справу. Коли мені вдалось взяти під контроль розлад вдруге, я вирішив поділитись цим публічно, взявши приклад з однієї моєї знайомої.
Говорити про психічне здоров’я та про свій досвід дуже важливо, адже це може допомогти іншим людям, які переживають схожі проблеми, та змінити їх життя на краще. Власним прикладом я хотів показати, що психічне здоров’я – це важливо, а звертатись за допомогою – нормально і потрібно.» – Роман Набожняк, співзасновник Veterano Brownie, ветеран російсько-української війни
Повний запис презентації Програми Амбасадорів психічного здоров’я шукайте за посиланням.
Більше інформації читайте на сайті https://www.mh4u.in.ua/ та у Фейсбук www.facebook.com/MH4Ukraine/
Як писати про психічне здоров’я – освітній онлайн-ресурс НаГАЙДайки для медіа та авторів текстів можна знайти за посиланням.
Проєкт «Психічне здоров’я для України» / Mental Health for Ukraine (MH4U) ― це чотирирічний проєкт (з 2019 по 2023 рік), метою якого є покращення якості та доступності допомоги та психосоціальної підтримки для людей із психічними розладами в Україні.
Проєкт впроваджується за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC), у контексті Національної стратегії реформування системи охорони здоров’я в Україні на період 2015-2020 років та підтримки реформи системи охорони психічного здоров’я в Україні. MH4U втілює підходи «Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року», що передбачає «створення цілісної, ефективної системи охорони психічного здоров’я, яка функціонує в єдиному міжвідомчому просторі, забезпечує покращення якості життя та дотримання прав і свобод людини».