На базі Українського науково-дослідного інституту протезування, протезобудування та відновлення працездатності буде відкрито перший в Україні міжнародний учбово-практичний центр з обміну досвідом у лікуванні та реабілітації військовослужбовців, які отримали поранення під час бойових дій на Сході України. Фахівці Медичного центру Хаїма Шеба (Ізраїль) мають великий досвід лікування пацієнтів із тяжкими травмами й діляться ним з харківськими лікарями. А в перспективі тут планують надавати вищу освіту протезистам та реабілітологам.
Про навчання на постійній основі остаточно домовилися наприкінці листопада під час візиту ізраїльтян, коли зарубіжні експерти провели перші майстер-класи з лікування та реабілітації бійців із вогнепальними пораненнями, ампутаціями нижніх кінцівок та наслідками травм хребта. Зокрема ізраїльські колеги презентували методику ведення пацієнтів з тяжкими порушеннями функції внутрішніх органів після травм хребта і нижніх кінцівок. Цікавим також було навчання постлікувальному відновленню пацієнтів з інсультами різного ступеня тяжкості.
Ізраїльські медики-реабілітологи володіють прогресивними методиками профілактики і лікування фантомного болю. Цей блок особливо зацікавив наших лікарів, оскільки спрямований на системну роботу з інвалідами АТО, які перенесли часткову або повну ампутацію кінцівки внаслідок бойових травм.
Крім навчального циклу для медиків гості провели в Харкові низку практичних консультацій для пацієнтів УкрНДІ протезування, протезобудування та відновлення працездатності.
Домовленості між двома країнами досягнуто на рівні Посольства Ізраїлю в Україні та Харківської ОДА. Керівник політичного департаменту Посольства Ізраїлю в Україні Реут Шапіро Бен-Нафталі завірила харківських медиків, що представники її країни передадуть усі провідні медичні технології, які тільки зможуть опанувати фахівці наших лікувальних установ. У майбутньому міжнародному учбово-практичному центрі співпрацюватимуть фахівці з фізіотерапії, реабілітації та ерготерапії двох держав, які мають досвід військової медицини. Тут розроблятимуть нові методики, спостерігатимуть за особливо тяжкими випадками лікування та реабілітації військових.
Харків для впровадження такого проекту було обрано не випадково, адже співпраця харків’ян з ізраїльськими лікарями, що спеціалізуються на реабілітації військових, триває вже давно. Так, більше року фахівці УкрНДІ протезування, протезобудування та відновлення працездатності співпрацюють з медиками реабілітаційного центру «Бейт Левенштейн». Спочатку ізраїльські фахівці проводили телеконсультації та спостерігали українських пацієнтів з перспективою їх лікування, реабілітації та подальшого протезування в Україні чи Ізраїлі. Потім зарубіжні колеги відвідали Харків, познайомилися з діяльністю інституту, оцінили фаховий рівень його співробітників та матеріально-технічну базу.
Харківські лікарі, рятуючи наших воїнів, стикаються з великою кількістю нестандартних ситуацій, коли не завжди вистачає і практики, і техніки, які потрібні негайно. Для вирішення цих питань УкрНДІ протезування, протезобудування та відновлення працездатності за підтримки Харківської ОДА успішно залучає міжнародні представництва. Тут мають досвід співпраці з японськими колегами та державами НАТО, зокрема Німеччиною і Шотландією. Понад 10 років харків’яни працюють із німецькою компанією Ottobock, а нещодавно почали реалізовувати спільні проекти із шотландською фірмою Touch Bionics.
Начальник клініки ушкоджень Військово-медичного клінічного центру Північного регіону Олександр Бородай розповів, що на сьогодні тільки у їх госпіталі складні операції з ампутації нижніх кінцівок було проведено 146 бійцям. Після чого їх відправляли на лікування в основному до УкрНДІ протезування, протезобудування та відновлення працездатності. На його думку, відкриття міжнародного учбово-методичного центру на базі цього закладу — нагальна потреба.
Такої самої точки зору дотримуються і в МОЗ, Мінсоцполітики та МОН, де розглянуто питання створення центру, у якому розроблятимуть власні технології та впроваджуватимуть передові зарубіжні досягнення. Для цього, зокрема, потрібні сучасні висококваліфіковані кадри, які здобудуть базову освіту на рівні бакалаврату та магістратури. Крім того, тут лікарі зможуть отримати й другу вищу освіту.
«Реалізацію проекту ми розпочали з формування навчальної бази такого рівня, якого досі в Україні не було, — упевнена директор УкрНДІ протезування, протезобудування та відновлення працездатності Антоніна Салєєва. — Цей проект фінансово підтримує НАТО. Його представники допомагають нам налагодити контакти з провідними фахівцями ISPO (Міжнародна організація протезистів-ортопедів), де формуються навчальні програми найвищого рівня. Нові програми міститимуть вичерпні курси зі специфічної анатомії, медицини патологій тощо, а також будуть адаптовані до рівнів бакалавра і магістра. Базуватиметься новий міжнародний учбово-практичний центр у нашому закладі, а також на факультеті електронної та біомедичної інженерії Харківського національного університету радіоелектроніки. Роботи багато, тому досвід ізраїльтян і фахівців з інших держав для нас безцінний».
Ольга ФАЛЬКО, спеціально для «ВЗ», м. Харків